django - en to ur translation catalogue (13 entries)

en: Advanced options
ur: اعلٰی اختیارات

en: URL
ur: یو آر ایل (URL(

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
ur: مثال:  '/about/contact/'۔ یقین کر لیں کہ سابقہ اور لاحقہ سلیش موجود ھے۔

en: This value must contain only letters, numbers, dots, underscores, dashes, slashes or tildes.
ur: اس قیمت (ویلیو) کا صرف حروف، نمبروں، نقاط، انڈرسکور، ڈیش، سلیش، یا ٹائلڈ پر مشتمل ھونا ضروری ھے۔

en: title
ur: عنوان

en: content
ur: مضمون

en: enable comments
ur: تبصرے فعال کریں

en: template name
ur: قالب کا نام

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
ur: مثال: 'flatpages/contact_page.html'۔ اگر یہ مھیا نھیں کیا گیا تو سسٹم 'flatpages/default.html' استعمال کرے گا۔

en: registration required
ur: رجسٹریشن ضروری ھے

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
ur: اگر یہ فعال ھے تو صرف اندر آئے ھوئے (logged-in) صارفین یہ صفحہ دیکھنے کے قابل ھوں گے۔

en: flat page
ur: ھموار صفحہ

en: flat pages
ur: ھموار صفحے
