django - en to lt translation catalogue (67 entries)

en: Humanize
lt: Sužmoginti

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
lt: {}-as

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
lt: {}-as

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
lt: {}-as

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
lt: {}-as

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
lt: {}-as

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
lt: {}-as

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
lt: {}-as

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
lt: {}-as

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
lt: {}-as

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
lt: {}-as

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
lt: {}-as

en: %(value).1f million | %(value).1f million
lt[0]: %(value).1f milijonas
lt[1]: %(value).1f milijonai
lt[2]: %(value).1f milijonų
lt[3]: %(value).1f milijonų

en: %(value)s million | %(value)s million
lt[0]: %(value)s milijonas
lt[1]: %(value)s milijonai
lt[2]: %(value)s milijonų
lt[3]: %(value)s milijonų

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
lt[0]: %(value).1f milijardas
lt[1]: %(value).1f milijardai
lt[2]: %(value).1f milijardų
lt[3]: %(value).1f milijardų

en: %(value)s billion | %(value)s billion
lt[0]: %(value)s milijardas
lt[1]: %(value)s milijardai
lt[2]: %(value)s milijardų
lt[3]: %(value)s milijardų

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
lt[0]: %(value).1f trilijonas
lt[1]: %(value).1f trilijonai
lt[2]: %(value).1f trilijonų
lt[3]: %(value).1f trilijonų

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
lt[0]: %(value)s trilijonas
lt[1]: %(value)s trilijonai
lt[2]: %(value)s trilijonų
lt[3]: %(value)s trilijonų

en: %(value).1f quadrillion | %(value).1f quadrillion
lt[0]: %(value).1f kvadrilijonas
lt[1]: %(value).1f kvadrilijonai
lt[2]: %(value).1f kvadrilijonų
lt[3]: %(value).1f kvadrilijonų

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
lt[0]: %(value)s kvadrilijonas
lt[1]: %(value)s kvadrilijonai
lt[2]: %(value)s kvadrilijonų
lt[3]: %(value)s kvadrilijonų

en: %(value).1f quintillion | %(value).1f quintillion
lt[0]: %(value).1f kvintilijonas
lt[1]: %(value).1f kvintilijonai
lt[2]: %(value).1f kvintilijonų
lt[3]: %(value).1f kvintilijonų

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
lt[0]: %(value)s kvintilijonas
lt[1]: %(value)s kvintilijonai
lt[2]: %(value)s kvintilijonų
lt[3]: %(value)s kvintilijonų

en: %(value).1f sextillion | %(value).1f sextillion
lt[0]: %(value).1f sikstilijonas
lt[1]: %(value).1f sikstilijonai
lt[2]: %(value).1f sikstilijonų
lt[3]: %(value).1f sikstilijonų

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
lt[0]: %(value)s sikstilijonas
lt[1]: %(value)s sikstilijonai
lt[2]: %(value)s sikstilijonų
lt[3]: %(value)s sikstilijonų

en: %(value).1f septillion | %(value).1f septillion
lt[0]: %(value).1f septilijonas
lt[1]: %(value).1f septilijonai
lt[2]: %(value).1f septilijonų
lt[3]: %(value).1f septilijonų

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
lt[0]: %(value)s septilijonas
lt[1]: %(value)s septilijonai
lt[2]: %(value)s septilijonų
lt[3]: %(value)s septilijonų

en: %(value).1f octillion | %(value).1f octillion
lt[0]: %(value).1f oktilijonas
lt[1]: %(value).1f oktilijonai
lt[2]: %(value).1f oktilijonų
lt[3]: %(value).1f oktilijonų

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
lt[0]: %(value)s oktilijonas
lt[1]: %(value)s oktilijonai
lt[2]: %(value)s oktilijonų
lt[3]: %(value)s oktilijonų

en: %(value).1f nonillion | %(value).1f nonillion
lt[0]: %(value).1f naintilijonas
lt[1]: %(value).1f naintilijonai
lt[2]: %(value).1f naintilijonų
lt[3]: %(value).1f naintilijonų

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
lt[0]: %(value)s naintilijonas
lt[1]: %(value)s naintilijonai
lt[2]: %(value)s naintilijonų
lt[3]: %(value)s naintilijonų

en: %(value).1f decillion | %(value).1f decillion
lt[0]: %(value).1f decilijonas
lt[1]: %(value).1f decilijonai
lt[2]: %(value).1f decilijonų
lt[3]: %(value).1f decilijonų

