django - en to ar translation catalogue (56 entries)

en: Humanize
ar: عمل صفة بشرية

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
ar: {}

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
ar: {}

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
ar: {}

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
ar: {}

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
ar: {}

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
ar: {}

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
ar: {}

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
ar: {}

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
ar: {}

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
ar: {}

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
ar: {}

en: %(value)s million | %(value)s million
ar[0]: %(value)s مليون
ar[1]: %(value)s مليون
ar[2]: %(value)s مليون
ar[3]: %(value)s ملايين
ar[4]: %(value)s مليون
ar[5]: %(value)s مليون

en: %(value)s billion | %(value)s billion
ar[0]: %(value)s مليار
ar[1]: %(value)s مليار
ar[2]: %(value)s مليار
ar[3]: %(value)s مليار
ar[4]: %(value)s مليار
ar[5]: %(value)s مليار

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
ar[0]: %(value)s ترليون
ar[1]: %(value)s ترليون
ar[2]: %(value)s ترليون
ar[3]: %(value)s ترليون
ar[4]: %(value)s ترليون
ar[5]: %(value)s ترليون

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
ar[0]: %(value)s كوادرليون
ar[1]: %(value)s كوادرليون
ar[2]: %(value)s كوادرليون
ar[3]: %(value)s كوادرليون
ar[4]: %(value)s كوادرليون
ar[5]: %(value)s كوادرليون

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
ar[0]: %(value)s كوينتيليون
ar[1]: %(value)s كوينتيليون
ar[2]: %(value)s كوينتيليون
ar[3]: %(value)s كوينتيليون
ar[4]: %(value)s كوينتيليون
ar[5]: %(value)s كوينتيليون

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
ar[0]: %(value)s سكستيليون
ar[1]: %(value)s سكستيليون
ar[2]: %(value)s سكستيليون
ar[3]: %(value)s سكستيليون
ar[4]: %(value)s سكستيليون
ar[5]: %(value)s سكستيليون

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
ar[0]: %(value)s سبتيليون
ar[1]: %(value)s سبتيليون
ar[2]: %(value)s سبتيليون
ar[3]: %(value)s سبتيليون
ar[4]: %(value)s سبتيليون
ar[5]: %(value)s سبتيليون

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
ar[0]: %(value)s أقتيليون
ar[1]: %(value)s أقتيليون
ar[2]: %(value)s أقتيليون
ar[3]: %(value)s أقتيليون
ar[4]: %(value)s أقتيليون
ar[5]: %(value)s أقتيليون

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
ar[0]: %(value)s نانليون
ar[1]: %(value)s نانليون
ar[2]: %(value)s نانليون
ar[3]: %(value)s نانليون
ar[4]: %(value)s نانليون
ar[5]: %(value)s نانليون

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
ar[0]: %(value)s ديسيليون
ar[1]: %(value)s ديسيليون
ar[2]: %(value)s ديسيليون
ar[3]: %(value)s ديسيليون
ar[4]: %(value)s ديسيليون
ar[5]: %(value)s ديسيليون

en: %(value)s googol | %(value)s googol
ar[0]: %(value)s جوجول
ar[1]: %(value)s جوجول
ar[2]: %(value)s جوجول
ar[3]: %(value)s جوجول
ar[4]: %(value)s جوجول
ar[5]: %(value)s جوجول

en: one
ar: واحد

en: two
ar: إثنان

en: three
ar: ثلالثة

en: four
ar: أربعة

en: five
ar: خمسة

en: six
ar: ستة

en: seven
ar: سبعة

en: eight
ar: ثمانية

en: nine
ar: تسعة

en: today
ar: اليوم

en: tomorrow
ar: غداً

en: yesterday
ar: أمس

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
ar: %(delta)s مضت

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
ar[0]: منذ %(count)s ساعة
ar[1]: منذ ساعة
ar[2]: منذ %(count)s ساعة
ar[3]: منذ %(count)s ساعة
ar[4]: منذ %(count)s ساعة
ar[5]: منذ %(count)s ساعة

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
ar[0]: منذ %(count)s دقيقة
ar[1]: منذ دقيقة
ar[2]: منذ %(count)s دقيقة
ar[3]: منذ %(count)s دقيقة
ar[4]: منذ %(count)s دقيقة
ar[5]: منذ %(count)s دقيقة

