django - en to bn translation catalogue (39 entries)

en: th
bn: তম

en: st
bn: ম

en: nd
bn: য়

en: rd
bn: য়

en: %(value).1f million | %(value).1f million
bn[0]: %(value).1f মিলিয়ন
bn[1]: %(value).1f মিলিয়ন

en: %(value)s million | %(value)s million
bn[0]: %(value)s মিলিয়ন
bn[1]: %(value)s মিলিয়ন

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
bn[0]: %(value).1f বিলিয়ন
bn[1]: %(value).1f বিলিয়ন

en: %(value)s billion | %(value)s billion
bn[0]: %(value)s বিলিয়ন
bn[1]: %(value)s বিলিয়ন

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
bn[0]: %(value).1f ট্রিলিয়ন
bn[1]: %(value).1f ট্রিলিয়ন

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
bn[0]: %(value)s ট্রিলিয়ন
bn[1]: %(value)s ট্রিলিয়ন

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
bn[0]: %(value)s কোয়াড্রিলিয়ন
bn[1]: %(value)s কোয়াড্রিলিয়ন

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
bn[0]: %(value)s কুইন্টিলিয়ন
bn[1]: %(value)s কুইন্টিলিয়ন

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
bn[0]: %(value)s সেক্সটিলিয়ন
bn[1]: %(value)s সেক্সটিলিয়ন

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
bn[0]: %(value)s সেপ্টিলিয়ন
bn[1]: %(value)s সেপ্টিলিয়ন

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
bn[0]: %(value)s অক্টিলিয়ন
bn[1]: %(value)s অক্টিলিয়ন

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
bn[0]: %(value)s ননিলিয়ন
bn[1]: %(value)s ননিলিয়ন

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
bn[0]: %(value)s ডেসিলিয়ন
bn[1]: %(value)s ডেসিলিয়ন

en: %(value)s googol | %(value)s googol
bn[0]: %(value)s গোগোল
bn[1]: %(value)s গোগোল

en: one
bn: এক

en: two
bn: দুই

en: three
bn: তিন

en: four
bn: চার

en: five
bn: পাঁচ

en: six
bn: ছয়

en: seven
bn: সাত

en: eight
bn: আট

en: nine
bn: নয়

en: today
bn: আজ

en: tomorrow
bn: আগামীকাল

en: yesterday
bn: গতকাল

[ctx: naturaltime]
en: %(delta)s ago
bn: %(delta)s আগে

en: now
bn: এখন

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
bn[0]: এক সেকেন্ড আগে
bn[1]: %(count)s সেকেন্ড আগে

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
bn[0]: এক মিনিট আগে
bn[1]: %(count)s মিনিট আগে

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
bn[0]: এক ঘন্টা আগে
bn[1]: %(count)s  ঘন্টা আগে

[ctx: naturaltime]
en: %(delta)s from now
bn: এখন থেকে %(delta)s পরে

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
bn[0]: এখন থেকে এক সেকেন্ড পরে
bn[1]: এখন থেকে %(count)s সেকেন্ড পরে

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
bn[0]: এখন থেকে এক মিনিট পরে
bn[1]: এখন থেকে %(count)s মিনিট পরে

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
bn[0]: এখন থেকে এক ঘন্টা পরে
bn[1]: এখন থেকে %(count)s ঘন্টা পরে
