django - en to it translation catalogue (60 entries)

en: Available %s
it: %s disponibili

en: This is the list of available %s. You may choose some by selecting them in the box below and then clicking the "Choose" arrow between the two boxes.
it: Questa è la lista dei %s disponibili. Puoi sceglierne alcuni selezionandoli nella casella qui sotto e poi facendo clic sulla freccia "Scegli" tra le due caselle.

en: Type into this box to filter down the list of available %s.
it: Scrivi in questa casella per filtrare l'elenco dei %s disponibili.

en: Filter
it: Filtro

en: Choose all
it: Scegli tutto

en: Click to choose all %s at once.
it: Fai clic per scegliere tutti i %s in una volta.

en: Choose
it: Scegli

en: Remove
it: Elimina

en: Chosen %s
it: %s scelti

en: This is the list of chosen %s. You may remove some by selecting them in the box below and then clicking the "Remove" arrow between the two boxes.
it: Questa è la lista dei %s scelti. Puoi eliminarne alcuni selezionandoli nella casella qui sotto e poi facendo clic sulla freccia "Elimina" tra le due caselle.

en: Type into this box to filter down the list of selected %s.
it: Scrivi in questa casella per filtrare l'elenco dei %s selezionati.

en: Remove all
it: Elimina tutti

en: Click to remove all chosen %s at once.
it: Fai clic per eliminare tutti i %s in una volta.

en: %s selected option not visible | %s selected options not visible
it[0]: %s opzione selezionata non visibile
it[1]: %s opzioni selezionate non visibili
it[2]: %s opzioni selezionate non visibili

en: %(sel)s of %(cnt)s selected | %(sel)s of %(cnt)s selected
it[0]: %(sel)s di %(cnt)s selezionato
it[1]: %(sel)s di %(cnt)s selezionati
it[2]: %(sel)s di %(cnt)s selezionati

en: You have unsaved changes on individual editable fields. If you run an action, your unsaved changes will be lost.
it: Ci sono aggiornamenti non salvati su singoli campi modificabili. Se esegui un'azione, le modifiche non salvate andranno perse.

en: You have selected an action, but you haven’t saved your changes to individual fields yet. Please click OK to save. You’ll need to re-run the action.
it: Hai selezionato un'azione, ma non hai ancora salvato le modifiche apportate a campi singoli. Fai clic su OK per salvare. Poi dovrai rieseguire l'azione.

en: You have selected an action, and you haven’t made any changes on individual fields. You’re probably looking for the Go button rather than the Save button.
it: Hai selezionato un'azione e non hai ancora apportato alcuna modifica ai campi singoli. Probabilmente stai cercando il pulsante Vai, invece di Salva.

en: Now
it: Adesso

en: Midnight
it: Mezzanotte

en: 6 a.m.
it: 6 del mattino

en: Noon
it: Mezzogiorno

en: 6 p.m.
it: 6 del pomeriggio

en: Note: You are %s hour ahead of server time. | Note: You are %s hours ahead of server time.
it[0]: Nota: Sei %s ora in anticipo rispetto al server.
it[1]: Nota: Sei %s ore in anticipo rispetto al server.
it[2]: Nota: Sei %s ore in anticipo rispetto al server.

en: Note: You are %s hour behind server time. | Note: You are %s hours behind server time.
it[0]: Nota: Sei %s ora in ritardo rispetto al server.
it[1]: Nota: Sei %s ore in ritardo rispetto al server.
it[2]: Nota: Sei %s ore in ritardo rispetto al server.

en: Choose a Time
it: Scegli un orario

en: Choose a time
it: Scegli un orario

en: Cancel
it: Annulla

en: Today
it: Oggi

en: Choose a Date
it: Scegli una data

en: Yesterday
it: Ieri

en: Tomorrow
it: Domani

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Maggio

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

[ctx: abbrev. month January]
en: Jan
it: Gen

[ctx: abbrev. month May]
en: May
it: Mag

[ctx: abbrev. month June]
en: Jun
it: Giu

[ctx: abbrev. month July]
en: Jul
it: Lug

[ctx: abbrev. month August]
en: Aug
it: Ago

[ctx: abbrev. month September]
en: Sep
it: Set

[ctx: abbrev. month October]
en: Oct
it: Ott

[ctx: abbrev. month December]
en: Dec
it: Dic

[ctx: one letter Sunday]
en: S
it: D

[ctx: one letter Monday]
en: M
it: L

[ctx: one letter Tuesday]
en: T
it: Ma

[ctx: one letter Wednesday]
en: W
it: Me

[ctx: one letter Thursday]
en: T
it: G

[ctx: one letter Friday]
en: F
it: V

en: Show
it: Mostra

en: Hide
it: Nascondi
