django - en to ro translation catalogue (61 entries)

en: Administrative Documentation
ro: Documentație Administrativă

en: Home
ro: Acasă

en: Documentation
ro: Documentație

en: Bookmarklets
ro: Semne de carte

en: Documentation bookmarklets
ro: Semne de carte pentru documentație

en: To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can select the bookmarklet from any page in the site.
ro: Pentru a instala semne de carte, trageți link-ul în bara de semne de carte, sau clic dreapta pe link și adăugați la semnele de carte. Acum puteți selecta semnul de carte din orice pagină.

en: Documentation for this page
ro: Documentație pentru pagina aceasta

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
ro: Vă trimite de la orice pagină către documentația pentru codul de afișare care generează acea pagină.

en: Tags
ro: Taguri

en: List of all the template tags and their functions.
ro: Lista tuturor tagurilor din șabloane și funcțiile lor.

en: Filters
ro: Filtre

en: Filters are actions which can be applied to variables in a template to alter the output.
ro: Filtrele sunt acțiuni care pot fi aplicate variabilelor într-un șablon pentru a altera rezultatul.

en: Models
ro: Modele

en: Models are descriptions of all the objects in the system and their associated fields. Each model has a list of fields which can be accessed as template variables
ro: Modelele sunt descrieri ale tuturor obiectelor în sistem și a câmpurilor asociate ale acestora. Fiecare model are o listă de câmpuri care pot fi accesate ca variabile în șabloane.

en: Views
ro: Coduri de afișare

en: Each page on the public site is generated by a view. The view defines which template is used to generate the page and which objects are available to that template.
ro: Fiecare pagină din pagina web este generată de un cod de afișare. Codul de afișare definește ce șablon este utlizat la generarea paginii și ce obiecte sunt disponibile acelui șablon.

en: Tools for your browser to quickly access admin functionality.
ro: Instrumente pentru browser pentru accesarea rapidă a funcționalității de administrare.

en: Please install docutils
ro: Instalați vă rugăm docutils

en: The admin documentation system requires Python's <a href="%(link)s">docutils</a> library.
ro: Sistemul de documentație administrativă are nevoie de librăria Python <a href="%(link)s">docutils</a>.

en: Please ask your administrators to install <a href="%(link)s">docutils</a>.
ro: Rugați administratorii să instaleze <a href="%(link)s">docutils</a>.

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Field
ro: Câmp

en: Type
ro: Tip

en: Description
ro: Descriere

en: Methods with arguments
ro: Metode cu argumente

en: Method
ro: Metodă

en: Arguments
ro: Argumente

en: Back to Model documentation
ro: Înapoi la Documentația Modelelor

en: Model documentation
ro: Documentația modelelor

en: Model groups
ro: Grupuri de modele

en: Templates
ro: Șabloane

en: Template: %(name)s
ro: Șablonul: %(name)s

note: Translators: Search is not a verb here, it qualifies path (a search path)
en: Search path for template <q>%(name)s</q>:
ro: Calea de căutare pentru template <q>%(name)s</q>:

en: (does not exist)
ro: (inexistent)

en: Back to Documentation
ro: Înapoi la Documentație

en: Template filters
ro: Filtre pentru șabloane

en: Template filter documentation
ro: Documentația filtrelor pentru șabloane

en: Built-in filters
ro: Filtre implicite

en: To use these filters, put <code>%(code)s</code> in your template before using the filter.
ro: Pentru a utiliza aceste filtre, puneți <code>%(code)s</code> în șablon înainte de utilizarea acestui filtru.

en: Template tags
ro: Taguri pentru șabloane

en: Template tag documentation
ro: Documentația tagurilor pentru șabloane

en: Built-in tags
ro: Taguri implicite

en: To use these tags, put <code>%(code)s</code> in your template before using the tag.
ro: Pentru a utiliza aceste taguri, puneți <code>%(code)s</code> în șablon înainte de a utiliza tagul.

en: View: %(name)s
ro: Cod de afișare: %(name)s

en: Templates:
ro: Șablonuri:

en: Back to View documentation
ro: Înapoi la Documentația Codurilor de afișare

en: View documentation
ro: Vezi documentația

en: Jump to namespace
ro: Mergeți la spațiul de nume

en: Empty namespace
ro: Spațiu de nume gol

en: Views by namespace %(name)s
ro: Coduri de afișare după spațiul de nume %(name)s

en: Views by empty namespace
ro: Coduri de afișare după spațiu de nume gol

en: 
        View function: <code>%(full_name)s</code>. Name: <code>%(url_name)s</code>.
ro: 
    Funcția din codul de afișare: <code>%(full_name)s</code>. Nume: <code>%(url_name)s</code>.

en: filter:
ro: filtru:

en: view:
ro: cod de afișare:

en: App %(app_label)r not found
ro: Aplicația %(app_label)r nu a fost găsită

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
ro: Modelul %(model_name)r nu a fost găsit în aplicația %(app_label)r

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
ro: obiectul înrudit `%(app_label)s.%(data_type)s`

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
ro: obiectele înrudite `%(app_label)s.%(object_name)s`

en: all %s
ro: toate %s

en: number of %s
ro: numărul de %s

en: %s does not appear to be a urlpattern object
ro: %s nu pare a fi un obiect urlpattern