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
ar[0]: منذ %(count)s ثانية
ar[1]: منذ ثانية
ar[2]: منذ %(count)s ثانيتين
ar[3]: منذ %(count)s ثواني
ar[4]: منذ %(count)s ثانية
ar[5]: منذ %(count)s ثانية

en: now
ar: الآن

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
ar[0]: %(count)s ثواني من الآن
ar[1]: منذ ثانية من الآن
ar[2]: %(count)s ثواني من الآن
ar[3]: %(count)s ثواني من الآن
ar[4]: %(count)s ثواني من الآن
ar[5]: %(count)s ثواني من الآن

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
ar[0]: %(count)s دقائق من الآن
ar[1]: منذ دقيقة من الآن
ar[2]: %(count)s دقائق من الآن
ar[3]: %(count)s دقائق من الآن
ar[4]: %(count)s دقائق من الآن
ar[5]: %(count)s دقائق من الآن

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
ar[0]: %(count)s ساعات من الآن
ar[1]: منذ ساعة من الآن
ar[2]: %(count)s ساعات من الآن
ar[3]: %(count)s ساعات من الآن
ar[4]: %(count)s ساعات من الآن
ar[5]: %(count)s ساعات من الآن

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
ar: %(delta)s من الآن

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %(num)d year | %(num)d years
ar[0]: %(num)d سنة
ar[1]: %(num)d سنة
ar[2]: %(num)d سنتين
ar[3]: %(num)d سنوات
ar[4]: %(num)d سنوات
ar[5]: %(num)d سنوات

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
ar[0]: %(num)d شهر
ar[1]: %(num)d شهر
ar[2]: %(num)d شهرين
ar[3]: %(num)d أشهر
ar[4]: %(num)d أشهر
ar[5]: %(num)d أشهر

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
ar[0]: %(num)d أسبوع
ar[1]: %(num)d أسبوع
ar[2]: %(num)d أسبوعين
ar[3]: %(num)d أسابيع
ar[4]: %(num)d أسبوع
ar[5]: %(num)d أسابيع

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
ar[0]: %(num)d يوم
ar[1]: %(num)d يوم
ar[2]: %(num)d يومين
ar[3]: %(num)d أيام
ar[4]: %(num)d يوم
ar[5]: %(num)d أيام

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
ar[0]: %(num)d ساعة
ar[1]: %(num)d ساعة
ar[2]: %(num)d ساعتين
ar[3]: %(num)d ساعات
ar[4]: %(num)d ساعة
ar[5]: %(num)d ساعات

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
ar[0]: %(num)d دقيقة
ar[1]: %(num)d دقيقة
ar[2]: %(num)d دقيقتين
ar[3]: %(num)d دقائق
ar[4]: %(num)d دقيقة
ar[5]: %(num)d دقيقة

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %(num)d year | %(num)d years
ar[0]: %(num)d سنة
ar[1]: %(num)d سنة
ar[2]: %(num)d سنتين
ar[3]: %(num)d سنوات
ar[4]: %(num)d سنة
ar[5]: %(num)d سنوات

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
ar[0]: %(num)d شهر
ar[1]: %(num)d شهر
ar[2]: %(num)d شهرين
ar[3]: %(num)d أشهر
ar[4]: %(num)d شهر
ar[5]: %(num)d أشهر

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
ar[0]: %(num)d أسبوع
ar[1]: %(num)d أسبوع
ar[2]: %(num)d أسبوعين
ar[3]: %(num)d أسابيع
ar[4]: %(num)d أسبوع
ar[5]: %(num)d أسابيع

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
ar[0]: %(num)d يوم
ar[1]: %(num)d يوم
ar[2]: %(num)d يومين
ar[3]: %(num)d أيام
ar[4]: %(num)d يوم
ar[5]: %(num)d أيام

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
ar[0]: %(num)d ساعة
ar[1]: %(num)d ساعة
ar[2]: %(num)d ساعتين
ar[3]: %(num)d ساعات
ar[4]: %(num)d ساعة
ar[5]: %(num)d ساعات

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
ar[0]: %(num)d دقيقة
ar[1]: %(num)d دقيقة
ar[2]: %(num)d دقيقتين
ar[3]: %(num)d دقائق
ar[4]: %(num)d دقيقة
ar[5]: %(num)d دقيقة
