django - en to es_MX translation catalogue (45 entries)

en: Humanize
es_MX: Humanizar

en: th
es_MX: to

en: st
es_MX: ro

en: nd
es_MX: do

en: rd
es_MX: ro

en: %(value).1f million | %(value).1f million
es_MX[0]: %(value).1f millón
es_MX[1]: %(value).1f millones

en: %(value)s million | %(value)s million
es_MX[0]: %(value)s millones
es_MX[1]: %(value)s millones

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
es_MX[0]: %(value).1f billón
es_MX[1]: %(value).1f billones

en: %(value)s billion | %(value)s billion
es_MX[0]: %(value)s billiones
es_MX[1]: %(value)s billiones

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
es_MX[0]: %(value).1f trillón
es_MX[1]: %(value).1f trillones

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
es_MX[0]: %(value)s trilliones
es_MX[1]: %(value)s trilliones

en: %(value).1f quadrillion | %(value).1f quadrillion
es_MX[0]: %(value).1f cuatrillón
es_MX[1]: %(value).1f cuatrillones

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
es_MX[0]: %(value)s cuatrillón
es_MX[1]: %(value)s cuatrillones

en: %(value).1f quintillion | %(value).1f quintillion
es_MX[0]: %(value).1f quintillón
es_MX[1]: %(value).1f quintillones

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
es_MX[0]: %(value)s quintillón
es_MX[1]: %(value)s quintillones

en: %(value).1f sextillion | %(value).1f sextillion
es_MX[0]: %(value).1f sextillón
es_MX[1]: %(value).1f sextillones

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
es_MX[0]: %(value)s sextillón
es_MX[1]: %(value)s sextillones

en: %(value).1f septillion | %(value).1f septillion
es_MX[0]: %(value).1f septillón
es_MX[1]: %(value).1f septillones

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
es_MX[0]: %(value)s septillón
es_MX[1]: %(value)s septillones

en: %(value).1f octillion | %(value).1f octillion
es_MX[0]: %(value).1f octillón
es_MX[1]: %(value).1f octillones

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
es_MX[0]: %(value)s octillón
es_MX[1]: %(value)s octillones

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
es_MX[0]: %(value)s nonillón
es_MX[1]: %(value)s nonillones

en: %(value).1f decillion | %(value).1f decillion
es_MX[0]: %(value).1f decillón
es_MX[1]: %(value).1f decillones

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
es_MX[0]: %(value)s decillón
es_MX[1]: %(value)s decillones

en: %(value).1f googol | %(value).1f googol
es_MX[0]: %(value).1f googol
es_MX[1]: %(value).1f googoles

en: %(value)s googol | %(value)s googol
es_MX[0]: %(value)s googol
es_MX[1]: %(value)s googoles

en: one
es_MX: uno

en: two
es_MX: dos

en: three
es_MX: tres

en: four
es_MX: cuatro

en: five
es_MX: cinco

en: six
es_MX: seis

en: seven
es_MX: siete

en: eight
es_MX: ocho

en: nine
es_MX: nueve

en: today
es_MX: hoy

en: tomorrow
es_MX: mañana

en: yesterday
es_MX: ayer

[ctx: naturaltime]
en: %(delta)s ago
es_MX: hace %(delta)s

en: now
es_MX: ahora

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
es_MX[0]: hace un segundo
es_MX[1]: Hace %(count)s segundos

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
es_MX[0]: hace un minuto
es_MX[1]: Hace %(count)s minutos

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
es_MX[0]: hace una hora
es_MX[1]: Hace %(count)s horas

[ctx: naturaltime]
en: %(delta)s from now
es_MX: %(delta)s a partir de ahora

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
es_MX[0]: Un segundo desde ahora
es_MX[1]: %(count)s desde ahora
