django - en to fi translation catalogue (56 entries)

en: Humanize
fi: Ihmistys

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
fi: {}.

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
fi: {}.

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
fi: {}.

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
fi: {}.

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
fi: {}.

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
fi: {}.

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
fi: {}.

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
fi: {}.

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
fi: {}.

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
fi: {}.

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
fi: {}.

en: %(value)s million | %(value)s million
fi[0]: %(value)s miljoona
fi[1]: %(value)s miljoonaa

en: %(value)s billion | %(value)s billion
fi[0]: %(value)s miljardi
fi[1]: %(value)s miljardia

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
fi[0]: %(value)s biljoona
fi[1]: %(value)s biljoonaa

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
fi[0]: %(value)s kvadriljoona
fi[1]: %(value)s kvadriljoonaa

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
fi[0]: %(value)s kvintiljoona
fi[1]: %(value)s kvintiljoonaa

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
fi[0]: %(value)s sekstiljoona
fi[1]: %(value)s sekstiljoonaa

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
fi[0]: %(value)s septiljoona
fi[1]: %(value)s septiljoonaa

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
fi[0]: %(value)s oktiljoona
fi[1]: %(value)s oktiljoonaa

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
fi[0]: %(value)s noniljoona
fi[1]: %(value)s noniljoonaa

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
fi[0]: %(value)s dekiljoona
fi[1]: %(value)s dekiljoonaa

en: %(value)s googol | %(value)s googol
fi[0]: %(value)s googol
fi[1]: %(value)s googolia

en: one
fi: yksi

en: two
fi: kaksi

en: three
fi: kolme

en: four
fi: neljä

en: five
fi: viisi

en: six
fi: kuusi

en: seven
fi: seitsemän

en: eight
fi: kahdeksan

en: nine
fi: yhdeksän

en: today
fi: tänään

en: tomorrow
fi: huomenna

en: yesterday
fi: eilen

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
fi: %(delta)s sitten

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
fi[0]: tunti sitten
fi[1]: %(count)s tuntia sitten

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
fi[0]: minuutti sitten
fi[1]: %(count)s minuuttia sitten

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
fi[0]: sekunti sitten
fi[1]: %(count)s sekuntia sitten

en: now
fi: nyt

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
fi[0]: sekunnin päästä
fi[1]: %(count)s sekunnin päästä

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
fi[0]: minuutin päästä
fi[1]: %(count)s minuutin päästä

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
fi[0]: tunnin päästä
fi[1]: %(count)s tunnin päästä

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
fi: %(delta)s nykyhetkestä

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %(num)d year | %(num)d years
fi[0]: %(num)d vuosi
fi[1]: %(num)d vuotta

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
fi[0]: %(num)dkuukausi
fi[1]: %(num)dkuukautta

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
fi[0]: %(num)d viikko
fi[1]: %(num)d viikkoa

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
fi[0]: %(num)dpäivä
fi[1]: %(num)d päivää

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
fi[0]: %(num)d tunti
fi[1]: %(num)d tuntia

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
fi[0]: %(num)d minuutti
fi[1]: %(num)d minuuttia

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %(num)d year | %(num)d years
fi[0]: %(num)d vuosi
fi[1]: %(num)d vuotta

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
fi[0]: %(num)d kuukausi
fi[1]: %(num)d kuukautta

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
fi[0]: %(num)d viikko
fi[1]: %(num)d viikkoa

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
fi[0]: %(num)d päivä
fi[1]: %(num)d päivää

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
fi[0]: %(num)d tunti
fi[1]: %(num)d tuntia

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
fi[0]: %(num)d minuutti
fi[1]: %(num)d minuuttia
