django - en to is translation catalogue (55 entries)

en: Available %s
is: Fáanleg %s

en: This is the list of available %s. You may choose some by selecting them in the box below and then clicking the "Choose" arrow between the two boxes.
is: Þetta er listi af því %s sem er í boði. Þú getur ákveðið hluti með því að velja þá í boxinu að neðan og ýta svo á "Velja" örina milli boxana tveggja.

en: Type into this box to filter down the list of available %s.
is: Skrifaðu í boxið til að sía listann af því %s sem er í boði.

en: Filter
is: Sía

en: Choose all
is: Velja öll

en: Click to choose all %s at once.
is: Smelltu til að velja allt %s í einu.

en: Choose
is: Veldu

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Chosen %s
is: Valin %s

en: This is the list of chosen %s. You may remove some by selecting them in the box below and then clicking the "Remove" arrow between the two boxes.
is: Þetta er listinn af völdu %s. Þú getur fjarlægt hluti með því að velja þá í boxinu að neðan og ýta svo á "Eyða" örina á milli boxana tveggja.

en: Remove all
is: Eyða öllum

en: Click to remove all chosen %s at once.
is: Smelltu til að fjarlægja allt valið %s í einu.

en: %(sel)s of %(cnt)s selected | %(sel)s of %(cnt)s selected
is[0]:  %(sel)s  í %(cnt)s  valin
is[1]:  %(sel)s  í %(cnt)s  valin

en: You have unsaved changes on individual editable fields. If you run an action, your unsaved changes will be lost.
is: Enn eru óvistaðar breytingar í reitum. Ef þú keyrir aðgerð munu breytingar ekki verða vistaðar.

en: You have selected an action, but you haven’t saved your changes to individual fields yet. Please click OK to save. You’ll need to re-run the action.
is: Þú hefur valið aðgerð en hefur ekki vistað breytingar á reitum. Vinsamlegast veldu 'Í lagi' til að vista. Þú þarft að endurkeyra aðgerðina.

en: You have selected an action, and you haven’t made any changes on individual fields. You’re probably looking for the Go button rather than the Save button.
is: Þú hefur valið aðgerð en hefur ekki gert breytingar á reitum. Þú ert líklega að leita að 'Fara' hnappnum frekar en 'Vista' hnappnum.

en: Now
is: Núna

en: Midnight
is: Miðnætti

en: 6 a.m.
is: 6 f.h.

en: Noon
is: Hádegi

en: 6 p.m.
is: 6 e.h.

en: Note: You are %s hour ahead of server time. | Note: You are %s hours ahead of server time.
is[0]: Athugaðu að þú ert %s klukkustund á undan tíma vefþjóns.
is[1]: Athugaðu að þú ert %s klukkustundum á undan tíma vefþjóns.

en: Note: You are %s hour behind server time. | Note: You are %s hours behind server time.
is[0]: Athugaðu að þú ert %s klukkustund á eftir tíma vefþjóns.
is[1]: Athugaðu að þú ert %s klukkustundum á eftir tíma vefþjóns.

en: Choose a Time
is: Veldu tíma

en: Choose a time
is: Veldu tíma

en: Cancel
is: Hætta við

en: Today
is: Í dag

en: Choose a Date
is: Veldu dagsetningu

en: Yesterday
is: Í gær

en: Tomorrow
is: Á morgun

en: January
is: janúar

en: February
is: febrúar

en: March
is: mars

en: April
is: apríl

en: May
is: maí

en: June
is: júní

en: July
is: júlí

en: August
is: ágúst

en: September
is: september

en: October
is: október

en: November
is: nóvember

en: December
is: desember

[ctx: abbrev. month May]
en: May
is: Maí

[ctx: abbrev. month June]
en: Jun
is: Jún

[ctx: abbrev. month July]
en: Jul
is: Júl

[ctx: abbrev. month August]
en: Aug
is: Ágú

[ctx: abbrev. month October]
en: Oct
is: Okt

[ctx: abbrev. month November]
en: Nov
is: Nóv

[ctx: abbrev. month December]
en: Dec
is: Des

[ctx: one letter Tuesday]
en: T
is: Þ

[ctx: one letter Wednesday]
en: W
is: M

[ctx: one letter Thursday]
en: T
is: F

[ctx: one letter Saturday]
en: S
is: L

en: Show
is: Sýna

en: Hide
is: Fela
