django - en to ar_DZ translation catalogue (56 entries)

en: Humanize
ar_DZ: عمل صفة بشرية

en: %(value).1f million | %(value).1f million
ar_DZ[0]: %(value).1f مليون
ar_DZ[1]: %(value).1f مليون
ar_DZ[2]: %(value).1f مليونان
ar_DZ[3]: %(value).1f مليون
ar_DZ[4]: %(value).1f مليون
ar_DZ[5]: %(value).1f مليون

en: %(value)s million | %(value)s million
ar_DZ[0]: %(value)s مليون
ar_DZ[1]: %(value)s مليون
ar_DZ[2]: %(value)s مليون
ar_DZ[3]: %(value)s ملايين
ar_DZ[4]: %(value)s مليون
ar_DZ[5]: %(value)s مليون

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
ar_DZ[0]: %(value).1f مليار
ar_DZ[1]: %(value).1f مليار
ar_DZ[2]: %(value).1f ملياران
ar_DZ[3]: %(value).1f مليار
ar_DZ[4]: %(value).1f مليار
ar_DZ[5]: %(value).1f مليار

en: %(value)s billion | %(value)s billion
ar_DZ[0]: %(value)s مليار
ar_DZ[1]: %(value)s مليار
ar_DZ[2]: %(value)s مليار
ar_DZ[3]: %(value)s مليار
ar_DZ[4]: %(value)s مليار
ar_DZ[5]: %(value)s مليار

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
ar_DZ[0]: %(value).1f ترليون
ar_DZ[1]: %(value).1f ترليون
ar_DZ[2]: %(value).1f ترليونان
ar_DZ[3]: %(value).1f ترليونات
ar_DZ[4]: %(value).1f ترليون
ar_DZ[5]: %(value).1f ترليون

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
ar_DZ[0]: %(value)s ترليون
ar_DZ[1]: %(value)s ترليون
ar_DZ[2]: %(value)s ترليون
ar_DZ[3]: %(value)s ترليون
ar_DZ[4]: %(value)s ترليون
ar_DZ[5]: %(value)s ترليون

en: %(value).1f quadrillion | %(value).1f quadrillion
ar_DZ[0]: %(value).1f كوادرليون
ar_DZ[1]: %(value).1f كوادرليون
ar_DZ[2]: %(value).1f كوادرليون
ar_DZ[3]: %(value).1f كوادرليون
ar_DZ[4]: %(value).1f كوادرليون
ar_DZ[5]: %(value).1f كوادرليون

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
ar_DZ[0]: %(value)s كوادرليون
ar_DZ[1]: %(value)s كوادرليون
ar_DZ[2]: %(value)s كوادرليون
ar_DZ[3]: %(value)s كوادرليون
ar_DZ[4]: %(value)s كوادرليون
ar_DZ[5]: %(value)s كوادرليون

en: %(value).1f quintillion | %(value).1f quintillion
ar_DZ[0]: %(value).1f كوينتيليون
ar_DZ[1]: %(value).1f كوينتيليون
ar_DZ[2]: %(value).1f كوينتيليون
ar_DZ[3]: %(value).1f كوينتيليون
ar_DZ[4]: %(value).1f كوينتيليون
ar_DZ[5]: %(value).1f كوينتيليون

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
ar_DZ[0]: %(value)s كوينتيليون
ar_DZ[1]: %(value)s كوينتيليون
ar_DZ[2]: %(value)s كوينتيليون
ar_DZ[3]: %(value)s كوينتيليون
ar_DZ[4]: %(value)s كوينتيليون
ar_DZ[5]: %(value)s كوينتيليون

en: %(value).1f sextillion | %(value).1f sextillion
ar_DZ[0]: %(value).1f سكستيليون
ar_DZ[1]: %(value).1f سكستيليون
ar_DZ[2]: %(value).1f سكستيليون
ar_DZ[3]: %(value).1f سكستيليون
ar_DZ[4]: %(value).1f سكستيليون
ar_DZ[5]: %(value).1f سكستيليون

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
ar_DZ[0]: %(value)s سكستيليون
ar_DZ[1]: %(value)s سكستيليون
ar_DZ[2]: %(value)s سكستيليون
ar_DZ[3]: %(value)s سكستيليون
ar_DZ[4]: %(value)s سكستيليون
ar_DZ[5]: %(value)s سكستيليون

en: %(value).1f septillion | %(value).1f septillion
ar_DZ[0]: %(value).1f سبتيليون
ar_DZ[1]: %(value).1f سبتيليون
ar_DZ[2]: %(value).1f سبتيليون
ar_DZ[3]: %(value).1f سبتيليون
ar_DZ[4]: %(value).1f سبتيليون
ar_DZ[5]: %(value).1f سبتيليون

