django - en to nl translation catalogue (77 entries)

en: Personal info
nl: Persoonlijke gegevens

en: Permissions
nl: Rechten

en: Important dates
nl: Belangrijke datums

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
nl: %(name)s-object met primaire sleutel %(key)r bestaat niet.

en: Password changed successfully.
nl: Het wachtwoord is gewijzigd.

en: Change password: %s
nl: Wachtwoord wijzigen: %s

en: Authentication and Authorization
nl: Authenticatie en autorisatie

en: password
nl: wachtwoord

en: last login
nl: laatste aanmelding

en: No password set.
nl: Er is geen wachtwoord ingesteld.

en: Invalid password format or unknown hashing algorithm.
nl: Ongeldige wachtwoordindeling of onbekend hash-algoritme.

en: The two password fields didn’t match.
nl: De twee wachtwoordvelden komen niet overeen.

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Password confirmation
nl: Bevestiging wachtwoord

en: Enter the same password as before, for verification.
nl: Voer ter verificatie nogmaals het wachtwoord in.

en: Raw passwords are not stored, so there is no way to see this user’s password, but you can change the password using <a href="{}">this form</a>.
nl: Wachtwoorden worden niet als tekst opgeslagen, dus u kunt het wachtwoord van deze gebruiker niet zien. U kunt het wel wijzigen via <a href="{}">dit formulier</a>.

en: Please enter a correct %(username)s and password. Note that both fields may be case-sensitive.
nl: Voer een juiste %(username)s en wachtwoord in. Let op dat beide velden hoofdlettergevoelig zijn.

en: This account is inactive.
nl: Deze account is inactief.

en: Email
nl: E-mailadres

en: New password
nl: Nieuw wachtwoord

en: New password confirmation
nl: Nieuw wachtwoord bevestigen

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
nl: Uw oude wachtwoord is niet juist ingevoerd. Voer het opnieuw in.

en: Old password
nl: Oud wachtwoord

en: Password (again)
nl: Wachtwoord (nogmaals)

en: algorithm
nl: algoritme

en: iterations
nl: iteraties

en: variety
nl: variatie

en: version
nl: versie

en: memory cost
nl: geheugenkosten

en: time cost
nl: tijdskosten

en: parallelism
nl: evenwijdigheid

en: work factor
nl: arbeidsfactor

en: block size
nl: blokgrootte

en: name
nl: naam

en: content type
nl: inhoudstype

en: codename
nl: codenaam

en: permission
nl: recht

en: permissions
nl: rechten

en: group
nl: groep

en: groups
nl: groepen

en: superuser status
nl: supergebruikerstatus

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
nl: Bepaalt dat deze gebruiker alle rechten heeft, zonder deze expliciet toe te wijzen.

en: The groups this user belongs to. A user will get all permissions granted to each of their groups.
nl: De groep waartoe deze gebruiker behoort. Gebruikers krijgen alle rechten behorende bij hun groepen.

en: user permissions
nl: gebruikersrechten

en: Specific permissions for this user.
nl: Specifieke rechten voor deze gebruiker.

en: username
nl: gebruikersnaam

en: Required. 150 characters or fewer. Letters, digits and @/./+/-/_ only.
nl: Vereist. 150 tekens of minder. Alleen letters, cijfers en de tekens @/,/+/-/_ zijn toegestaan.

en: A user with that username already exists.
nl: Er bestaat al een gebruiker met deze gebruikersnaam.

en: first name
nl: voornaam

en: last name
nl: achternaam

en: email address
nl: e-mailadres

en: staff status
nl: stafstatus

en: Designates whether the user can log into this admin site.
nl: Bepaalt of de gebruiker zich op deze beheerwebsite kan aanmelden.

en: active
nl: actief

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
nl: Bepaalt of deze gebruiker als actief dient te worden behandeld. U kunt dit uitvinken in plaats van een gebruiker te verwijderen.

en: date joined
nl: datum toegetreden

en: user
nl: gebruiker

en: users
nl: gebruikers

en: This password is too short. It must contain at least %(min_length)d character. | This password is too short. It must contain at least %(min_length)d characters.
nl[0]: Dit wachtwoord is te kort. De minimale lengte is %(min_length)d teken.
nl[1]: Dit wachtwoord is te kort. De minimale lengte is %(min_length)d tekens.

en: Your password must contain at least %(min_length)d character. | Your password must contain at least %(min_length)d characters.
nl[0]: Uw wachtwoord moet minstens %(min_length)d teken lang zijn.
nl[1]: Uw wachtwoord moet minstens %(min_length)d tekens lang zijn.

en: The password is too similar to the %(verbose_name)s.
nl: Het wachtwoord lijkt te veel op de %(verbose_name)s.

en: Your password can’t be too similar to your other personal information.
nl: Uw wachtwoord mag niet te veel op uw andere persoonlijke gegevens lijken.

en: This password is too common.
nl: Dit wachtwoord is te algemeen.

en: Your password can’t be a commonly used password.
nl: Uw wachtwoord mag geen veelgebruikt wachtwoord zijn.

en: This password is entirely numeric.
nl: Dit wachtwoord bevat alleen cijfers.

en: Your password can’t be entirely numeric.
nl: Uw wachtwoord mag niet volledig uit cijfers bestaan.

en: Password reset on %(site_name)s
nl: Wachtwoordherinitialisatie voor %(site_name)s

en: Enter a valid username. This value may contain only English letters, numbers, and @/./+/-/_ characters.
nl: Voer een geldige gebruikersnaam in. Deze waarde mag alleen Engelse letters, cijfers en de tekens @/./+/-/_ bevatten.

en: Enter a valid username. This value may contain only letters, numbers, and @/./+/-/_ characters.
nl: Voer een geldige gebruikersnaam in. Deze waarde mag alleen letters, cijfers en de tekens @/./+/-/_ bevatten.

en: Logged out
nl: Afgemeld

en: Password reset
nl: Wachtwoordherinitialisatie

en: Password reset sent
nl: Wachtwoordherinitialisatie verstuurd

en: Enter new password
nl: Voer nieuw wachtwoord in

en: Password reset unsuccessful
nl: Wachtwoordherinitialisatie mislukt

en: Password reset complete
nl: Wachtwoordherinitialisatie voltooid

en: Password change
nl: Wachtwoordwijziging

en: Password change successful
nl: Wachtwoordwijziging is geslaagd
