django - en to id translation catalogue (51 entries)

en: Available %s
id: %s yang tersedia

en: This is the list of available %s. You may choose some by selecting them in the box below and then clicking the "Choose" arrow between the two boxes.
id: Berikut adalah daftar %s yang tersedia. Anda dapat memilih satu atau lebih dengan memilihnya pada kotak di bawah, lalu mengeklik tanda panah "Pilih" di antara kedua kotak.

en: Type into this box to filter down the list of available %s.
id: Ketik pada kotak ini untuk menyaring daftar %s yang tersedia.

en: Choose all
id: Pilih semua

en: Click to choose all %s at once.
id: Pilih untuk memilih seluruh %s sekaligus.

en: Choose
id: Pilih

en: Remove
id: Hapus

en: Chosen %s
id: %s terpilih

en: This is the list of chosen %s. You may remove some by selecting them in the box below and then clicking the "Remove" arrow between the two boxes.
id: Berikut adalah daftar %s yang terpilih. Anda dapat menghapus satu atau lebih dengan memilihnya pada kotak di bawah, lalu mengeklik tanda panah "Hapus" di antara kedua kotak.

en: Remove all
id: Hapus semua

en: Click to remove all chosen %s at once.
id: Klik untuk menghapus semua pilihan %s sekaligus.

en: %(sel)s of %(cnt)s selected | %(sel)s of %(cnt)s selected
id[0]: %(sel)s dari %(cnt)s terpilih

en: You have unsaved changes on individual editable fields. If you run an action, your unsaved changes will be lost.
id: Beberapa perubahan bidang yang Anda lakukan belum tersimpan. Perubahan yang telah dilakukan akan hilang.

en: You have selected an action, but you haven’t saved your changes to individual fields yet. Please click OK to save. You’ll need to re-run the action.
id: Anda telah memilih tindakan, tetapi Anda belum menyimpan perubahan ke masing-masing bidang. Silakan klik OK untuk menyimpan. Anda harus menjalankan kembali tindakan tersebut.

en: You have selected an action, and you haven’t made any changes on individual fields. You’re probably looking for the Go button rather than the Save button.
id: Anda telah memilih tindakan, dan Anda belum membuat perubahan apa pun di setiap bidang. Anda mungkin mencari tombol Buka daripada tombol Simpan.

en: Now
id: Sekarang

en: Midnight
id: Tengah malam

en: 6 a.m.
id: 6 pagi

en: Noon
id: Siang

en: 6 p.m.
id: 18.00

en: Note: You are %s hour ahead of server time. | Note: You are %s hours ahead of server time.
id[0]: Catatan: Waktu Anda lebih cepat %s jam dibandingkan waktu server.

en: Note: You are %s hour behind server time. | Note: You are %s hours behind server time.
id[0]: Catatan: Waktu Anda lebih lambat %s jam dibandingkan waktu server.

en: Choose a Time
id: Pilih Waktu

en: Choose a time
id: Pilih waktu

en: Cancel
id: Batal

en: Today
id: Hari ini

en: Choose a Date
id: Pilih Tanggal

en: Yesterday
id: Kemarin

en: Tomorrow
id: Besok

en: January
id: Januari

en: February
id: Februari

en: March
id: Maret

en: May
id: Mei

en: June
id: Juni

en: July
id: Juli

en: August
id: Agustus

en: October
id: Oktober

en: December
id: Desember

[ctx: abbrev. month May]
en: May
id: Mei

[ctx: abbrev. month August]
en: Aug
id: Agu

[ctx: abbrev. month October]
en: Oct
id: Okt

[ctx: abbrev. month December]
en: Dec
id: Des

[ctx: one letter Sunday]
en: S
id: M

[ctx: one letter Monday]
en: M
id: S

[ctx: one letter Tuesday]
en: T
id: S

[ctx: one letter Wednesday]
en: W
id: R

[ctx: one letter Thursday]
en: T
id: K

[ctx: one letter Friday]
en: F
id: J

en: You have already submitted this form. Are you sure you want to submit it again?
id: Anda telah mengajukan formulir ini. Apakah anda yakin ingin mengajukannya kembali?

en: Show
id: Bentangkan

en: Hide
id: Ciutkan
