django - en to af translation catalogue (65 entries)

en: Humanize
af: Humanise

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
af: {}de

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
af: {}ste

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
af: {}ste

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
af: {}ste

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
af: {}ste

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
af: {}ste

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
af: {}ste

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
af: {}ste

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
af: {}ste

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
af: {}ste

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
af: {}ste

en: %(value).1f million | %(value).1f million
af[0]: %(value).1f miljoen
af[1]: %(value).1f miljoen

en: %(value)s million | %(value)s million
af[0]: %(value)s miljoen
af[1]: %(value)s miljoen

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
af[0]: %(value).1f miljard
af[1]: %(value).1f miljard

en: %(value)s billion | %(value)s billion
af[0]: %(value)s miljard
af[1]: %(value)s miljard

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
af[0]: %(value).1f biljoen
af[1]: %(value).1f biljoen

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
af[0]: %(value)s biljoen
af[1]: %(value)s biljoen

en: %(value).1f quadrillion | %(value).1f quadrillion
af[0]: %(value).1f biljard
af[1]: %(value).1f biljard

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
af[0]: %(value)s biljard
af[1]: %(value)s biljard

en: %(value).1f quintillion | %(value).1f quintillion
af[0]: %(value).1f triljoen
af[1]: %(value).1f triljoen

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
af[0]: %(value)s triljoen
af[1]: %(value)s triljoen

en: %(value).1f sextillion | %(value).1f sextillion
af[0]: %(value).1f triljard
af[1]: %(value).1f triljard

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
af[0]: %(value)s triljard
af[1]: %(value)s triljard

en: %(value).1f septillion | %(value).1f septillion
af[0]: %(value).1f kwadriljoen
af[1]: %(value).1f kwadriljoen

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
af[0]: %(value)s kwadriljoen
af[1]: %(value)s kwadriljoen

en: %(value).1f octillion | %(value).1f octillion
af[0]: %(value).1f kwadriljard
af[1]: %(value).1f kwadriljard

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
af[0]: %(value)s kwadriljard
af[1]: %(value)s kwadriljard

en: %(value).1f nonillion | %(value).1f nonillion
af[0]: %(value).1f kwintiljoen
af[1]: %(value).1f kwintiljoen

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
af[0]: %(value)s kwintiljoen
af[1]: %(value)s kwintiljoen

en: %(value).1f decillion | %(value).1f decillion
af[0]: %(value).1f kwinteljard
af[1]: %(value).1f kwinteljard

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
af[0]: %(value)s kwinteljard
af[1]: %(value)s kwinteljard

en: one
af: een

en: two
af: twee

en: three
af: drie

en: four
af: vier

en: five
af: vyf

en: six
af: ses

en: seven
af: sewe

en: eight
af: agt

en: nine
af: nege

en: today
af: vandag

en: tomorrow
af: môre

en: yesterday
af: gister

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
af: %(delta)s gelede

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
af[0]: ’n uur gelede
af[1]: %(count)s ure gelede

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
af[0]: ’n minuut gelede
af[1]: %(count)s minute gelede

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
af[0]: ’n sekonde gelede
af[1]: %(count)s sekondes gelede

en: now
af: nou

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
af[0]: oor ’n sekonde
af[1]: oor %(count)s sekondes

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
af[0]: oor ’n minuut
af[1]: %(count)s minute van nou af

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
af[0]: oor ’n uur
af[1]: oor %(count)s ure

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
af: oor %(delta)s

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %d year | %d years
af[0]: %d jaar
af[1]: %d jare

[ctx: naturaltime-past]
en: %d month | %d months
af[0]: %d maand
af[1]: %d maande

[ctx: naturaltime-past]
en: %d week | %d weeks
af[0]: %d week
af[1]: %d weke

[ctx: naturaltime-past]
en: %d day | %d days
af[0]: %d dag
af[1]: %d dae

[ctx: naturaltime-past]
en: %d hour | %d hours
af[0]: %d uur
af[1]: %d ure

[ctx: naturaltime-past]
en: %d minute | %d minutes
af[0]: %d minuut
af[1]: %d minute

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %d year | %d years
af[0]: %d jaar
af[1]: %d jaar

[ctx: naturaltime-future]
en: %d month | %d months
af[0]: %d maand
af[1]: %d maande

[ctx: naturaltime-future]
en: %d week | %d weeks
af[0]: %d week
af[1]: %d weke

[ctx: naturaltime-future]
en: %d day | %d days
af[0]: %d dag
af[1]: %d dae

[ctx: naturaltime-future]
en: %d hour | %d hours
af[0]: %d uur
af[1]: %d ure

[ctx: naturaltime-future]
en: %d minute | %d minutes
af[0]: %d minuut
af[1]: %d minute
