django - en to sv translation catalogue (65 entries)

en: Administrative Documentation
sv: Dokumentation för admin

en: Home
sv: Hem

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Bookmarklets
sv: Smarta bokmärken

en: Documentation bookmarklets
sv: Smarta bokmärken för dokumentation

en: To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can select the bookmarklet from any page in the site.
sv: För att installera bookmarklets, dra länken till din verkygsrad för bokmärken, eller högerklicka på länken och lägg till den till dina bokmärken. Nu kan du välja din bookmarklet från vilken sida som helst.

en: Documentation for this page
sv: Dokumentation för denna sida

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
sv: Förflyttar dig från valfri sida till dokumentationen för vyn som genererar den sidan.

en: Tags
sv: Taggar

en: List of all the template tags and their functions.
sv: En lista på alla malltaggar och deras funktioner.

en: Filters
sv: Filter

en: Filters are actions which can be applied to variables in a template to alter the output.
sv: Filter är åtgärder som kan appliceras på variabler i en mall för att ändra utmatningen.

en: Models
sv: Modeller

en: Models are descriptions of all the objects in the system and their associated fields. Each model has a list of fields which can be accessed as template variables
sv: Modeller är beskrivningar av alla objekt i systemet och deras tillhörande fält. Varje modell har en lista av fält som kan kommas åt som variabler i mallen.

en: Views
sv: Vyer

en: Each page on the public site is generated by a view. The view defines which template is used to generate the page and which objects are available to that template.
sv: Varje sida på den publika sidan är genererad av en vy. Vyn definierar vilka mallar som används för att generera sidan samt vilka objekt som är tillgängliga i den mallen.

en: Tools for your browser to quickly access admin functionality.
sv: Verktyg till din webbläsare för snabb tillgång till administrationsfunktioner.

en: Please install docutils
sv: Vänligen installera docutils

en: The admin documentation system requires Python’s <a href="%(link)s">docutils</a> library.
sv: Administrationsdokumentationen kräver Pythons <a href="%(link)s">docutils</a> bibliotek.

en: Please ask your administrators to install <a href="%(link)s">docutils</a>.
sv: Vänligen be din administratör installera <a href="%(link)s">docutils</a>.

en: Model: %(name)s
sv: Modell: %(name)s

en: Fields
sv: Fält

en: Field
sv: Fält

en: Type
sv: Typ

en: Description
sv: Beskrivning

en: Methods with arguments
sv: Metod med argument

en: Method
sv: Metod

en: Arguments
sv: Argument

en: Back to Model documentation
sv: Tillbaka till modell-dokumentation

en: Model documentation
sv: Modelldokumentation

en: Model groups
sv: Modellgrupper

en: Templates
sv: Mallar

en: Template: %(name)s
sv: Mall: %(name)s

en: Template: <q>%(name)s</q>
sv: Mall:<q>%(name)s</q>

note: Translators: Search is not a verb here, it qualifies path (a search path)
en: Search path for template <q>%(name)s</q>:
sv: Sökvägen för mall <q>%(name)s</q>:

en: (does not exist)
sv: (finns inte)

en: Back to Documentation
sv: Tillbaka till dokumentation

en: Template filters
sv: Mallfilter

en: Template filter documentation
sv: Mallfilterdokumentation

en: Built-in filters
sv: Inbyggda filter

en: To use these filters, put <code>%(code)s</code> in your template before using the filter.
sv: För att använda dessa filter, lägg till <code>%(code)s</code> innan du använder filtret i din mall.

en: Template tags
sv: Malltaggar

en: Template tag documentation
sv: Malltaggdokumentation

en: Built-in tags
sv: Inbyggda taggar

en: To use these tags, put <code>%(code)s</code> in your template before using the tag.
sv: För att använda dessa taggar, lägg till <code>%(code)s</code> innan du använder taggen i din mall.

en: View: %(name)s
sv: Vy: %(name)s

en: Context:
sv: Kontext:

en: Templates:
sv: Mallar:

en: Back to View documentation
sv: Tillbaka till vy-dokumentation

en: View documentation
sv: Titta på dokumentationen

en: Jump to namespace
sv: Hoppa till namespace

en: Empty namespace
sv: Tom namespace

en: Views by namespace %(name)s
sv: Vyer för namespace %(name)s

en: Views by empty namespace
sv: Vyer för tom namespace

en: 
        View function: <code>%(full_name)s</code>. Name: <code>%(url_name)s</code>.
sv: 
    Vyfunktion: <code>%(full_name)s</code>. Namn: <code>%(url_name)s</code>.

en: tag:
sv: tagg:

en: view:
sv: vy:

en: App %(app_label)r not found
sv: Applikation %(app_label)r hittades inte

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
sv: Modell %(model_name)r hittades inte i applikation %(app_label)r

en: model:
sv: modell:

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
sv: det relaterade `%(app_label)s.%(data_type)s`-objektet

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
sv: relaterade `%(app_label)s.%(object_name)s`-objekt

en: all %s
sv: alla %s

en: number of %s
sv: antal %s

en: %s does not appear to be a urlpattern object
sv: %s verkar inte vara ett urlpattern-objekt
