django - en to ro translation catalogue (67 entries)

en: Humanize
ro: Umanizare

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
ro: al {}-lea

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
ro: al {}-lea

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
ro: {}

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
ro: al {}-lea

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
ro: al {}-lea

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
ro: al {}-lea

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
ro: al {}-lea

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
ro: al {}-lea

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
ro: al {}-lea

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
ro: al {}-lea

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
ro: al {}-lea

en: %(value).1f million | %(value).1f million
ro[0]: %(value).1f milion
ro[1]: %(value).1f milioane
ro[2]: %(value).1f de milioane

en: %(value)s million | %(value)s million
ro[0]: %(value)s milion
ro[1]: %(value)s milioane
ro[2]: %(value)s de milioane

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
ro[0]: %(value).1f miliard
ro[1]: %(value).1f miliarde
ro[2]: %(value).1f de miliarde

en: %(value)s billion | %(value)s billion
ro[0]: %(value)s miliard
ro[1]: %(value)s miliarde
ro[2]: %(value)s de miliarde

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
ro[0]: %(value).1f trilion
ro[1]: %(value).1f trilioane
ro[2]: %(value).1f de trilioane

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
ro[0]: %(value)s trilion
ro[1]: %(value)s trilioane
ro[2]: %(value)s de trilioane

en: %(value).1f quadrillion | %(value).1f quadrillion
ro[0]: %(value).1f cuadrilion
ro[1]: %(value).1f cuadrilioane
ro[2]: %(value).1f de cuadrilioane

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
ro[0]: %(value)s cuadrilion
ro[1]: %(value)s cuadrilioane
ro[2]: %(value)s de cuadrilioane

en: %(value).1f quintillion | %(value).1f quintillion
ro[0]: %(value).1f cuntilion
ro[1]: %(value).1f cuntilioane
ro[2]: %(value).1f de cuntilioane

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
ro[0]: %(value)s cuntilion
ro[1]: %(value)s cuntilioane
ro[2]: %(value)s de cuntilioane

en: %(value).1f sextillion | %(value).1f sextillion
ro[0]: %(value).1f sextilion
ro[1]: %(value).1f sextilioane
ro[2]: %(value).1f de sextilioane

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
ro[0]: %(value)s sextilion
ro[1]: %(value)s sextilioane
ro[2]: %(value)s de sextilioane

en: %(value).1f septillion | %(value).1f septillion
ro[0]: %(value).1f septilion
ro[1]: %(value).1f septilioane
ro[2]: %(value).1f de septilioane

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
ro[0]: %(value)s septilion
ro[1]: %(value)s septilioane
ro[2]: %(value)s de septilioane

en: %(value).1f octillion | %(value).1f octillion
ro[0]: %(value).1f octilion
ro[1]: %(value).1f octilioane
ro[2]: %(value).1f de octilioane

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
ro[0]: %(value)s octilion
ro[1]: %(value)s octilioane
ro[2]: %(value)s de octilioane

en: %(value).1f nonillion | %(value).1f nonillion
ro[0]: %(value).1f nonilion
ro[1]: %(value).1f nonilioane
ro[2]: %(value).1f de nonilioane

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
ro[0]: %(value)s nonilion
ro[1]: %(value)s nonilioane
ro[2]: %(value)s de nonilioane

en: %(value).1f decillion | %(value).1f decillion
ro[0]: %(value).1f decilion
ro[1]: %(value).1f decilioane
ro[2]: %(value).1f de decilioane

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
ro[0]: %(value)s decilion
ro[1]: %(value)s decilioane
ro[2]: %(value)s de decilioane

en: %(value).1f googol | %(value).1f googol
ro[0]: %(value).1f googol
ro[1]: %(value).1f googol
ro[2]: %(value).1f de googol

en: %(value)s googol | %(value)s googol
ro[0]: %(value)s googol
ro[1]: %(value)s googol
ro[2]: %(value)s de googol

en: one
ro: unu

en: two
ro: doi

en: three
ro: trei

en: four
ro: patru

en: five
ro: cinci

en: six
ro: șase

en: seven
ro: șapte

en: eight
ro: opt

en: nine
ro: nouă

en: today
ro: astăzi

en: tomorrow
ro: mâine

en: yesterday
ro: ieri

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
ro: Acum %(delta)s

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
ro[0]: Acum o oră
ro[1]: Acum %(count)s ore
ro[2]: Acum %(count)s de ore

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
ro[0]: Acum un minut
ro[1]: Acum %(count)s minute
ro[2]: Acum %(count)s de minute

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
ro[0]: Acum o secundă
ro[1]: Acum %(count)s secunde
ro[2]: Acum %(count)s de secunde

en: now
ro: acum

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
ro[0]: Într-o secundă
ro[1]: În %(count)s secunde
ro[2]: În %(count)s de secunde

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
ro[0]: Într-un minut
ro[1]: În %(count)s minute
ro[2]: În %(count)s de minute

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
ro[0]: Într-o oră
ro[1]: În %(count)s ore
ro[2]: În %(count)s de ore

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
ro: În %(delta)s

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %d year | %d years
ro[0]: %d an
ro[1]: %d ani
ro[2]: %d de ani

[ctx: naturaltime-past]
en: %d month | %d months
ro[0]: %d lună
ro[1]: %d luni
ro[2]: %d de luni

[ctx: naturaltime-past]
en: %d week | %d weeks
ro[0]: %d săptămână
ro[1]: %d săptămâni
ro[2]: %d de săptămâni

[ctx: naturaltime-past]
en: %d day | %d days
ro[0]: %d zi
ro[1]: %d zile
ro[2]: %d de zile

[ctx: naturaltime-past]
en: %d hour | %d hours
ro[0]: %d oră
ro[1]: %d ore
ro[2]: %d de ore

[ctx: naturaltime-past]
en: %d minute | %d minutes
ro[0]: %d minut
ro[1]: %d minute
ro[2]: %d de minute

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %d year | %d years
ro[0]: %d an
ro[1]: %d ani
ro[2]: %d de ani

[ctx: naturaltime-future]
en: %d month | %d months
ro[0]: %d lună
ro[1]: %d luni
ro[2]: %d de luni

[ctx: naturaltime-future]
en: %d week | %d weeks
ro[0]: %d săptămână
ro[1]: %d săptămâni
ro[2]: %d de săptămâni

[ctx: naturaltime-future]
en: %d day | %d days
ro[0]: %d zi
ro[1]: %d zile
ro[2]: %d de zile

[ctx: naturaltime-future]
en: %d hour | %d hours
ro[0]: %d oră
ro[1]: %d ore
ro[2]: %d de ore

[ctx: naturaltime-future]
en: %d minute | %d minutes
ro[0]: %d minut
ro[1]: %d minute
ro[2]: %d de minute
