django - en to gd translation catalogue (55 entries)

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
gd: {}mh

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
gd: {}mh

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
gd: {}d

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
gd: {}na

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
gd: {}s

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
gd: {}mh

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
gd: {}mh

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
gd: {}mh

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
gd: {}mh

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
gd: {}mh

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
gd: {}mh

en: %(value)s million | %(value)s million
gd[0]: %(value)s mhillean
gd[1]: %(value)s mhillean
gd[2]: %(value)s milleanan
gd[3]: %(value)s millean

en: %(value)s billion | %(value)s billion
gd[0]: %(value)s bhillean
gd[1]: %(value)s bhillean
gd[2]: %(value)s billeanan
gd[3]: %(value)s billean

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
gd[0]: %(value)s trillean
gd[1]: %(value)s thrillean
gd[2]: %(value)s trilleanan
gd[3]: %(value)s trillean

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
gd[0]: %(value)s quadrillean
gd[1]: %(value)s quadrillean
gd[2]: %(value)s quadrilleanan
gd[3]: %(value)s quadrillean

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
gd[0]: %(value)s quintillean
gd[1]: %(value)s quintillean
gd[2]: %(value)s quintilleanan
gd[3]: %(value)s quintillean

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
gd[0]: %(value)s sextillean
gd[1]: %(value)s shextillean
gd[2]: %(value)s sextilleanan
gd[3]: %(value)s sextillean

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
gd[0]: %(value)s septillean
gd[1]: %(value)s sheptillean
gd[2]: %(value)s septilleanan
gd[3]: %(value)s septillean

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
gd[0]: %(value)s octillean
gd[1]: %(value)s octillean
gd[2]: %(value)s octilleanan
gd[3]: %(value)s octillean

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
gd[0]: %(value)s nonillean
gd[1]: %(value)s nonillean
gd[2]: %(value)s nonilleanan
gd[3]: %(value)s nonillean

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
gd[0]: %(value)s decillean
gd[1]: %(value)s dhecillean
gd[2]: %(value)s decilleanan
gd[3]: %(value)s decillean

en: %(value)s googol | %(value)s googol
gd[0]: %(value)s ghoogol
gd[1]: %(value)s ghoogol
gd[2]: %(value)s googolan
gd[3]: %(value)s googol

en: one
gd: aon

en: two
gd: dà

en: three
gd: trì

en: four
gd: ceithir

en: five
gd: còig

en: six
gd: sia

en: seven
gd: seachd

en: eight
gd: ochd

en: nine
gd: naoidh

en: today
gd: an-diugh

en: tomorrow
gd: a-màireach

en: yesterday
gd: an-dè

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
gd: %(delta)s air ais

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
gd[0]: %(count)s uair a thìde air ais
gd[1]: %(count)s uair a thìde air ais
gd[2]: %(count)s uairean a thìde air ais
gd[3]: %(count)s uair a thìde air ais

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
gd[0]: %(count)s mhionaid air ais
gd[1]: %(count)s mhionaid air ais
gd[2]: %(count)s mionaidean air ais
gd[3]: %(count)s mionaid air ais

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
gd[0]: %(count)s diog air ais
gd[1]: %(count)s dhiog air ais
gd[2]: %(count)s diogan air ais
gd[3]: %(count)s diog air ais

en: now
gd: an-dràsta

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
gd[0]: an ceann %(count)s diog
gd[1]: an ceann %(count)s dhiog
gd[2]: an ceann %(count)s diogan
gd[3]: an ceann %(count)s diog

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
gd[0]: an ceann %(count)s mhionaid
gd[1]: an ceann %(count)s mhionaid
gd[2]: an ceann %(count)s mionaidean
gd[3]: an ceann %(count)s mionaid

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
gd[0]: an ceann %(count)s uair a thìde
gd[1]: an ceann %(count)s uair a thìde
gd[2]: an ceann %(count)s uairean a thìde
gd[3]: an ceann %(count)s uair a thìde

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
gd: an ceann %(delta)s

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %(num)d year | %(num)d years
gd[0]: %(num)d bhliadhna
gd[1]: %(num)d bhliadhna
gd[2]: %(num)d bliadhnaichean
gd[3]: %(num)d bliadhna

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
gd[0]: %(num)d mhìos
gd[1]: %(num)d mhìos
gd[2]: %(num)d mìosan
gd[3]: %(num)d mìos

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
gd[0]: %(num)d seachdain
gd[1]: %(num)d sheachdain
gd[2]: %(num)d seachdainean
gd[3]: %(num)d seachdain

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
gd[0]: %(num)d latha
gd[1]: %(num)d latha
gd[2]: %(num)d làithean
gd[3]: %(num)d latha

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
gd[0]: %(num)d uair a thìde
gd[1]: %(num)d uair a thìde
gd[2]: %(num)d uairean a thìde
gd[3]: %(num)d uair a thìde

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
gd[0]: %(num)d mhionaid
gd[1]: %(num)d mhionaid
gd[2]: %(num)d mionaidean
gd[3]: %(num)d mionaid

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %(num)d year | %(num)d years
gd[0]: %(num)d bhliadhna
gd[1]: %(num)d bhliadhna
gd[2]: %(num)d bliadhnaichean
gd[3]: %(num)d bliadhna

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
gd[0]: %(num)d mhìos
gd[1]: %(num)d mhìos
gd[2]: %(num)d mìosan
gd[3]: %(num)d mìos

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
gd[0]: %(num)d seachdain
gd[1]: %(num)d sheachdain
gd[2]: %(num)d seachdainean
gd[3]: %(num)d seachdain

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
gd[0]: %(num)d latha
gd[1]: %(num)d latha
gd[2]: %(num)d làithean
gd[3]: %(num)d latha

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
gd[0]: %(num)d uair a thìde
gd[1]: %(num)d uair a thìde
gd[2]: %(num)d uairean a thìde
gd[3]: %(num)d uair a thìde

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
gd[0]: %(num)d mhionaid
gd[1]: %(num)d mhionaid
gd[2]: %(num)d mionaidean
gd[3]: %(num)d mionaid
