django - en to pt translation catalogue (65 entries)

en: Humanize
pt: Humanizar

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
pt: {}.º

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
pt: {}.º

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
pt: {}.º

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
pt: {}.º

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
pt: {}.º

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
pt: {}.º

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
pt: {}.º

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
pt: {}.º

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
pt: {}.º

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
pt: {}.º

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
pt: {}.º

en: %(value).1f million | %(value).1f million
pt[0]: %(value).1f milhão
pt[1]: %(value).1f milhões

en: %(value)s million | %(value)s million
pt[0]: %(value)s milhão
pt[1]: %(value)s milhões

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
pt[0]: %(value).1f bilião
pt[1]: %(value).1f biliões

en: %(value)s billion | %(value)s billion
pt[0]: %(value)s bilião
pt[1]: %(value)s biliões

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
pt[0]: %(value).1f trilião
pt[1]: %(value).1f triliões

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
pt[0]: %(value)s trilião
pt[1]: %(value)s triliões

en: %(value).1f quadrillion | %(value).1f quadrillion
pt[0]: %(value).1f quadrilião
pt[1]: %(value).1f quatriliões

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
pt[0]: %(value)s quadrilião
pt[1]: %(value)s quatriliões

en: %(value).1f quintillion | %(value).1f quintillion
pt[0]: %(value).1f quintilião
pt[1]: %(value).1f quintiliões

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
pt[0]: %(value)s quintilião
pt[1]: %(value)s quintiliões

en: %(value).1f sextillion | %(value).1f sextillion
pt[0]: %(value).1f sextilião
pt[1]: %(value).1f sextiliões

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
pt[0]: %(value)s sextilião
pt[1]: %(value)s sextiliões

en: %(value).1f septillion | %(value).1f septillion
pt[0]: %(value).1f septilião
pt[1]: %(value).1f septiliões

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
pt[0]: %(value)s septilião
pt[1]: %(value)s septiliões

en: %(value).1f octillion | %(value).1f octillion
pt[0]: %(value).1f octilião
pt[1]: %(value).1f octiliões

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
pt[0]: %(value)s octilião
pt[1]: %(value)s octiliões

en: %(value).1f nonillion | %(value).1f nonillion
pt[0]: %(value).1f nonilião
pt[1]: %(value).1f noniliões

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
pt[0]: %(value)s nonilião
pt[1]: %(value)s noniliões

en: %(value).1f decillion | %(value).1f decillion
pt[0]: %(value).1f decilião
pt[1]: %(value).1f deciliões

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
pt[0]: %(value)s decilião
pt[1]: %(value)s deciliões

en: one
pt: um

en: two
pt: dois

en: three
pt: três

en: four
pt: quatro

en: five
pt: cinco

en: six
pt: seis

en: seven
pt: sete

en: eight
pt: oito

en: nine
pt: nove

en: today
pt: hoje

en: tomorrow
pt: amanhã

en: yesterday
pt: ontem

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
pt: %(delta)s atrás

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
pt[0]: há uma hora atrás
pt[1]: há %(count)s horas atrás

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
pt[0]: há um minuto atrás
pt[1]: há %(count)s minutos atrás

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
pt[0]: há um segundo atrás
pt[1]: há %(count)s segundos atrás

en: now
pt: agora

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
pt[0]: daqui a um segundo
pt[1]: daqui a %(count)s segundos

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
pt[0]: daqui a um minuto
pt[1]: daqui a %(count)s minutos

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
pt[0]: daqui a uma hora
pt[1]: daqui a %(count)s horas

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
pt: %(delta)s a partir de agora

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %d year | %d years
pt[0]: %d ano
pt[1]: %d anos

[ctx: naturaltime-past]
en: %d month | %d months
pt[0]: %d meses
pt[1]: %d meses

[ctx: naturaltime-past]
en: %d week | %d weeks
pt[0]: %d semanas
pt[1]: %d semanas

[ctx: naturaltime-past]
en: %d day | %d days
pt[0]: %d dia
pt[1]: %d dias

[ctx: naturaltime-past]
en: %d hour | %d hours
pt[0]: %d horas
pt[1]: %d horas

[ctx: naturaltime-past]
en: %d minute | %d minutes
pt[0]: %d minuto
pt[1]: %d minutos

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %d year | %d years
pt[0]: %d ano
pt[1]: %d anos

[ctx: naturaltime-future]
en: %d month | %d months
pt[0]: %d mês
pt[1]: %d meses

[ctx: naturaltime-future]
en: %d week | %d weeks
pt[0]: %d semana
pt[1]: %d semanas

[ctx: naturaltime-future]
en: %d day | %d days
pt[0]: %d dia
pt[1]: %d dias

[ctx: naturaltime-future]
en: %d hour | %d hours
pt[0]: %d hora
pt[1]: %d horas

[ctx: naturaltime-future]
en: %d minute | %d minutes
pt[0]: %d minuto
pt[1]: %d minutos
