django - en to nb translation catalogue (55 entries)

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
nb: {}.

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
nb: {}.

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
nb: {}.

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
nb: {}.

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
nb: {}.

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
nb: {}.

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
nb: {}.

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
nb: {}.

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
nb: {}.

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
nb: {}.

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
nb: {}.

en: %(value)s million | %(value)s million
nb[0]: %(value)s million
nb[1]: %(value)s millioner

en: %(value)s billion | %(value)s billion
nb[0]: %(value)s milliard
nb[1]: %(value)s milliarder

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
nb[0]: %(value)s billion
nb[1]: %(value)s billioner

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
nb[0]: %(value)s kvadrillion
nb[1]: %(value)s kvadrillioner

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
nb[0]: %(value)s kvintillion
nb[1]: %(value)s kvintillioner

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
nb[0]: %(value)s sekstillion
nb[1]: %(value)s sekstillioner

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
nb[0]: %(value)s septillion
nb[1]: %(value)s septillioner

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
nb[0]: %(value)s oktillion
nb[1]: %(value)s oktillioner

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
nb[0]: %(value)s nonillion
nb[1]: %(value)s nonillioner

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
nb[0]: %(value)s desillion
nb[1]: %(value)s desillioner

en: %(value)s googol | %(value)s googol
nb[0]: %(value)s googol
nb[1]: %(value)s googoler

en: one
nb: én

en: two
nb: to

en: three
nb: tre

en: four
nb: fire

en: five
nb: fem

en: six
nb: seks

en: seven
nb: sju

en: eight
nb: åtte

en: nine
nb: ni

en: today
nb: i dag

en: tomorrow
nb: i morgen

en: yesterday
nb: i går

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
nb: %(delta)s siden

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
nb[0]: en time siden
nb[1]: %(count)s timer siden

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
nb[0]: et minutt siden
nb[1]: %(count)s minutter siden

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
nb[0]: et sekund siden
nb[1]: %(count)s sekunder siden

en: now
nb: nå

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
nb[0]: et sekund fra nå
nb[1]: %(count)s sekunder fra nå

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
nb[0]: et minutt fra nå
nb[1]: %(count)s minutter fra nå

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
nb[0]: en time fra nå
nb[1]: %(count)s timer fra nå

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
nb: %(delta)s fra nå

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %(num)d year | %(num)d years
nb[0]: %(num)d år
nb[1]: %(num)d år

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
nb[0]: %(num)d måned
nb[1]: %(num)d måneder

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
nb[0]: %(num)d uke
nb[1]: %(num)d uker

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
nb[0]: %(num)d dag
nb[1]: %(num)d dager

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
nb[0]: %(num)d time
nb[1]: %(num)d timer

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
nb[0]: %(num)d minutt
nb[1]: %(num)d minutter

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %(num)d year | %(num)d years
nb[0]: %(num)d år
nb[1]: %(num)d år

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
nb[0]: %(num)d måned
nb[1]: %(num)d måneder

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
nb[0]: %(num)d uke
nb[1]: %(num)d uker

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
nb[0]: %(num)d dag
nb[1]: %(num)d dager

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
nb[0]: %(num)d time
nb[1]: %(num)d timer

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
nb[0]: %(num)d minutt
nb[1]: %(num)d minutter