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
lt[0]: %(value)s decilijonas
lt[1]: %(value)s decilijonai
lt[2]: %(value)s decilijonų
lt[3]: %(value)s decilijonų

en: %(value).1f googol | %(value).1f googol
lt[0]: %(value).1f gugolas
lt[1]: %(value).1f gugolai
lt[2]: %(value).1f gugolų
lt[3]: %(value).1f gugolų

en: %(value)s googol | %(value)s googol
lt[0]: %(value)s gugolas
lt[1]: %(value)s gugolai
lt[2]: %(value)s gugolų
lt[3]: %(value)s gugolų

en: one
lt: vienas

en: two
lt: du

en: three
lt: trys

en: four
lt: keturi

en: five
lt: penki

en: six
lt: šeši

en: seven
lt: septyni

en: eight
lt: aštuoni

en: nine
lt: devyni

en: today
lt: šiandien

en: tomorrow
lt: rytoj

en: yesterday
lt: vakar

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
lt: prieš %(delta)s

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
lt[0]: prieš %(count)s valandą
lt[1]: prieš %(count)s valandas
lt[2]: prieš %(count)s valandų
lt[3]: prieš %(count)s valandų

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
lt[0]: prieš %(count)s minutę
lt[1]: prieš %(count)s minutes
lt[2]: prieš %(count)s minučių
lt[3]: prieš %(count)s minučių

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
lt[0]: prieš %(count)s sekundę
lt[1]: prieš %(count)s sekundes
lt[2]: prieš %(count)s sekundžių
lt[3]: prieš %(count)s sekundžių

en: now
lt: dabar

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
lt[0]: %(count)s sekundė nuo dabar
lt[1]: %(count)s sekundes nuo dabar
lt[2]: %(count)s skundžių nuo dabar
lt[3]: %(count)s skundžių nuo dabar

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
lt[0]: %(count)s minutė nuo dabar
lt[1]: %(count)s minutės nuo dabar
lt[2]: %(count)s minučių nuo dabar
lt[3]: %(count)s minučių nuo dabar

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
lt[0]: %(count)s valandą nuo dabar
lt[1]: %(count)s valandos nuo dabar
lt[2]: %(count)s valandų nuo dabar
lt[3]: %(count)s valandų nuo dabar

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
lt: %(delta)s nuo dabar

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %d year | %d years
lt[0]: %d metus
lt[1]: %d metus
lt[2]: %d metų
lt[3]: %d metų

[ctx: naturaltime-past]
en: %d month | %d months
lt[0]: %d mėnesį
lt[1]: %d mėnesius
lt[2]: %d mėnesių
lt[3]: %d mėnesių

[ctx: naturaltime-past]
en: %d week | %d weeks
lt[0]: %d savaitę
lt[1]: %d savaites
lt[2]: %d savaičių
lt[3]: %d savaičių

[ctx: naturaltime-past]
en: %d day | %d days
lt[0]: %d dieną
lt[1]: %d dienas
lt[2]: %d dienų
lt[3]: %d dienų

[ctx: naturaltime-past]
en: %d hour | %d hours
lt[0]: %d valandą
lt[1]: %d valandas
lt[2]: %d valandų
lt[3]: %d valandų

[ctx: naturaltime-past]
en: %d minute | %d minutes
lt[0]: %d minutę
lt[1]: %d minutes
lt[2]: %d minučių
lt[3]: %d minučių

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %d year | %d years
lt[0]: %d metus
lt[1]: %d metus
lt[2]: %d metų
lt[3]: %d metų

[ctx: naturaltime-future]
en: %d month | %d months
lt[0]: %d mėnesį
lt[1]: %d mėnesius
lt[2]: %d mėnesių
lt[3]: %d mėnesių

[ctx: naturaltime-future]
en: %d week | %d weeks
lt[0]: %d savaitę
lt[1]: %d savaites
lt[2]: %d savaičių
lt[3]: %d savaičių

[ctx: naturaltime-future]
en: %d day | %d days
lt[0]: %d dieną
lt[1]: %d dienas
lt[2]: %d dienų
lt[3]: %d dienų

[ctx: naturaltime-future]
en: %d hour | %d hours
lt[0]: %d valandą
lt[1]: %d valandas
lt[2]: %d valandų
lt[3]: %d valandų

[ctx: naturaltime-future]
en: %d minute | %d minutes
lt[0]: %d minutė
lt[1]: %d minutes
lt[2]: %d minučių
lt[3]: %d minučių
