django - en to sl translation catalogue (42 entries)

en: Humanize
sl: Počloveči

en: %(value)s million | %(value)s million
sl[0]: %(value)s milijon
sl[1]: %(value)s milijona
sl[2]: %(value)s milijoni
sl[3]: %(value)s milijonov

en: %(value)s billion | %(value)s billion
sl[0]: %(value)s miljarda
sl[1]: %(value)s miljardi
sl[2]: %(value)s miljarde
sl[3]: %(value)s miljard

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
sl[0]: %(value)s triljon
sl[1]: %(value)s triljona
sl[2]: %(value)s triljoni
sl[3]: %(value)s triljonov

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
sl[0]: %(value)s kvadrilijon
sl[1]: %(value)s kvadrilijona
sl[2]: %(value)s kvadrilijoni
sl[3]: %(value)s kvadrilijonov

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
sl[0]: %(value)s kvintilijon
sl[1]: %(value)s kvintilijona
sl[2]: %(value)s kvintilijoni
sl[3]: %(value)s kvintilijonov

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
sl[0]: %(value)s sekstilijon
sl[1]: %(value)s sekstilijona
sl[2]: %(value)s sekstilijoni
sl[3]: %(value)s sekstilijonov

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
sl[0]: %(value)s septilijon
sl[1]: %(value)s septilijona
sl[2]: %(value)s septilijoni
sl[3]: %(value)s septilijonov

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
sl[0]: %(value)s oktilijon
sl[1]: %(value)s oktilijona
sl[2]: %(value)s oktilijoni
sl[3]: %(value)s oktilijonov

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
sl[0]: %(value)s nonilijon
sl[1]: %(value)s nonilijona
sl[2]: %(value)s nonilijoni
sl[3]: %(value)s nonilijonov

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
sl[0]: %(value)s decilijon
sl[1]: %(value)s decilijona
sl[2]: %(value)s decilijoni
sl[3]: %(value)s decilijonov

en: %(value)s googol | %(value)s googol
sl[0]: %(value)s gugol
sl[1]: %(value)s gugola
sl[2]: %(value)s gugoli
sl[3]: %(value)s gugolov

en: one
sl: ena

en: two
sl: dve

en: three
sl: tri

en: four
sl: štiri

en: five
sl: pet

en: six
sl: šest

en: seven
sl: sedem

en: eight
sl: osem

en: nine
sl: devet

en: today
sl: danes

en: tomorrow
sl: jutri

en: yesterday
sl: včeraj

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
sl[0]: pred %(count)s uro
sl[1]: pred %(count)s urama
sl[2]: pred %(count)s urami
sl[3]: pred %(count)s urami

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
sl[0]: pred %(count)s minuto
sl[1]: pred %(count)s minutama
sl[2]: pred %(count)s minutami
sl[3]: pred %(count)s minutami

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
sl[0]: pred %(count)s sekundo
sl[1]: pred %(count)s sekundama
sl[2]: pred %(count)s sekundami
sl[3]: pred %(count)s sekundami

en: now
sl: zdaj

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
sl[0]: čez %(count)s sekundo
sl[1]: čez %(count)s sekundi
sl[2]: čez %(count)s sekunde
sl[3]: čez %(count)s sekund

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
sl[0]: čez %(count)s minuto
sl[1]: čez %(count)s minuti
sl[2]: čez %(count)s minute
sl[3]: čez %(count)s minut

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
sl[0]: čez %(count)s uro
sl[1]: čez %(count)s uri
sl[2]: čez %(count)s ure
sl[3]: čez %(count)s ur

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %(num)d year | %(num)d years
sl[0]: %(num)d leto
sl[1]: %(num)d leti
sl[2]: %(num)d let
sl[3]: %(num)d let

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
sl[0]: %(num)d mesec
sl[1]: %(num)d meseca
sl[2]: %(num)d mesecev
sl[3]: %(num)d mesecev

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
sl[0]: %(num)d dan
sl[1]: %(num)d dneva
sl[2]: %(num)d dni
sl[3]: %(num)d dni

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
sl[0]: %(num)d ura
sl[1]: %(num)d uri
sl[2]: %(num)d ur
sl[3]: %(num)d ur

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
sl[0]: %(num)d minuta
sl[1]: %(num)d minuti
sl[2]: %(num)d minut
sl[3]: %(num)d minut

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %(num)d year | %(num)d years
sl[0]: %(num)d leto
sl[1]: %(num)d leti
sl[2]: %(num)d let
sl[3]: %(num)d let

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
sl[0]: %(num)d mesec
sl[1]: %(num)d meseca
sl[2]: %(num)d mesecev
sl[3]: %(num)d mesecev

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
sl[0]: %(num)d teden
sl[1]: %(num)d tedena
sl[2]: %(num)d tedne
sl[3]: %(num)d tedne

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
sl[0]: %(num)d dan
sl[1]: %(num)d dneva
sl[2]: %(num)d dni
sl[3]: %(num)d dni

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
sl[0]: %(num)d ura
sl[1]: %(num)d uri
sl[2]: %(num)d ure
sl[3]: %(num)d ure

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
sl[0]: %(num)d minuta
sl[1]: %(num)d minuti
sl[2]: %(num)d minut
sl[3]: %(num)d minut
