django - en to vi translation catalogue (63 entries)

en: Available %s
vi: Có sẵn %s

en: This is the list of available %s. You may choose some by selecting them in the box below and then clicking the "Choose" arrow between the two boxes.
vi: Danh sách các lựa chọn đang có %s. Bạn có thể chọn bằng bách click vào mũi tên "Chọn" nằm giữa hai hộp.

en: Type into this box to filter down the list of available %s.
vi: Bạn hãy nhập vào ô này để lọc các danh sách sau %s.

en: Filter
vi: Lọc

en: Choose all
vi: Chọn tất cả

en: Click to choose all %s at once.
vi: Click để chọn tất cả %s .

en: Choose
vi: Chọn

en: Remove
vi: Xóa

en: Chosen %s
vi: Chọn %s

en: This is the list of chosen %s. You may remove some by selecting them in the box below and then clicking the "Remove" arrow between the two boxes.
vi: Danh sách bạn đã chọn %s. Bạn có thể bỏ chọn bằng cách click vào mũi tên "Xoá" nằm giữa hai ô.

en: Remove all
vi: Xoá tất cả

en: Click to remove all chosen %s at once.
vi: Click để bỏ chọn tất cả %s

en: %(sel)s of %(cnt)s selected | %(sel)s of %(cnt)s selected
vi[0]:  %(sel)s  của %(cnt)s được chọn

en: You have unsaved changes on individual editable fields. If you run an action, your unsaved changes will be lost.
vi: Bạn chưa lưu những trường đã chỉnh sửa. Nếu bạn chọn hành động này, những chỉnh sửa chưa được lưu sẽ bị mất.

en: You have selected an action, but you haven’t saved your changes to individual fields yet. Please click OK to save. You’ll need to re-run the action.
vi: Bạn đã chọn một hành động, nhưng bạn chưa lưu các thay đổi trên các trường. Vui lòng bấm OK để lưu lại. Bạn sẽ cần chạy lại hành dộng.

en: You have selected an action, and you haven’t made any changes on individual fields. You’re probably looking for the Go button rather than the Save button.
vi: Bạn đã chọn một hành động và bạn đã không thực hiện bất kỳ thay đổi nào trên các trường. Có lẽ bạn nên bấm nút Đi đến hơn là nút Lưu lại.

en: Now
vi: Bây giờ

en: Midnight
vi: Nửa đêm

en: 6 a.m.
vi: 6 giờ sáng

en: Noon
vi: Buổi trưa

en: 6 p.m.
vi: 6 giờ chiều

en: Note: You are %s hour ahead of server time. | Note: You are %s hours ahead of server time.
vi[0]: Lưu ý: Hiện tại bạn đang thấy thời gian trước %s giờ so với thời gian máy chủ.

en: Note: You are %s hour behind server time. | Note: You are %s hours behind server time.
vi[0]: Lưu ý: Hiện tại bạn đang thấy thời gian sau %s giờ so với thời gian máy chủ.

en: Choose a Time
vi: Chọn Thời gian

en: Choose a time
vi: Chọn giờ

en: Cancel
vi: Hủy bỏ

en: Today
vi: Hôm nay

en: Choose a Date
vi: Chọn Ngày

en: Yesterday
vi: Hôm qua

en: Tomorrow
vi: Ngày mai

en: January
vi: Tháng Một

en: February
vi: Tháng Hai

en: March
vi: Tháng Ba

en: April
vi: Tháng Tư

en: May
vi: Tháng Năm

en: June
vi: Tháng Sáu

en: July
vi: Tháng Bảy

en: August
vi: Tháng Tám

en: September
vi: Tháng Chín

en: October
vi: Tháng Mười

en: November
vi: Tháng Mười Một

en: December
vi: Tháng Mười Hai

[ctx: abbrev. month January]
en: Jan
vi: Tháng Một

[ctx: abbrev. month February]
en: Feb
vi: Tháng Hai

[ctx: abbrev. month March]
en: Mar
vi: Tháng Ba

[ctx: abbrev. month April]
en: Apr
vi: Tháng Tư

[ctx: abbrev. month May]
en: May
vi: Tháng Năm

[ctx: abbrev. month June]
en: Jun
vi: Tháng Sáu

[ctx: abbrev. month July]
en: Jul
vi: Tháng Bảy

[ctx: abbrev. month August]
en: Aug
vi: Tháng Tám

[ctx: abbrev. month September]
en: Sep
vi: Tháng Chín

[ctx: abbrev. month October]
en: Oct
vi: Tháng Mười

[ctx: abbrev. month November]
en: Nov
vi: Tháng Mười Một

[ctx: abbrev. month December]
en: Dec
vi: Tháng Mười Hai

[ctx: one letter Sunday]
en: S
vi: CN

[ctx: one letter Monday]
en: M
vi: 2

[ctx: one letter Tuesday]
en: T
vi: 3

[ctx: one letter Wednesday]
en: W
vi: 4

[ctx: one letter Thursday]
en: T
vi: 5

[ctx: one letter Friday]
en: F
vi: 6

[ctx: one letter Saturday]
en: S
vi: 7

en: Show
vi: Hiện ra

en: Hide
vi: Dấu đi