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
ar_DZ[0]: %(value)s سبتيليون
ar_DZ[1]: %(value)s سبتيليون
ar_DZ[2]: %(value)s سبتيليون
ar_DZ[3]: %(value)s سبتيليون
ar_DZ[4]: %(value)s سبتيليون
ar_DZ[5]: %(value)s سبتيليون

en: %(value).1f octillion | %(value).1f octillion
ar_DZ[0]: %(value).1f أقتيليون
ar_DZ[1]: %(value).1f أقتيليون
ar_DZ[2]: %(value).1f أقتيليون
ar_DZ[3]: %(value).1f أقتيليون
ar_DZ[4]: %(value).1f أقتيليون
ar_DZ[5]: %(value).1f أقتيليون

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
ar_DZ[0]: %(value)s أقتيليون
ar_DZ[1]: %(value)s أقتيليون
ar_DZ[2]: %(value)s أقتيليون
ar_DZ[3]: %(value)s أقتيليون
ar_DZ[4]: %(value)s أقتيليون
ar_DZ[5]: %(value)s أقتيليون

en: %(value).1f nonillion | %(value).1f nonillion
ar_DZ[0]: %(value).1f نانليون
ar_DZ[1]: %(value).1f نانليون
ar_DZ[2]: %(value).1f نانليون
ar_DZ[3]: %(value).1f نانليون
ar_DZ[4]: %(value).1f نانليون
ar_DZ[5]: %(value).1f نانليون

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
ar_DZ[0]: %(value)s نانليون
ar_DZ[1]: %(value)s نانليون
ar_DZ[2]: %(value)s نانليون
ar_DZ[3]: %(value)s نانليون
ar_DZ[4]: %(value)s نانليون
ar_DZ[5]: %(value)s نانليون

en: %(value).1f decillion | %(value).1f decillion
ar_DZ[0]: %(value).1f ديسيليون
ar_DZ[1]: %(value).1f ديسيليون
ar_DZ[2]: %(value).1f ديسيليون
ar_DZ[3]: %(value).1f ديسيليون
ar_DZ[4]: %(value).1f ديسيليون
ar_DZ[5]: %(value).1f ديسيليون

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
ar_DZ[0]: %(value)s ديسيليون
ar_DZ[1]: %(value)s ديسيليون
ar_DZ[2]: %(value)s ديسيليون
ar_DZ[3]: %(value)s ديسيليون
ar_DZ[4]: %(value)s ديسيليون
ar_DZ[5]: %(value)s ديسيليون

en: %(value).1f googol | %(value).1f googol
ar_DZ[0]: %(value).1f جوجول
ar_DZ[1]: %(value).1f جوجول
ar_DZ[2]: %(value).1f جوجول
ar_DZ[3]: %(value).1f جوجول
ar_DZ[4]: %(value).1f جوجول
ar_DZ[5]: %(value).1f جوجول

en: %(value)s googol | %(value)s googol
ar_DZ[0]: %(value)s جوجول
ar_DZ[1]: %(value)s جوجول
ar_DZ[2]: %(value)s جوجول
ar_DZ[3]: %(value)s جوجول
ar_DZ[4]: %(value)s جوجول
ar_DZ[5]: %(value)s جوجول

en: one
ar_DZ: واحد

en: two
ar_DZ: إثنان

en: three
ar_DZ: ثلالثة

en: four
ar_DZ: أربعة

en: five
ar_DZ: خمسة

en: six
ar_DZ: ستة

en: seven
ar_DZ: سبعة

en: eight
ar_DZ: ثمانية

en: nine
ar_DZ: تسعة

en: today
ar_DZ: اليوم

en: tomorrow
ar_DZ: غداً

en: yesterday
ar_DZ: أمس

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
ar_DZ: %(delta)s مضت

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
ar_DZ[0]: منذ %(count)s ساعة
ar_DZ[1]: منذ ساعة
ar_DZ[2]: منذ %(count)s ساعة
ar_DZ[3]: منذ %(count)s ساعة
ar_DZ[4]: منذ %(count)s ساعة
ar_DZ[5]: منذ %(count)s ساعة

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
ar_DZ[0]: منذ %(count)s دقيقة
ar_DZ[1]: منذ دقيقة
ar_DZ[2]: منذ %(count)s دقيقة
ar_DZ[3]: منذ %(count)s دقيقة
ar_DZ[4]: منذ %(count)s دقيقة
ar_DZ[5]: منذ %(count)s دقيقة

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
ar_DZ[0]: منذ %(count)s ثانية
ar_DZ[1]: منذ ثانية
ar_DZ[2]: منذ %(count)s ثانيتين
ar_DZ[3]: منذ %(count)s ثواني
ar_DZ[4]: منذ %(count)s ثانية
ar_DZ[5]: منذ %(count)s ثانية

en: now
ar_DZ: الآن

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
ar_DZ[0]: %(count)s ثواني من الآن
ar_DZ[1]: منذ ثانية من الآن
ar_DZ[2]: %(count)s ثواني من الآن
ar_DZ[3]: %(count)s ثواني من الآن
ar_DZ[4]: %(count)s ثواني من الآن
ar_DZ[5]: %(count)s ثواني من الآن

