django - en to nn translation catalogue (55 entries)

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
nn: {}.

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
nn: {}.

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
nn: {}.

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
nn: {}.

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
nn: {}.

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
nn: {}.

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
nn: {}.

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
nn: {}.

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
nn: {}.

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
nn: {}.

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
nn: {}.

en: %(value)s million | %(value)s million
nn[0]: %(value)s million
nn[1]: %(value)s millionar

en: %(value)s billion | %(value)s billion
nn[0]: %(value)s milliard
nn[1]: %(value)s milliardar

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
nn[0]: %(value)s billion
nn[1]: %(value)s billionar

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
nn[0]: %(value)s kvadrillion
nn[1]: %(value)s kvadrillionar

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
nn[0]: %(value)s kvintillion
nn[1]: %(value)s kvintillionar

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
nn[0]: %(value)s sekstillion
nn[1]: %(value)s sekstillionar

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
nn[0]: %(value)s septillion
nn[1]: %(value)s septillionar

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
nn[0]: %(value)s oktillion
nn[1]: %(value)s oktillionar

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
nn[0]: %(value)s nonillion
nn[1]: %(value)s nonillionar

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
nn[0]: %(value)s desillion
nn[1]: %(value)s desillionar

en: %(value)s googol | %(value)s googol
nn[0]: %(value)s googol
nn[1]: %(value)s googolar

en: one
nn: éin

en: two
nn: to

en: three
nn: tre

en: four
nn: fire

en: five
nn: fem

en: six
nn: seks

en: seven
nn: sju

en: eight
nn: åtte

en: nine
nn: ni

en: today
nn: i dag

en: tomorrow
nn: i morgon

en: yesterday
nn: i går

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
nn: %(delta)s sidan

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
nn[0]: ein time sidan
nn[1]: %(count)s timar sidan

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
nn[0]: eitt minutt sidan
nn[1]: %(count)s minutt sidan

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
nn[0]: eitt sekund sidan
nn[1]: %(count)s sekund sidan

en: now
nn: no

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
nn[0]: eitt sekund frå no
nn[1]: %(count)s sekund frå no

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
nn[0]: eitt minutt frå no
nn[1]: %(count)s minutt frå no

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
nn[0]: ein time frå no
nn[1]: %(count)s timar frå no

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
nn: %(delta)s frå no

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %(num)d year | %(num)d years
nn[0]: %(num)d år
nn[1]: %(num)d år

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
nn[0]: %(num)d månad
nn[1]: %(num)d månader

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
nn[0]: %(num)d veke
nn[1]: %(num)d veker

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
nn[0]: %(num)d dag
nn[1]: %(num)d dagar

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
nn[0]: %(num)d time
nn[1]: %(num)d timar

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
nn[0]: %(num)d minutt
nn[1]: %(num)d minutt

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %(num)d year | %(num)d years
nn[0]: %(num)d år
nn[1]: %(num)d år

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
nn[0]: %(num)d månad
nn[1]: %(num)d månader

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
nn[0]: %(num)d veke
nn[1]: %(num)d veker

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
nn[0]: %(num)d dag
nn[1]: %(num)d dagar

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
nn[0]: %(num)d time
nn[1]: %(num)d timar

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
nn[0]: %(num)d minutt
nn[1]: %(num)d minutt
