django - en to dsb translation catalogue (55 entries)

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
dsb: {}.

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
dsb: {}.

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
dsb: {}.

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
dsb: {}.

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
dsb: {}.

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
dsb: {}.

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
dsb: {}.

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
dsb: {}.

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
dsb: {}.

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
dsb: {}.

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
dsb: {}.

en: %(value)s million | %(value)s million
dsb[0]: %(value)s milion
dsb[1]: %(value)s miliona
dsb[2]: %(value)s miliony
dsb[3]: %(value)s milionow

en: %(value)s billion | %(value)s billion
dsb[0]: %(value)s miliarda
dsb[1]: %(value)s miliarźe
dsb[2]: %(value)s miliardy
dsb[3]: %(value)s miliardow

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
dsb[0]: %(value)s bilion
dsb[1]: %(value)s biliona
dsb[2]: %(value)s biliony
dsb[3]: %(value)s bilionow

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
dsb[0]: %(value)s biliarda
dsb[1]: %(value)s biliarźe
dsb[2]: %(value)s biliardy
dsb[3]: %(value)s biliardow

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
dsb[0]: %(value)s trilion
dsb[1]: %(value)s triliona
dsb[2]: %(value)s triliony
dsb[3]: %(value)s trilionow

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
dsb[0]: %(value)s triliarda
dsb[1]: %(value)s triliarźe
dsb[2]: %(value)s triliardy
dsb[3]: %(value)s triliardow

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
dsb[0]: %(value)s kwadrilion
dsb[1]: %(value)s kwadriliona
dsb[2]: %(value)s kwadriliony
dsb[3]: %(value)s kwadrilionow

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
dsb[0]: %(value)s kwadriliarda
dsb[1]: %(value)s kwadriliarźe
dsb[2]: %(value)s kwadriliardy
dsb[3]: %(value)s kwadriliardow

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
dsb[0]: %(value)s kwintilion
dsb[1]: %(value)s kwintiliona
dsb[2]: %(value)s kwintiliony
dsb[3]: %(value)s kwintilionow

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
dsb[0]: %(value)s kwintiliarda
dsb[1]: %(value)s kwintiliarźe
dsb[2]: %(value)s kwintiliardy
dsb[3]: %(value)s kwintiliardow

en: %(value)s googol | %(value)s googol
dsb[0]: %(value)s sedeciliarda
dsb[1]: %(value)s sedeciliarźe
dsb[2]: %(value)s sedeciliardy
dsb[3]: %(value)s sedeciliardow

en: one
dsb: jaden

en: two
dsb: dwa

en: three
dsb: tśi

en: four
dsb: styri

en: five
dsb: pěś

en: six
dsb: šesć

en: seven
dsb: sedym

en: eight
dsb: wósym

en: nine
dsb: źewjeś

en: today
dsb: źinsa

en: tomorrow
dsb: witśe

en: yesterday
dsb: cora

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
dsb: pśed %(delta)s

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
dsb[0]: Pśed %(count)s góźinu
dsb[1]: Pśed %(count)s góźinoma
dsb[2]: Pśed %(count)s góźinami
dsb[3]: Pśed %(count)s góźinami

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
dsb[0]: Pśed %(count)s minutu
dsb[1]: Pśed %(count)s minutoma
dsb[2]: Pśed %(count)s minutami
dsb[3]: Pśed %(count)s minutami

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
dsb[0]: Pśed %(count)s sekundu
dsb[1]: Pśed %(count)s sekundoma
dsb[2]: Pśed %(count)s sekundami
dsb[3]: Pśed %(count)s sekundami

en: now
dsb: něnto

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
dsb[0]: za %(count)s sekundu
dsb[1]: za %(count)s sekunźe
dsb[2]: za %(count)s sekundy
dsb[3]: za %(count)s sekundow

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
dsb[0]: za %(count)s minutu
dsb[1]: za %(count)s minuśe
dsb[2]: za %(count)s minuty
dsb[3]: za %(count)s minutow

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
dsb[0]: za %(count)s góźinu
dsb[1]: za %(count)s góźinje
dsb[2]: za %(count)s góźiny
dsb[3]: za %(count)s góźin

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
dsb: %(delta)s wótněnta

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %(num)d year | %(num)d years
dsb[0]: %(num)d lěto
dsb[1]: %(num)d lěśe
dsb[2]: %(num)d lěta
dsb[3]: %(num)d lět

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
dsb[0]: %(num)d mjasec
dsb[1]: %(num)d mjaseca
dsb[2]: %(num)d mjasece
dsb[3]: %(num)dmjasecow

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
dsb[0]: %(num)d tyźeń
dsb[1]: %(num)d tyźenja
dsb[2]: %(num)d tyźenje
dsb[3]: %(num)d tyźenjow

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
dsb[0]: %(num)d źeń
dsb[1]: %(num)d dnja
dsb[2]: %(num)d dny
dsb[3]: %(num)d dnjow

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
dsb[0]: %(num)d góźina
dsb[1]: %(num)d góźinje
dsb[2]: %(num)d góźiny
dsb[3]: %(num)d góźin

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
dsb[0]: %(num)d minuta
dsb[1]: %(num)d minuśe
dsb[2]: %(num)d minuty
dsb[3]: %(num)d minutow

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %(num)d year | %(num)d years
dsb[0]: %(num)d lěto
dsb[1]: %(num)d lěśe
dsb[2]: %(num)d lěta
dsb[3]: %(num)d lět

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
dsb[0]: %(num)d mjasec
dsb[1]: %(num)d mjaseca
dsb[2]: %(num)d mjasece
dsb[3]: %(num)dmjasecow

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
dsb[0]: %(num)d tyźeń
dsb[1]: %(num)d tyźenja
dsb[2]: %(num)d tyźenje
dsb[3]: %(num)d tyźenjow

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
dsb[0]: %(num)d źeń
dsb[1]: %(num)d dnja
dsb[2]: %(num)d dny
dsb[3]: %(num)d dnjow

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
dsb[0]: %(num)d góźina
dsb[1]: %(num)d góźinje
dsb[2]: %(num)d góźiny
dsb[3]: %(num)d góźin

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
dsb[0]: %(num)d minuta
dsb[1]: %(num)d minuśe
dsb[2]: %(num)d minuty
dsb[3]: %(num)d minutow
