django - en to ky translation catalogue (56 entries)

en: Humanize
ky: Инсандаштыруу

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
ky: {}нчы

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
ky: {}үнчү

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
ky: {}инчи

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
ky: {}инчи

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
ky: {}үнчү

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
ky: {}үнчү

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
ky: {}инчи

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
ky: {}нчы

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
ky: {}инчи

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
ky: {}инчи

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
ky: {}унчу

en: %(value)s million | %(value)s million
ky[0]: %(value)sмиллион

en: %(value)s billion | %(value)s billion
ky[0]: %(value)sмиллиард

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
ky[0]: %(value)sтриллион

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
ky[0]: %(value)sквадриллион

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
ky[0]: %(value)sквинтиллион

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
ky[0]: %(value)sсекстиллион

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
ky[0]: %(value)sсептиллион

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
ky[0]: %(value)sоктиллион

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
ky[0]: %(value)sнонтиллион

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
ky[0]: %(value)sдесилион

en: %(value)s googol | %(value)s googol
ky[0]: %(value)sгугл

en: one
ky: бир

en: two
ky: эки

en: three
ky: үч

en: four
ky: төрт

en: five
ky: беш

en: six
ky: алты

en: seven
ky: жети

en: eight
ky: сегиз

en: nine
ky: тогуз

en: today
ky: бүгүн

en: tomorrow
ky: эртең

en: yesterday
ky: кечээ

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
ky: %(delta)s мурда

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
ky[0]: %(count)sсаат мурда

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
ky[0]: %(count)sмүнөт мурда

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
ky[0]: %(count)sсекунд мурда

en: now
ky: азыр

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
ky[0]: мындан%(count)sсекунд мурда

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
ky[0]: мындан%(count)sмүнөт мурда

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
ky[0]: мындан%(count)sсаат мурда

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
ky: мындан %(delta)s мурда

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %(num)d year | %(num)d years
ky[0]: %(num)d жыл

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
ky[0]: %(num)d ай

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
ky[0]: %(num)d апта

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
ky[0]: %(num)d күн

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
ky[0]: %(num)d саат

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
ky[0]: %(num)d мүнөт

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %(num)d year | %(num)d years
ky[0]: %(num)d жыл

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
ky[0]: %(num)d ай

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
ky[0]: %(num)d апта

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
ky[0]: %(num)d күн

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
ky[0]: %(num)d саат

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
ky[0]: %(num)d мүнөт
