django - en to he translation catalogue (63 entries)

en: Administrative Documentation
he: תיעוד ניהולי

en: Home
he: דף הבית

en: Documentation
he: תיעוד

en: Bookmarklets
he: ייסומניות

en: Documentation bookmarklets
he: ייסומוניות תיעוד

en: To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can select the bookmarklet from any page in the site.
he: כדי להתקין ייסומניות, יש לגרור את הקישור לסרגל הסימניות שלך, או קליק ימני והוספה לסימניות. כעת ניתן לבחור את הייסומניה מכל עמוד באתר.

en: Documentation for this page
he: תיעוד לדף זה

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
he: מקפיץ אותך מכל עמוד לתיעוד התצוגה שייצרה אותו.

en: Tags
he: תגים

en: List of all the template tags and their functions.
he: רשימת כל ה-template tags והפונקציות שלהן.

en: Filters
he: מסננים

en: Filters are actions which can be applied to variables in a template to alter the output.
he: פילטרים ופעולות אשר ניתן ליישם על משתנים בתבנית לשינוי הפלט.

en: Models
he: מודלים

en: Models are descriptions of all the objects in the system and their associated fields. Each model has a list of fields which can be accessed as template variables
he: מודלים הם תיאור כל האובייקטים במערכת והשדות הקשורים אליהם. לכל מודל יש רשימת שדות אשר ניתן לגשת אליהם בתור משתני תבנית

en: Each page on the public site is generated by a view. The view defines which template is used to generate the page and which objects are available to that template.
he: כל עמוד באתר הציבורי מיוצר ע"י view. ה־view מגדיר את התבנית המשמשת ליצירת העמוד ואת האובייקטים הזמינים לתבנית

en: Tools for your browser to quickly access admin functionality.
he: כלים המאפשרים לדפדפן שלך גישה מהירה ליכולות הניהול.

en: Please install docutils
he: נא להתקין את docutils

en: Please ask your administrators to install <a href="%(link)s">docutils</a>.
he: נא לבקש ממנהל המערכת להתקין את <a href="%(link)s">docutils</a>.

en: Model: %(name)s
he: מודל: %(name)s

en: Fields
he: שדות

en: Field
he: שדה

en: Type
he: סוג

en: Description
he: תיאור

en: Methods with arguments
he: מתודות עם פרמטרים

en: Method
he: מתודות

en: Arguments
he: פרמטרים

en: Back to Model documentation
he: חזרה לתיעוד מודל

en: Model documentation
he: תיעוד מודלים

en: Model groups
he: קבוצות מודלים

en: Templates
he: תבניות

en: Template: %(name)s
he: תבנית: %(name)s

en: Template: <q>%(name)s</q>
he: תבנית: <q>%(name)s</q>

note: Translators: Search is not a verb here, it qualifies path (a search path)
en: Search path for template <q>%(name)s</q>:
he: נתיב חיפוש לתבנית <q>%(name)s</q>:

en: (does not exist)
he: (לא קיים)

en: Back to Documentation
he: חזרה לתיעוד

en: Template filters
he: פילטרים לתבניות

en: Template filter documentation
he: תיעוד פילטר לתבנית

en: Built-in filters
he: פילטרים מובנים

en: To use these filters, put <code>%(code)s</code> in your template before using the filter.
he: כדי להשתמש בפילטרים האלו יש להוסיף <code>%(code)s</code> בתבנית שלך לפני השימוש בפילטר.

en: Template tags
he: תגים לתבניות

en: Template tag documentation
he: תיעוד תגים לתבניות

en: Built-in tags
he: תגים מובנים

en: To use these tags, put <code>%(code)s</code> in your template before using the tag.
he: כדי להשתמש בתגים האלו יש להוסיף <code>%(code)s</code> בתבנית שלך לפני השימוש בתג.

en: Context:
he: קונטקסט:

en: Templates:
he: תבניות:

en: Back to View documentation
he: חזרה לתיעוד ה-View

en: View documentation
he: תיעוד View

en: Jump to namespace
he: מעבר למרחב שמות

en: Empty namespace
he: מרחב שמות ריק

en: Views by namespace %(name)s
he: Views לפי מרחב שמות %(name)s

en: Views by empty namespace
he: Views לפני מרחב שמות ריק

en: 
        View function: <code>%(full_name)s</code>. Name: <code>%(url_name)s</code>.
he: 
        פונקציית View: <code>%(full_name)s</code>. שם: <code>%(url_name)s</code>.

en: tag:
he: תג:

en: filter:
he: סינון:

en: view:
he: ה־view:

en: App %(app_label)r not found
he: יישום  %(app_label)r לא נמצא

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
he: מודל %(model_name)r לא נמצא ביישום %(app_label)r

en: model:
he: מודל:

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
he: עצמי `%(app_label)s.%(data_type)s` קשורים

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
he: עצמי `%(app_label)s.%(object_name)s` קשורים

en: all %s
he: כל %s

en: number of %s
he: מספר %s

en: %s does not appear to be a urlpattern object
he: לא נראה כי %s הוא עצם urlpattern
