django - en to cs translation catalogue (56 entries)

en: Humanize
cs: Polidštění

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
cs: {}.

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
cs: {}.

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
cs: {}.

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
cs: {}.

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
cs: {}.

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
cs: {}.

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
cs: {}.

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
cs: {}.

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
cs: {}.

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
cs: {}.

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
cs: {}.

en: %(value)s million | %(value)s million
cs[0]:  %(value)s milion
cs[1]:  %(value)s miliony
cs[2]:  %(value)s milionů
cs[3]:  %(value)s milionů

en: %(value)s billion | %(value)s billion
cs[0]: %(value)s miliarda
cs[1]: %(value)s miliardy
cs[2]: %(value)s miliard
cs[3]: %(value)s miliard

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
cs[0]: %(value)s bilion
cs[1]: %(value)s biliony
cs[2]: %(value)s bilionů
cs[3]: %(value)s bilionů

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
cs[0]: %(value)s biliarda
cs[1]: %(value)s biliardy
cs[2]: %(value)s biliard
cs[3]: %(value)s biliard

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
cs[0]: %(value)s trilion
cs[1]: %(value)s triliony
cs[2]: %(value)s trilionů
cs[3]: %(value)s trilionů

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
cs[0]: %(value)s triliarda
cs[1]: %(value)s triliardy
cs[2]: %(value)s triliard
cs[3]: %(value)s triliard

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
cs[0]: %(value)s kvadrilion
cs[1]: %(value)s kvadriliony
cs[2]: %(value)s kvadrilionů
cs[3]: %(value)s kvadrilionů

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
cs[0]: %(value)s kvadriliarda
cs[1]: %(value)s kvadriliardy
cs[2]: %(value)s kvadriliard
cs[3]: %(value)s kvadriliard

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
cs[0]: %(value)s kvintilion
cs[1]: %(value)s kvintiliony
cs[2]: %(value)s kvintilionů
cs[3]: %(value)s kvintilionů

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
cs[0]: %(value)s kvintiliarda
cs[1]: %(value)s kvintiliardy
cs[2]: %(value)s kvintiliard
cs[3]: %(value)s kvintiliard

en: %(value)s googol | %(value)s googol
cs[0]: %(value)s googol
cs[1]: %(value)s googoly
cs[2]: %(value)s googolů
cs[3]: %(value)s googolů

en: one
cs: jedna

en: two
cs: dvě

en: three
cs: tři

en: four
cs: čtyři

en: five
cs: pět

en: six
cs: šest

en: seven
cs: sedm

en: eight
cs: osm

en: nine
cs: devět

en: today
cs: dnes

en: tomorrow
cs: zítra

en: yesterday
cs: včera

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
cs: před %(delta)s

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
cs[0]: před hodinou
cs[1]: před %(count)s hodinami
cs[2]: o %(count)s hodin dříve
cs[3]: před %(count)s hodinami

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
cs[0]: před minutou
cs[1]: před %(count)s minutami
cs[2]: o %(count)s minuty dříve
cs[3]: před %(count)s minutami

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
cs[0]: před sekundou
cs[1]: před %(count)s sekundami
cs[2]: o %(count)s sekundy dříve
cs[3]: před %(count)s sekundami

en: now
cs: nyní

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
cs[0]: za sekundu
cs[1]: za %(count)s sekundy
cs[2]: za %(count)s sekundy
cs[3]: za %(count)s sekund

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
cs[0]: za minutu
cs[1]: za %(count)s minuty
cs[2]: za %(count)s minuty
cs[3]: za %(count)s minut

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
cs[0]: za hodinu
cs[1]: za %(count)s hodiny
cs[2]: za %(count)s hodiny
cs[3]: za %(count)s hodin

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
cs: za %(delta)s

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %(num)d year | %(num)d years
cs[0]: %(num)d rokem
cs[1]: %(num)d lety
cs[2]: %(num)d rokem
cs[3]: %(num)d lety

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
cs[0]: %(num)d měsícem
cs[1]: %(num)d měsíci
cs[2]: %(num)d měsícem
cs[3]: %(num)d měsíci

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
cs[0]: %(num)d týdnem
cs[1]: %(num)d týdny
cs[2]: %(num)d týdny
cs[3]: %(num)d týdny

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
cs[0]: %(num)d dnem
cs[1]: %(num)d dny
cs[2]: %(num)d dny
cs[3]: %(num)d dny

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
cs[0]: %(num)d hodinou
cs[1]: %(num)d hodinami
cs[2]: %(num)d hodinami
cs[3]: %(num)d hodinami

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
cs[0]: %(num)d minutou
cs[1]: %(num)d minutami
cs[2]: %(num)d minutami
cs[3]: %(num)d minutami

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %(num)d year | %(num)d years
cs[0]: %(num)d rok
cs[1]: %(num)d roky
cs[2]: %(num)d let
cs[3]: %(num)d let

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
cs[0]: %(num)d měsíc
cs[1]: %(num)d měsíce
cs[2]: %(num)d měsíců
cs[3]: %(num)d měsíců

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
cs[0]: %(num)d týden
cs[1]: %(num)d týdny
cs[2]: %(num)d týdnů
cs[3]: %(num)d týdnů

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
cs[0]: %(num)d den
cs[1]: %(num)d dny
cs[2]: %(num)d dní
cs[3]: %(num)d dní

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
cs[0]: %(num)d hodina
cs[1]: %(num)d hodiny
cs[2]: %(num)d hodin
cs[3]: %(num)d hodin

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
cs[0]: %(num)d minuta
cs[1]: %(num)d minuty
cs[2]: %(num)d minut
cs[3]: %(num)d minut
