django - en to hi translation catalogue (49 entries)

en: Personal info
hi: व्यक्तिगत सूचना

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Important dates
hi: महत्त्वपूर्ण तिथियाँ

en: Password changed successfully.
hi: शब्दकूट बदली कामयाब

en: Change password: %s
hi: शब्दकूट बदलें: %s

en: password
hi: शब्दकूट

en: last login
hi: पिछला लॉगिन

en: No password set.
hi: कोई कूटशब्द नहीं।

en: Invalid password format or unknown hashing algorithm.
hi: अवैध कूटशब्द प्रारूप या अज्ञात द्रुतान्वेषण कलन विधि

en: The two password fields didn't match.
hi: यह दो शब्दकूट क्षेत्रों का मेल नहीं होता

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Password confirmation
hi: कूटशब्द पुष्टि

en: Please enter a correct %(username)s and password. Note that both fields may be case-sensitive.
hi: कृपया सही %(username)s व कूटशब्द भरें। भरते समय लघु और दीर्घ अक्षरों का ध्यान रखें।

en: This account is inactive.
hi: यस खाता सुस्त है

en: Email
hi: डाक पता

en: New password
hi: नया शब्दकूट

en: New password confirmation
hi: नया शब्दकूट पुष्टि

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
hi: आपने पुराना शब्दकूट गलत दर्ज किया है । कृपया फिर से दर्ज करें

en: Old password
hi: पुराना शब्दकूट

en: Password (again)
hi: शब्दकूट (दुबारा)

en: algorithm
hi: अलगोरिथम

en: iterations
hi: पुनरूक्तियाँ

en: salt
hi: साल्ट

en: hash
hi: हैश

en: work factor
hi: कार्य फ़ैक्टर

en: checksum
hi: चेकसम

en: name
hi: नाम

en: codename
hi: कोडनेम

en: permission
hi: अनुमति

en: permissions
hi: अनुमतियाँ

en: group
hi: वर्ग

en: groups
hi: वर्गों

en: superuser status
hi: सर्वोच्च प्रयोक्ता स्थिति

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
hi: निर्दिष्ट करता है कि जो इस उपयोगकर्ता के पास सभी अनुमतियाँ उन्हें बिना बताए स्पष्ट रूप से निर्धारित है.

en: user permissions
hi: प्रयोक्ता अनुमतियाँ

en: username
hi: प्रयोक्ता नाम

en: A user with that username already exists.
hi: इस नाम के साथ प्रवोक्ता अस्तित्व है

en: first name
hi: पहला नाम

en: last name
hi: आखिरी नाम

en: email address
hi: डाक पता

en: staff status
hi: कर्मचारी स्थिति

en: Designates whether the user can log into this admin site.
hi: तय करता हैं की उपयोगकर्ता इस साईट प्रशासन में प्रवेश कर सकता हैं या नहीं |

en: active
hi: सक्रिय

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
hi: निर्दिष्ट करता है कि क्या इस उपयोगकर्ता को सक्रिय माना जाना चाहिए.खातों को हटाने की  बजाय इस अचयनित करे.

en: date joined
hi: तिथि भरती

en: user
hi: उपभोक्ता

en: users
hi: उपभोक्ताऐं

en: Password reset on %(site_name)s
hi: %(site_name)s पर कूटशब्द को पुनःठीक करे

en: Logged out
hi: लाग्ड आउट
