django - en to el translation catalogue (65 entries)

en: Humanize
el: Εξανθρώπιση

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
el: {}ο

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
el: {}ο

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
el: {}ο

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
el: {}ο

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
el: {}ο

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
el: {}ο

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
el: {}ο

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
el: {}ο

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
el: {}ο

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
el: {}ο

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
el: {}ο

en: %(value).1f million | %(value).1f million
el[0]: %(value).1f εκατομμύριο
el[1]: %(value).1f εκατομμύρια

en: %(value)s million | %(value)s million
el[0]:  %(value)s  εκατομμύριο
el[1]:  %(value)s  εκατομμύρια

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
el[0]: %(value).1f δισεκατομμύριο
el[1]: %(value).1f δισεκατομμύρια

en: %(value)s billion | %(value)s billion
el[0]: %(value)s δισεκατομμύριο
el[1]: %(value)s δισεκατομμύρια

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
el[0]: %(value).1f τρισεκατομμύριο
el[1]: %(value).1f τρισεκατομμύρια

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
el[0]: %(value)s τρισεκατομμύριο
el[1]: %(value)s τρισεκατομμύρια

en: %(value).1f quadrillion | %(value).1f quadrillion
el[0]: %(value).1f τετράκις εκατομμύριο
el[1]: %(value).1f τετράκις εκατομμύρια

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
el[0]: %(value)s τετράκις εκατομμύριο
el[1]: %(value)s τετράκις εκατομμύρια

en: %(value).1f quintillion | %(value).1f quintillion
el[0]: %(value).1f πεντάκις εκατομμύριo
el[1]: %(value).1f πεντάκις εκατομμύρια

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
el[0]: %(value)s πεντάκις εκατομμύριo
el[1]: %(value)s πεντάκις εκατομμύρια

en: %(value).1f sextillion | %(value).1f sextillion
el[0]: %(value).1f εξάκις εκατομμύριo
el[1]: %(value).1f εξάκις εκατομμύρια

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
el[0]: %(value)s εξάκις εκατομμύριo
el[1]: %(value)s εξάκις εκατομμύρια

en: %(value).1f septillion | %(value).1f septillion
el[0]: %(value).1f επτάκις εκατομμύριο
el[1]: %(value).1f επτάκις εκατομμύρια

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
el[0]: %(value)s επτάκις εκατομμύριο
el[1]: %(value)s επτάκις εκατομμύρια

en: %(value).1f octillion | %(value).1f octillion
el[0]: %(value).1f οκτάκις εκατομμύριο
el[1]: %(value).1f οκτάκις εκατομμύρια

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
el[0]: %(value)s οκτάκις εκατομμύριο
el[1]: %(value)s οκτάκις εκατομμύρια

en: %(value).1f nonillion | %(value).1f nonillion
el[0]: %(value).1f εννεάκις εκατομμύριο
el[1]: %(value).1f εννεάκις εκατομμύρια

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
el[0]: %(value)s εννεάκις εκατομμύριο
el[1]: %(value)s εννεάκις εκατομμύρια

en: %(value).1f decillion | %(value).1f decillion
el[0]: %(value).1f δεκάκις εκατομμύριο
el[1]: %(value).1f δεκάκις εκατομμύρια

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
el[0]: %(value)s δεκάκις εκατομμύριο
el[1]: %(value)s δεκάκις εκατομμύρια

en: one
el: ένα

en: two
el: δύο

en: three
el: τρία

en: four
el: τέσσερα

en: five
el: πέντε

en: six
el: έξι

en: seven
el: εφτά

en: eight
el: οκτώ

en: nine
el: εννιά

en: today
el: σήμερα

en: tomorrow
el: αύριο

en: yesterday
el: χθες

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
el: πριν από %(delta)s

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
el[0]: μια ώρα πρίν
el[1]: %(count)s ώρες πρίν

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
el[0]: ένα λεπτό πρίν
el[1]: %(count)s λεπτά πρίν

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
el[0]: ένα δευτερόλεπτο πρίν
el[1]: %(count)s δευτερόλεπτα πρίν

en: now
el: τώρα

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
el[0]: ένα δευτερόλεπτο από τώρα
el[1]: %(count)s δευτερόλεπτα από τώρα

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
el[0]: ένα λεπτό από τώρα
el[1]: %(count)s λεπτά από τώρα

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
el[0]: μία ώρα από τώρα
el[1]: %(count)s ώρες από τώρα

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
el: σε %(delta)s

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %d year | %d years
el[0]: %d χρόνος
el[1]: %d χρόνια

[ctx: naturaltime-past]
en: %d month | %d months
el[0]: %d μήνας
el[1]: %d μήνες

[ctx: naturaltime-past]
en: %d week | %d weeks
el[0]: %d εβδομάδα
el[1]: %d εβδομάδες

[ctx: naturaltime-past]
en: %d day | %d days
el[0]: %d μέρα
el[1]: %d μέρες

[ctx: naturaltime-past]
en: %d hour | %d hours
el[0]: %d ώρα
el[1]: %d ώρες

[ctx: naturaltime-past]
en: %d minute | %d minutes
el[0]: %d λεπτό
el[1]: %d λεπτά

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %d year | %d years
el[0]: %d χρόνος
el[1]: %d χρόνια

[ctx: naturaltime-future]
en: %d month | %d months
el[0]: %d μήνας
el[1]: %d μήνες

[ctx: naturaltime-future]
en: %d week | %d weeks
el[0]: %d εβδομάδα
el[1]: %d εβδομάδες

[ctx: naturaltime-future]
en: %d day | %d days
el[0]: %d μέρα
el[1]: %d μέρες

[ctx: naturaltime-future]
en: %d hour | %d hours
el[0]: %d ώρα
el[1]: %d ώρες

[ctx: naturaltime-future]
en: %d minute | %d minutes
el[0]: %d λεπτό
el[1]: %d λεπτά