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
ar_DZ[0]: %(count)s دقائق من الآن
ar_DZ[1]: منذ دقيقة من الآن
ar_DZ[2]: %(count)s دقائق من الآن
ar_DZ[3]: %(count)s دقائق من الآن
ar_DZ[4]: %(count)s دقائق من الآن
ar_DZ[5]: %(count)s دقائق من الآن

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
ar_DZ[0]: %(count)s ساعات من الآن
ar_DZ[1]: منذ ساعة من الآن
ar_DZ[2]: %(count)s ساعات من الآن
ar_DZ[3]: %(count)s ساعات من الآن
ar_DZ[4]: %(count)s ساعات من الآن
ar_DZ[5]: %(count)s ساعات من الآن

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
ar_DZ: %(delta)s من الآن

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %d year | %d years
ar_DZ[0]: %d سنة
ar_DZ[1]: %d سنة
ar_DZ[2]: %d سنتين
ar_DZ[3]: %d سنوات
ar_DZ[4]: %d سنة
ar_DZ[5]: %d سنة

[ctx: naturaltime-past]
en: %d month | %d months
ar_DZ[0]: %d شهر
ar_DZ[1]: %d شهر
ar_DZ[2]: %d شهرين
ar_DZ[3]: %d أشهر
ar_DZ[4]: %d شهر
ar_DZ[5]: %d شهر

[ctx: naturaltime-past]
en: %d week | %d weeks
ar_DZ[0]: %d اسبوع
ar_DZ[1]: %d اسبوع
ar_DZ[2]: %d أسبوعين
ar_DZ[3]: %d أسابيع
ar_DZ[4]: %d اسبوع
ar_DZ[5]: %d اسبوع

[ctx: naturaltime-past]
en: %d day | %d days
ar_DZ[0]: %d يوم
ar_DZ[1]: %d يوم
ar_DZ[2]: %d يومان
ar_DZ[3]: %d أيام
ar_DZ[4]: %d يوم
ar_DZ[5]: %d يوم

[ctx: naturaltime-past]
en: %d hour | %d hours
ar_DZ[0]: %d ساعة
ar_DZ[1]: %d ساعة واحدة
ar_DZ[2]: %d ساعتين
ar_DZ[3]: %d ساعات
ar_DZ[4]: %d ساعة
ar_DZ[5]: %d ساعة

[ctx: naturaltime-past]
en: %d minute | %d minutes
ar_DZ[0]: %d دقيقة
ar_DZ[1]: %d دقيقة
ar_DZ[2]: %d دقيقتين
ar_DZ[3]: %d دقائق
ar_DZ[4]: %d دقيقة
ar_DZ[5]: %d دقيقة

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %d year | %d years
ar_DZ[0]: %d سنة
ar_DZ[1]: %d سنة
ar_DZ[2]: %d سنتين
ar_DZ[3]: %d سنوات
ar_DZ[4]: %d سنة
ar_DZ[5]: %d سنة

[ctx: naturaltime-future]
en: %d month | %d months
ar_DZ[0]: %d شهر
ar_DZ[1]: %d شهر
ar_DZ[2]: %d شهرين
ar_DZ[3]: %d أشهر
ar_DZ[4]: %d شهر
ar_DZ[5]: %d شهر

[ctx: naturaltime-future]
en: %d week | %d weeks
ar_DZ[0]: %d أسبوع
ar_DZ[1]: %d أسبوع
ar_DZ[2]: %d أسبوعين
ar_DZ[3]: %d أسابيع
ar_DZ[4]: %d أسبوع
ar_DZ[5]: %d أسبوع

[ctx: naturaltime-future]
en: %d day | %d days
ar_DZ[0]: %d يوم
ar_DZ[1]: %d يوم
ar_DZ[2]: %d يومان
ar_DZ[3]: %d أيام
ar_DZ[4]: %d يوم
ar_DZ[5]: %d يوم

[ctx: naturaltime-future]
en: %d hour | %d hours
ar_DZ[0]: %d ساعة
ar_DZ[1]: %d ساعة واحدة
ar_DZ[2]: %d ساعتين
ar_DZ[3]: %d ساعات
ar_DZ[4]: %d ساعة
ar_DZ[5]: %d ساعة

[ctx: naturaltime-future]
en: %d minute | %d minutes
ar_DZ[0]: %d دقيقة
ar_DZ[1]: %d دقيقة
ar_DZ[2]: %d دقيقتين
ar_DZ[3]: %d دقائق
ar_DZ[4]: %d دقيقة
ar_DZ[5]: %d دقيقة
