django - en to ia translation catalogue (48 entries)

en: Humanize
ia: Humanisar

en: th
ia: e

en: st
ia: me

en: nd
ia: nde

en: rd
ia: tie

en: %(value).1f million | %(value).1f million
ia[0]: %(value).1f million
ia[1]: %(value).1f milliones

en: %(value)s million | %(value)s million
ia[0]: %(value)s million
ia[1]: %(value)s milliones

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
ia[0]: %(value).1f milliardo
ia[1]: %(value).1f milliardos

en: %(value)s billion | %(value)s billion
ia[0]: %(value)s milliardo
ia[1]: %(value)s milliardos

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
ia[0]: %(value).1f billion
ia[1]: %(value).1f billiones

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
ia[0]: %(value)s billion
ia[1]: %(value)s billiones

en: %(value).1f quadrillion | %(value).1f quadrillion
ia[0]: %(value).1f billiardo
ia[1]: %(value).1f billiardos

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
ia[0]: %(value)s billiardo
ia[1]: %(value)s billiardos

en: %(value).1f quintillion | %(value).1f quintillion
ia[0]: %(value).1f trillion
ia[1]: %(value).1f trilliones

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
ia[0]: %(value)s trillion
ia[1]: %(value)s trilliones

en: %(value).1f sextillion | %(value).1f sextillion
ia[0]: %(value).1f trilliardo
ia[1]: %(value).1f trilliardos

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
ia[0]: %(value)s trilliardo
ia[1]: %(value)s trilliardos

en: %(value).1f septillion | %(value).1f septillion
ia[0]: %(value).1f quadrillion
ia[1]: %(value).1f quadrilliones

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
ia[0]: %(value)s quadrillion
ia[1]: %(value)s quadrilliones

en: %(value).1f octillion | %(value).1f octillion
ia[0]: %(value).1f quadrilliardo
ia[1]: %(value).1f quadrilliardos

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
ia[0]: %(value)s quadrilliardo
ia[1]: %(value)s quadrilliardos

en: %(value).1f nonillion | %(value).1f nonillion
ia[0]: %(value).1f quintillion
ia[1]: %(value).1f quintilliones

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
ia[0]: %(value)s quintillion
ia[1]: %(value)s quintilliones

en: %(value).1f decillion | %(value).1f decillion
ia[0]: %(value).1f quintilliardo
ia[1]: %(value).1f quintilliardos

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
ia[0]: %(value)s quintilliardo
ia[1]: %(value)s quintilliardos

en: %(value).1f googol | %(value).1f googol
ia[0]: %(value).1f googol
ia[1]: %(value).1f googoles

en: %(value)s googol | %(value)s googol
ia[0]: %(value)s googol
ia[1]: %(value)s googoles

en: one
ia: un

en: two
ia: duo

en: three
ia: tres

en: four
ia: quatro

en: five
ia: cinque

en: six
ia: sex

en: seven
ia: septe

en: eight
ia: octo

en: nine
ia: novem

en: today
ia: hodie

en: tomorrow
ia: deman

en: yesterday
ia: heri

[ctx: naturaltime]
en: %(delta)s ago
ia: %(delta)s retro

en: now
ia: ora

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
ia[0]: un secunda retro
ia[1]: %(count)s secundas retro

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
ia[0]: un minuta retro
ia[1]: %(count)s minutas retro

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
ia[0]: un hora retro
ia[1]: %(count)s horas retro

[ctx: naturaltime]
en: %(delta)s from now
ia: in %(delta)s

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
ia[0]: un secunda desde ora
ia[1]: %(count)s secundas desde ora

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
ia[0]: un minuta desde ora
ia[1]: %(count)s minutas desde ora

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
ia[0]: un hora desde ora
ia[1]: %(count)s horas desde ora
