django - en to tr translation catalogue (63 entries)

en: Available %s
tr: Mevcut %s

en: This is the list of available %s. You may choose some by selecting them in the box below and then clicking the "Choose" arrow between the two boxes.
tr: Bu mevcut %s listesidir. Aşağıdaki kutudan bazılarını işaretleyerek ve ondan sonra iki kutu arasındaki "Seçin" okuna tıklayarak seçebilirsiniz.

en: Type into this box to filter down the list of available %s.
tr: Mevcut %s listesini süzmek için bu kutu içine yazın.

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Choose all
tr: Tümünü seçin

en: Click to choose all %s at once.
tr: Bir kerede tüm %s seçilmesi için tıklayın.

en: Choose
tr: Seçin

en: Remove
tr: Kaldır

en: Chosen %s
tr: Seçilen %s

en: This is the list of chosen %s. You may remove some by selecting them in the box below and then clicking the "Remove" arrow between the two boxes.
tr: Bu seçilen %s listesidir. Aşağıdaki kutudan bazılarını işaretleyerek ve ondan sonra iki kutu arasındaki "Kaldır" okuna tıklayarak kaldırabilirsiniz.

en: Type into this box to filter down the list of selected %s.
tr: Seçilen %s listesini süzmek için bu kutu içine yazın.

en: Remove all
tr: Tümünü kaldır

en: Click to remove all chosen %s at once.
tr: Bir kerede tüm seçilen %s kaldırılması için tıklayın.

en: %s selected option not visible | %s selected options not visible
tr[0]: %s seçilen seçenek görünür değil
tr[1]: %s seçilen seçenek görünür değil

en: %(sel)s of %(cnt)s selected | %(sel)s of %(cnt)s selected
tr[0]: %(sel)s / %(cnt)s seçildi
tr[1]: %(sel)s / %(cnt)s seçildi

en: You have unsaved changes on individual editable fields. If you run an action, your unsaved changes will be lost.
tr: Bireysel düzenlenebilir alanlarda kaydedilmemiş değişiklikleriniz var. Eğer bir eylem çalıştırırsanız, kaydedilmemiş değişiklikleriniz kaybolacaktır.

en: You have selected an action, but you haven’t saved your changes to individual fields yet. Please click OK to save. You’ll need to re-run the action.
tr: Bir eylem seçtiniz, ancak değişikliklerinizi tek tek alanlara kaydetmediniz. Kaydetmek için lütfen TAMAM düğmesine tıklayın. Eylemi yeniden çalıştırmanız gerekecek.

en: You have selected an action, and you haven’t made any changes on individual fields. You’re probably looking for the Go button rather than the Save button.
tr: Bir eylem seçtiniz, ancak tek tek alanlarda herhangi bir değişiklik yapmadınız. Muhtemelen Kaydet düğmesi yerine Git düğmesini arıyorsunuz.

en: Now
tr: Şimdi

en: Midnight
tr: Geceyarısı

en: 6 a.m.
tr: Sabah 6

en: Noon
tr: Öğle

en: 6 p.m.
tr: 6 ö.s.

en: Note: You are %s hour ahead of server time. | Note: You are %s hours ahead of server time.
tr[0]: Not: Sunucu saatinin %s saat ilerisindesiniz.
tr[1]: Not: Sunucu saatinin %s saat ilerisindesiniz.

en: Note: You are %s hour behind server time. | Note: You are %s hours behind server time.
tr[0]: Not: Sunucu saatinin %s saat gerisindesiniz.
tr[1]: Not: Sunucu saatinin %s saat gerisindesiniz.

en: Choose a Time
tr: Bir Saat Seçin

en: Choose a time
tr: Bir saat seçin

en: Cancel
tr: İptal

en: Today
tr: Bugün

en: Choose a Date
tr: Bir Tarih Seçin

en: Yesterday
tr: Dün

en: Tomorrow
tr: Yarın

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: May
tr: Mayıs

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

[ctx: abbrev. month January]
en: Jan
tr: Oca

[ctx: abbrev. month February]
en: Feb
tr: Şub

[ctx: abbrev. month April]
en: Apr
tr: Nis

[ctx: abbrev. month June]
en: Jun
tr: Haz

[ctx: abbrev. month July]
en: Jul
tr: Tem

[ctx: abbrev. month August]
en: Aug
tr: Ağu

[ctx: abbrev. month September]
en: Sep
tr: Eyl

[ctx: abbrev. month October]
en: Oct
tr: Eki

[ctx: abbrev. month November]
en: Nov
tr: Kas

[ctx: abbrev. month December]
en: Dec
tr: Ara

[ctx: one letter Sunday]
en: S
tr: P

[ctx: one letter Monday]
en: M
tr: Pt

[ctx: one letter Tuesday]
en: T
tr: S

[ctx: one letter Wednesday]
en: W
tr: Ç

[ctx: one letter Thursday]
en: T
tr: Pe

[ctx: one letter Friday]
en: F
tr: C

[ctx: one letter Saturday]
en: S
tr: Ct

en: Show
tr: Göster

en: Hide
tr: Gizle
