django - en to az translation catalogue (56 entries)

en: Humanize
az: İnsanlaşdır

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
az: {}.

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
az: {}.

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
az: {}ci

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
az: {}ci

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
az: {}cü

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
az: {}cü

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
az: {}ci

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
az: {}cı

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
az: {}ci

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
az: {}ci

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
az: {}cu

en: %(value)s million | %(value)s million
az[0]: %(value)s milyon
az[1]: %(value)s milyon

en: %(value)s billion | %(value)s billion
az[0]: %(value)s milyard
az[1]: %(value)s milyard

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
az[0]: %(value)s trilyon
az[1]: %(value)s trilyon

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
az[0]: %(value)s kvadrilyon
az[1]: %(value)s kvadrilyon

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
az[0]: %(value)s kvintilyon
az[1]: %(value)s kvintilyon

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
az[0]: %(value)s sekstilyon
az[1]: %(value)s sekstilyon

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
az[0]: %(value)s septilyon
az[1]: %(value)s septilyon

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
az[0]: %(value)s oktilyon
az[1]: %(value)s oktilyon

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
az[0]: %(value)s nonilyon
az[1]: %(value)s nonilyon

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
az[0]: %(value)s deçilyon
az[1]: %(value)s deçilyon

en: %(value)s googol | %(value)s googol
az[0]: %(value)s quqol
az[1]: %(value)s quqol

en: one
az: bir

en: two
az: iki

en: three
az: üç

en: four
az: dörd

en: five
az: beş

en: six
az: altı

en: seven
az: yeddi

en: eight
az: səkkiz

en: nine
az: doqquz

en: today
az: bu gün

en: tomorrow
az: sabah

en: yesterday
az: dünən

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
az: %(delta)s əvvəl

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
az[0]: bir saat əvvəl
az[1]: %(count)s saat əvvəl

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
az[0]: bir dəqiqə əvvəl
az[1]: %(count)s dəqiqə əvvəl

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
az[0]: bir saniyə əvvəl
az[1]: %(count)s saniyə əvvəl

en: now
az: indi

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
az[0]: bir saniyə sonra
az[1]: %(count)s saniyə sonra

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
az[0]: bir dəqiqə sonra
az[1]: %(count)s dəqiqə sonra

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
az[0]: bir saat sonra
az[1]: %(count)s saat sonra

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
az: %(delta)s bundan sonra

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %(num)d year | %(num)d years
az[0]: %(num)d il
az[1]: %(num)d il

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
az[0]: %(num)d ay
az[1]: %(num)d ay

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
az[0]: %(num)d həftə
az[1]: %(num)d həftə

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
az[0]: %(num)d gün
az[1]: %(num)d gün

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
az[0]: %(num)d saat
az[1]: %(num)d saat

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
az[0]: %(num)d dəqiqə
az[1]: %(num)d dəqiqə

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %(num)d year | %(num)d years
az[0]: %(num)d il
az[1]: %(num)d il

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
az[0]: %(num)d ay
az[1]: %(num)d ay

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
az[0]: %(num)d həftə
az[1]: %(num)d həftə

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
az[0]: %(num)d gün
az[1]: %(num)d gün

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
az[0]: %(num)d saat
az[1]: %(num)d saat

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
az[0]: %(num)d dəqiqə
az[1]: %(num)d dəqiqə
