django - en to ms translation catalogue (55 entries)

en: Humanize
ms: Memanusiakan

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
ms: ke{}

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
ms: ke{}

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
ms: ke{}

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
ms: ke{}

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
ms: ke{}

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
ms: ke{}

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
ms: ke{}

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
ms: ke{}

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
ms: ke{}

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
ms: ke{}

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
ms: ke{}

en: %(value)s million | %(value)s million
ms[0]: %(value)s juta

en: %(value)s billion | %(value)s billion
ms[0]: %(value)s bilion

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
ms[0]: %(value)s trilion

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
ms[0]: %(value)s kuadrilion

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
ms[0]: %(value)s kuintilion

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
ms[0]: %(value)ssextilion

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
ms[0]: %(value)s septilion

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
ms[0]: %(value)s oktilion

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
ms[0]: %(value)s nontilion

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
ms[0]: %(value)sdesilion

en: one
ms: satu

en: two
ms: dua

en: three
ms: tiga

en: four
ms: empat

en: five
ms: lima

en: six
ms: enam

en: seven
ms: tujuh

en: eight
ms: lapan

en: nine
ms: sembilan

en: today
ms: hari ini

en: tomorrow
ms: esok

en: yesterday
ms: semalam

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
ms: %(delta)s yang lalu

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
ms[0]: %(count)s yang lalu

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
ms[0]: %(count)s minit yang lalu

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
ms[0]: %(count)s saat yang lalu

en: now
ms: sekarang

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
ms[0]: %(count)s saat dari sekarang

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
ms[0]: %(count)s minit dari sekarang

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
ms[0]: %(count)s jam dari sekarang

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
ms: %(delta)s dari sekarang

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %(num)d year | %(num)d years
ms[0]: %(num)d tahun

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
ms[0]: %(num)d bulan

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
ms[0]: %(num)d minggu

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
ms[0]: %(num)d hari

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
ms[0]: %(num)d jam

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
ms[0]: %(num)d minit

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %(num)d year | %(num)d years
ms[0]: %(num)d tahun

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
ms[0]: %(num)d bulan

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
ms[0]: %(num)d minggu

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
ms[0]: %(num)d hari

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
ms[0]: %(num)d jam

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
ms[0]: %(num)d minit
