django - en to bg translation catalogue (56 entries)

en: Humanize
bg: Очовечаване

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
bg: {}ти

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
bg: {}ен

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
bg: {}ви

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
bg: {}ри

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
bg: {}ти

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
bg: {}ти

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
bg: {}ти

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
bg: {}ти

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
bg: {}ми

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
bg: {}ми

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
bg: {}ти

en: %(value)s million | %(value)s million
bg[0]: %(value)s милион
bg[1]: %(value)s милиона

en: %(value)s billion | %(value)s billion
bg[0]: %(value)s милиард
bg[1]: %(value)s милиарда

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
bg[0]: %(value)s трилион
bg[1]: %(value)s трилиона

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
bg[0]: %(value)s квадрилион
bg[1]: %(value)s квадрилиона

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
bg[0]: %(value)s квинтилион
bg[1]: %(value)s квинтилиона

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
bg[0]: %(value)s секстилион
bg[1]: %(value)s секстилиона

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
bg[0]: %(value)s септилион
bg[1]: %(value)s септилиона

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
bg[0]: %(value)s октилион
bg[1]: %(value)s октилиона

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
bg[0]: %(value)s нонилион
bg[1]: %(value)s нонилиона

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
bg[0]: %(value)s децилион
bg[1]: %(value)s децилиона

en: %(value)s googol | %(value)s googol
bg[0]: %(value)s гугол
bg[1]: %(value)s гугола

en: one
bg: един

en: two
bg: два

en: three
bg: три

en: four
bg: четири

en: five
bg: пет

en: six
bg: шест

en: seven
bg: седем

en: eight
bg: осем

en: nine
bg: девет

en: today
bg: днес

en: tomorrow
bg: утре

en: yesterday
bg: вчера

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
bg: преди %(delta)s

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
bg[0]: преди един час
bg[1]: преди %(count)s часа

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
bg[0]: преди минута
bg[1]: преди %(count)s минути

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
bg[0]: преди секунда
bg[1]: преди %(count)s секунди

en: now
bg: сега

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
bg[0]: след секунда
bg[1]: след %(count)s секунди

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
bg[0]: след минута
bg[1]: след %(count)s минути

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
bg[0]: след един час
bg[1]: след %(count)s часа

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
bg: след %(delta)s

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %(num)d year | %(num)d years
bg[0]: %(num)d година
bg[1]: %(num)d години

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
bg[0]: %(num)d месец
bg[1]: %(num)d месеца

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
bg[0]: %(num)d седмица
bg[1]: %(num)d седмици

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
bg[0]: %(num)d ден
bg[1]: %(num)d дни

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
bg[0]: %(num)d час
bg[1]: %(num)d часа

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
bg[0]: %(num)d минута
bg[1]: %(num)d минути

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %(num)d year | %(num)d years
bg[0]: %(num)d година
bg[1]: %(num)d години

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
bg[0]: %(num)d месец
bg[1]: %(num)d месеца

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
bg[0]: %(num)d седмица
bg[1]: %(num)d седмици

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
bg[0]: %(num)d ден
bg[1]: %(num)d дни

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
bg[0]: %(num)d час
bg[1]: %(num)d часа

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
bg[0]: %(num)d минута
bg[1]: %(num)d минути
