django - en to nb translation catalogue (19 entries)

en: Advanced options
nb: Avanserte innstillinger

en: Flat Pages
nb: Flatsider

en: URL
nb: Nettadresse

en: Example: “/about/contact/”. Make sure to have leading and trailing slashes.
nb: Eksempel: "/om/kontakt/". Kontroller at det er en skråstrek foran og bak.

en: This value must contain only letters, numbers, dots, underscores, dashes, slashes or tildes.
nb: Dette feltet kan kun inneholde bokstaver, nummer, skilletegn, understreker, bindestreker, skråstreker eller tilder.

en: Example: “/about/contact”. Make sure to have a leading slash.
nb: Eksempel: "/om/kontakt". Kontroller at det er en skråstrek foran.

en: URL is missing a leading slash.
nb: URL mangler innledende skråstrek.

en: URL is missing a trailing slash.
nb: URL mangler avsluttende skråstrek.

en: Flatpage with url %(url)s already exists for site %(site)s
nb: Flatside med URL-en %(url)s finnes allerede for siden %(site)s

en: title
nb: tittel

en: content
nb: innhold

en: enable comments
nb: tillat kommentarer

en: template name
nb: malnavn

en: Example: “flatpages/contact_page.html”. If this isn’t provided, the system will use “flatpages/default.html”.
nb: Eksempel: "flatpages/contact_page.html". Hvis denne ikke er gitt, vil "flatpages/default.html" bli brukt.

en: registration required
nb: krever registrering

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
nb: Hvis denne er krysset av, kan kun innloggede brukere se siden.

en: sites
nb: nettsteder

en: flat page
nb: flatside

en: flat pages
nb: flatsider
