django - en to ru translation catalogue (56 entries)

en: Humanize
ru: Приведение значений к виду, понятному человеку

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
ru: {}-й

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
ru: {}-й

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
ru: {}-й

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
ru: {}-й

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
ru: {}-й

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
ru: {}-й

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
ru: {}-й

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
ru: {}-й

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
ru: {}-й

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
ru: {}-й

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
ru: {}-й

en: %(value)s million | %(value)s million
ru[0]: %(value)s миллион
ru[1]: %(value)s миллиона
ru[2]: %(value)s миллионов
ru[3]: %(value)s миллионов

en: %(value)s billion | %(value)s billion
ru[0]: %(value)s миллиард
ru[1]: %(value)s миллиарда
ru[2]: %(value)s миллиардов
ru[3]: %(value)s миллиардов

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
ru[0]: %(value)s триллион
ru[1]: %(value)s триллиона
ru[2]: %(value)s триллионов
ru[3]: %(value)s триллионов

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
ru[0]: %(value)s квадриллион
ru[1]: %(value)s квадриллиона
ru[2]: %(value)s квадриллионов
ru[3]: %(value)s квадриллионов

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
ru[0]: %(value)s квинтиллион
ru[1]: %(value)s квинтиллиона
ru[2]: %(value)s квинтиллионов
ru[3]: %(value)s квинтиллионов

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
ru[0]: %(value)s секстиллион
ru[1]: %(value)s секстиллиона
ru[2]: %(value)s секстиллионов
ru[3]: %(value)s секстиллионов

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
ru[0]: %(value)s септиллион
ru[1]: %(value)s септиллиона
ru[2]: %(value)s септиллионов
ru[3]: %(value)s септиллионов

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
ru[0]: %(value)s октиллион
ru[1]: %(value)s октиллиона
ru[2]: %(value)s октиллионов
ru[3]: %(value)s октиллионов

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
ru[0]: %(value)s нониллион
ru[1]: %(value)s нониллиона
ru[2]: %(value)s нониллионов
ru[3]: %(value)s нониллионов

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
ru[0]: %(value)s дециллион
ru[1]: %(value)s дециллиона
ru[2]: %(value)s дециллионов
ru[3]: %(value)s дециллионов

en: %(value)s googol | %(value)s googol
ru[0]: %(value)s гугол
ru[1]: %(value)s гугола
ru[2]: %(value)s гуголов
ru[3]: %(value)s гуголов

en: one
ru: один

en: two
ru: два

en: three
ru: три

en: four
ru: четыре

en: five
ru: пять

en: six
ru: шесть

en: seven
ru: семь

en: eight
ru: восемь

en: nine
ru: девять

en: today
ru: сегодня

en: tomorrow
ru: завтра

en: yesterday
ru: вчера

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
ru: %(delta)s назад

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
ru[0]: %(count)s час назад
ru[1]: %(count)s часа назад
ru[2]: %(count)s часов назад
ru[3]: %(count)s часов назад

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
ru[0]: %(count)s минуту назад
ru[1]: %(count)s минуты назад
ru[2]: %(count)s минут назад
ru[3]: %(count)s минут назад

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
ru[0]: %(count)s секунду назад
ru[1]: %(count)s секунды назад
ru[2]: %(count)s секунд назад
ru[3]: %(count)s секунд назад

en: now
ru: сейчас

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
ru[0]: через %(count)s секунду
ru[1]: через %(count)s секунды
ru[2]: через %(count)s секунд
ru[3]: через %(count)s секунд

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
ru[0]: через %(count)s минуту
ru[1]: через %(count)s минуты
ru[2]: через %(count)s минут
ru[3]: через %(count)s минут

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
ru[0]: через %(count)s час
ru[1]: через %(count)s часа
ru[2]: через %(count)s часов
ru[3]: через %(count)s часов

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
ru: через %(delta)s

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %(num)d year | %(num)d years
ru[0]: %(num)d год
ru[1]: %(num)d года
ru[2]: %(num)d лет
ru[3]: %(num)d лет

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
ru[0]: %(num)d месяц
ru[1]: %(num)d месяца
ru[2]: %(num)d месяцев
ru[3]: %(num)d месяцев

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
ru[0]: %(num)d неделю
ru[1]: %(num)d недели
ru[2]: %(num)d недель
ru[3]: %(num)d недель

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
ru[0]: %(num)d день
ru[1]: %(num)d дня
ru[2]: %(num)d дней
ru[3]: %(num)d дней

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
ru[0]: %(num)d час
ru[1]: %(num)d часа
ru[2]: %(num)d часов
ru[3]: %(num)d часов

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
ru[0]: %(num)d минуту
ru[1]: %(num)d минуты
ru[2]: %(num)d минут
ru[3]: %(num)d минут

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %(num)d year | %(num)d years
ru[0]: %(num)d год
ru[1]: %(num)d года
ru[2]: %(num)d лет
ru[3]: %(num)d лет

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
ru[0]: %(num)d месяц
ru[1]: %(num)d месяца
ru[2]: %(num)d месяцев
ru[3]: %(num)d месяцев

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
ru[0]: %(num)d неделю
ru[1]: %(num)d недели
ru[2]: %(num)d недель
ru[3]: %(num)d недель

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
ru[0]: %(num)d день
ru[1]: %(num)d дня
ru[2]: %(num)d дней
ru[3]: %(num)d дней

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
ru[0]: %(num)d час
ru[1]: %(num)d часа
ru[2]: %(num)d часов
ru[3]: %(num)d часов

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
ru[0]: %(num)d минуту
ru[1]: %(num)d минуты
ru[2]: %(num)d минут
ru[3]: %(num)d минут
