django - en to gl translation catalogue (56 entries)

en: Humanize
gl: Humanización

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
gl: {}º

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
gl: {}º

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
gl: {}º

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
gl: {}º

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
gl: {}º

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
gl: {}º

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
gl: {}º

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
gl: {}º

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
gl: {}º

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
gl: {}º

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
gl: {}º

en: %(value)s million | %(value)s million
gl[0]: %(value)s millón
gl[1]: %(value)s millóns

en: %(value)s billion | %(value)s billion
gl[0]: %(value)s mil millóns
gl[1]: %(value)s mil millóns

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
gl[0]: %(value)s billón
gl[1]: %(value)s billóns

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
gl[0]: %(value)s trillón
gl[1]: %(value)s trillóns

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
gl[0]: %(value)s cuadrillón
gl[1]: %(value)s cuadrillóns

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
gl[0]: %(value)s quintillón
gl[1]: %(value)s quintillóns

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
gl[0]: %(value)s sextillón
gl[1]: %(value)s sextillóns

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
gl[0]: %(value)s septillón
gl[1]: %(value)s septillóns

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
gl[0]: %(value)s octillón
gl[1]: %(value)s octillóns

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
gl[0]: %(value)s nonillón
gl[1]: %(value)s nonillóns

en: %(value)s googol | %(value)s googol
gl[0]: %(value)s gúgol
gl[1]: %(value)s gúgols

en: one
gl: un

en: two
gl: dous

en: three
gl: tres

en: four
gl: catro

en: five
gl: cinco

en: six
gl: seis

en: seven
gl: sete

en: eight
gl: oito

en: nine
gl: nove

en: today
gl: hoxe

en: tomorrow
gl: mañá

en: yesterday
gl: onte

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
gl: fai %(delta)s

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
gl[0]: Fai unha hora
gl[1]: Fai %(count)s horas

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
gl[0]: Fai un minuto
gl[1]: Fai %(count)s minutos

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
gl[0]: Fai un segundo
gl[1]: Fai %(count)s segundos

en: now
gl: agora

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
gl[0]: Dentro dun segundo
gl[1]: Dentro de %(count)s segundos

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
gl[0]: Dentro dun minuto
gl[1]: Dentro de %(count)s minutos

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
gl[0]: Dentro dunha hora
gl[1]: Dentro de %(count)s horas

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
gl: dentro de %(delta)s

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %(num)d year | %(num)d years
gl[0]: %(num)d ano
gl[1]: %(num)d anos

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
gl[0]: %(num)d mes
gl[1]: %(num)d meses

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
gl[0]: %(num)d semana
gl[1]: %(num)d semanas

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
gl[0]: %(num)d día
gl[1]: %(num)d días

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
gl[0]: %(num)d hora
gl[1]: %(num)d horas

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
gl[0]: %(num)d minuto
gl[1]: %(num)d minutos

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %(num)d year | %(num)d years
gl[0]: %(num)d ano
gl[1]: %(num)d anos

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
gl[0]: %(num)d mes
gl[1]: %(num)d meses

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
gl[0]: %(num)d semana
gl[1]: %(num)d semanas

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
gl[0]: %(num)d día
gl[1]: %(num)d días

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
gl[0]: %(num)d hora
gl[1]: %(num)d horas

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
gl[0]: %(num)d minuto
gl[1]: %(num)d minutos
