django - en to hi translation catalogue (15 entries)

en: Advanced options
hi: उन्नत विकल्प

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
hi: अग्रणी है और अनुगामी स्लैश का होना सुनिश्चित करें. उदाहरण: '/about/contact/'

en: This value must contain only letters, numbers, dots, underscores, dashes, slashes or tildes.
hi: इस मूल्य में सिर्फ वर्णाक्षर, अंक, बिंदु, रेखांकन, डैश, स्लैश और टिल्ड्स ही होने चाहिए

en: URL is missing a leading slash.
hi: यूआरएल से प्रमुख स्लैश गायब है.

en: URL is missing a trailing slash.
hi: यूआरएल से अनुगामी स्लैश गायब है.

en: Flatpage with url %(url)s already exists for site %(site)s
hi: %(site)s साइट के लिए %(url)s यूआरएल के साथ चपटापृष्ट मौजूद है.

en: title
hi: शीर्षक

en: content
hi: विषय सूची

en: enable comments
hi: टिप्पणियां सक्षम करें

en: template name
hi: सांचे का नाम

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
hi: उदाहरण: 'flatpages/contact_page.html'. यदि यह जिक्र नहीं किया तो यह प्रणाली 'flatpages/default.html' का प्रयोग करेगी. .

en: registration required
hi: पंजीकरण आवश्यक

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
hi: अगर इस जाँच की है, केवल लॉग इन करने वालों के लिए पृष्ठ देखने में सक्षम हो जाएगा.

en: flat page
hi: चपटा पृष्ट

en: flat pages
hi: चपटे पृष्ट
