django - en to tg translation catalogue (27 entries)

en: Humanize
tg: Ба шакли оммафаҳм овардани қимат

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
tg: {}-ум

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
tg: {}-ум

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
tg: {}-ум

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
tg: {}-ум

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
tg: {}-ум

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
tg: {}-ум

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
tg: {}-ум

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
tg: {}-ум

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
tg: {}-ум

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
tg: {}-ум

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
tg: {}-ум

en: one
tg: як

en: two
tg: ду

en: three
tg: се

en: four
tg: чор

en: five
tg: панҷ

en: six
tg: шаш

en: seven
tg: ҳафт

en: eight
tg: ҳашт

en: nine
tg: нуҳ

en: today
tg: имрӯз

en: tomorrow
tg: пагоҳ

en: yesterday
tg: дирӯз

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
tg: %(delta)s пеш

en: now
tg: ҳозир

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
tg: баъд аз %(delta)s
