django - en to ro translation catalogue (47 entries)

en: Available %s
ro: %s disponibil

en: This is the list of available %s. You may choose some by selecting them in the box below and then clicking the "Choose" arrow between the two boxes.
ro: Aceasta este o listă cu %s disponibile. Le puteți alege selectând mai multe in chenarul de mai jos și apăsând pe săgeata "Alege" dintre cele două chenare.

en: Type into this box to filter down the list of available %s.
ro: Scrie în acest chenar pentru a filtra lista de %s disponibile.

en: Filter
ro: Filtru

en: Choose all
ro: Alege toate

en: Click to choose all %s at once.
ro: Click pentru a alege toate %s.

en: Choose
ro: Alege

en: Remove
ro: Elimină

en: Chosen %s
ro: %s alese

en: This is the list of chosen %s. You may remove some by selecting them in the box below and then clicking the "Remove" arrow between the two boxes.
ro: Aceasta este lista de %s alese. Puteți elimina din ele selectându-le in chenarul de mai jos și apasand pe săgeata "Elimină" dintre cele două chenare.

en: Remove all
ro: Elimină toate

en: Click to remove all chosen %s at once.
ro: Click pentru a elimina toate %s alese.

en: %(sel)s of %(cnt)s selected | %(sel)s of %(cnt)s selected
ro[0]: %(sel)s din %(cnt)s selectate
ro[1]: %(sel)s din %(cnt)s selectate
ro[2]: de %(sel)s din %(cnt)s selectate

en: You have unsaved changes on individual editable fields. If you run an action, your unsaved changes will be lost.
ro: Aveţi modificări nesalvate în cîmpuri individuale editabile. Dacă executaţi o acțiune, modificările nesalvate vor fi pierdute.

en: You have selected an action, but you haven’t saved your changes to individual fields yet. Please click OK to save. You’ll need to re-run the action.
ro: Ai selectat o acțiune dar nu ai salvat modificările făcute în câmpuri individuale. Te rugăm apasa Ok pentru a salva. Va trebui sa reiei acțiunea.

en: You have selected an action, and you haven’t made any changes on individual fields. You’re probably looking for the Go button rather than the Save button.
ro: Ai selectat o acțiune și nu ai făcut modificări. Probabil că dorești butonul de Go mai putin cel de Salvează.

en: Now
ro: Acum

en: Midnight
ro: Miezul nopții

en: Noon
ro: Amiază

en: Note: You are %s hour ahead of server time. | Note: You are %s hours ahead of server time.
ro[0]: Notă: Sunteți cu %s oră înaintea orei serverului.
ro[1]: Notă: Sunteți cu %s ore înaintea orei serverului.
ro[2]: Notă: Sunteți cu %s de ore înaintea orei serverului.

en: Note: You are %s hour behind server time. | Note: You are %s hours behind server time.
ro[0]: Notă: Sunteți cu %s oră în urma orei serverului.
ro[1]: Notă: Sunteți cu %s ore în urma orei serverului.
ro[2]: Notă: Sunteți cu %s de ore în urma orei serverului.

en: Choose a Time
ro: Alege o oră

en: Choose a time
ro: Alege o oră

en: Cancel
ro: Anulează

en: Today
ro: Astăzi

en: Choose a Date
ro: Alege o dată

en: Yesterday
ro: Ieri

en: Tomorrow
ro: Mâine

en: January
ro: Ianuarie

en: February
ro: Februarie

en: March
ro: Martie

en: April
ro: Aprilie

en: May
ro: Mai

en: June
ro: Iunie

en: July
ro: Iulie

en: September
ro: Septembrie

en: October
ro: Octombrie

en: November
ro: Noiembrie

en: December
ro: Decembrie

[ctx: one letter Sunday]
en: S
ro: D

[ctx: one letter Monday]
en: M
ro: L

[ctx: one letter Tuesday]
en: T
ro: M

[ctx: one letter Wednesday]
en: W
ro: M

[ctx: one letter Thursday]
en: T
ro: J

[ctx: one letter Friday]
en: F
ro: V

en: Show
ro: Arată

en: Hide
ro: Ascunde
