django - en to tk translation catalogue (51 entries)

en: Humanize
tk: Düşnüklileşdir

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
tk: {}-nji

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
tk: {}-nji

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
tk: {}-inji

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
tk: {}-nji

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
tk: {}-nji

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
tk: {}-nji

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
tk: {}-nji

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
tk: {}-njy

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
tk: {}-nji

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
tk: {}-nji

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
tk: {}-njy

en: %(value)s billion | %(value)s billion
tk[0]: %(value)s milliard
tk[1]: %(value)s milliard

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
tk[0]: %(value)s kwadrillion
tk[1]: %(value)s kwadrillion

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
tk[0]: %(value)s kwintillion
tk[1]: %(value)s kwintillion

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
tk[0]: %(value)s sekstillion
tk[1]: %(value)s sekstillion

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
tk[0]: %(value)s oktillion
tk[1]: %(value)s oktillion

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
tk[0]: %(value)s desillion
tk[1]: %(value)s desillion

en: one
tk: bir

en: two
tk: iki

en: three
tk: üç

en: four
tk: dört

en: five
tk: bäş

en: six
tk: alty

en: seven
tk: ýedi

en: eight
tk: sekiz

en: nine
tk: dokuz

en: today
tk: şu gün

en: tomorrow
tk: ertir

en: yesterday
tk: düýn

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
tk: %(delta)s öň

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
tk[0]: bir sagat öň
tk[1]: %(count)s sagat öň

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
tk[0]: bir minut öň
tk[1]: %(count)s minut öň

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
tk[0]: bir sekunt öň
tk[1]: %(count)s sekunt öň

en: now
tk: şu wagt

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
tk[0]: şu wagtdan bir sekunt soň
tk[1]: şu wagtdan %(count)s sekunt soň

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
tk[0]: şu wagtdan bir minut soň
tk[1]: şu wagtdan %(count)s minut soň

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
tk[0]: şu wagtdan bir sagat soň
tk[1]: şu wagtdan  %(count)s sagat soň

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
tk: şu wagtdan %(delta)s soň

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %(num)d year | %(num)d years
tk[0]: %(num)d ýyl
tk[1]: %(num)d ýyl

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
tk[0]: %(num)d aý
tk[1]: %(num)d aý

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
tk[0]: %(num)d hepde
tk[1]: %(num)d hepde

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
tk[0]: %(num)d gün
tk[1]: %(num)d gün

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
tk[0]: %(num)d sagat
tk[1]: %(num)d sagat

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
tk[0]: %(num)d minut
tk[1]: %(num)d minut

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %(num)d year | %(num)d years
tk[0]: %(num)d ýyl
tk[1]: %(num)d ýyl

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
tk[0]: %(num)d aý
tk[1]: %(num)d aý

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
tk[0]: %(num)d hepde
tk[1]: %(num)d hepde

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
tk[0]: %(num)d gün
tk[1]: %(num)d gün

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
tk[0]: %(num)d sagat
tk[1]: %(num)d sagat

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
tk[0]: %(num)d minut
tk[1]: %(num)d minut
