django - en to te translation catalogue (190 entries)

en: Afrikaans
te: ఆఫ్రికాన్స్

en: Arabic
te: ఆరబిక్

en: Azerbaijani
te: అజేర్బైజని

en: Bulgarian
te: బల్గేరియన్

en: Belarusian
te: బెలారషియన్

en: Bengali
te: బెంగాలీ

en: Breton
te: బ్రిటన్

en: Bosnian
te: బోస్నియన్

en: Catalan
te: కాటలాన్

en: Czech
te: ఛెక్

en: Welsh
te: వెల్ష్

en: Danish
te: డానిష్

en: German
te: జెర్మన్

en: Greek
te: గ్రీక్

en: English
te: ఆంగ్లం

en: British English
te: బ్రిటీష్ ఆంగ్లం

en: Esperanto
te: ఎస్పరాంటో

en: Spanish
te: స్పానిష్

en: Argentinian Spanish
te: అర్జెంటీనా స్పానిష్

en: Mexican Spanish
te: మెక్షికన్  స్పానిష్

en: Venezuelan Spanish
te: వెనుజులా స్పానిష్

en: Estonian
te: ఎస్టొనియన్

en: Basque
te: బాస్క్

en: Persian
te: పారసీ

en: Finnish
te: ఫీన్నిష్

en: French
te: ఫ్రెంచ్

en: Frisian
te: ఫ్రిసియన్

en: Irish
te: ఐరిష్

en: Galician
te: గలిసియన్

en: Hebrew
te: హీబ్రూ

en: Hindi
te: హిందీ

en: Croatian
te: క్రొయేషియన్

en: Hungarian
te: హంగేరియన్

en: Interlingua
te: ఇంటర్లింగ్వా

en: Indonesian
te: ఇండోనేషియన్

en: Icelandic
te: ఐస్లాండిక్

en: Italian
te: ఇటాలియవ్

en: Japanese
te: జపనీ

en: Georgian
te: జార్జియన్

en: Kazakh
te: కజఖ్

en: Khmer
te: ఖ్మెర్

en: Kannada
te: కన్నడ

en: Korean
te: కొరియన్

en: Luxembourgish
te: లగ్జెంబర్గిష్

en: Lithuanian
te: లిథుయేనియన్

en: Latvian
te: లాత్వియన్

en: Macedonian
te: మెసిడోనియన్

en: Malayalam
te: మలయాళం

en: Mongolian
te: మంగోలియన్

en: Burmese
te: బర్మీస్

en: Nepali
te: నేపాలీ

en: Dutch
te: డచ్

en: Norwegian Nynorsk
te: నోర్వేగియన్ న్య్నోర్స్క్

en: Punjabi
te: పంజాబీ

en: Polish
te: పొలిష్

en: Portuguese
te: పోర్చుగీస్

en: Brazilian Portuguese
te: బ్రజీలియన్  పోర్చుగీస్

en: Romanian
te: రొమానియన్

en: Russian
te: రష్యన్

en: Slovak
te: స్లొవాక్

en: Slovenian
te: స్లొవానియన్

en: Albanian
te: అల్బేనియన్

en: Serbian
te: సెర్బియన్

en: Serbian Latin
te: సెర్బియన్ లాటిన్

en: Swedish
te: స్వీడిష్

en: Swahili
te: స్వాహిలి

en: Tamil
te: తమిళం

en: Telugu
te: తెలుగు

en: Thai
te: థాయి

en: Turkish
te: టర్కిష్

en: Tatar
te: టటర్

en: Ukrainian
te: ఉక్రేనియన్

en: Urdu
te: ఉర్దూ

en: Vietnamese
te: వియెత్నామీ

en: Simplified Chinese
te: సరళ చైనీ

en: Traditional Chinese
te: సాంప్రదాయ  చైనీ

en: Enter a valid value.
te: సరైన విలువని ఇవ్వండి.

en: Enter a valid URL.
te: సరైన URL ఇవ్వండి.

en: Enter a valid email address.
te: దయచేసి సరైన ఈమెయిల్ చిరునామాను ప్రవేశపెట్టండి.

en: Enter a valid IPv4 address.
te: దయచేసి సరైన IPv4 అడ్రస్ ఇవ్వండి

en: Enter only digits separated by commas.
te: కామాల తో అంకెలు విడడీసి ఇవ్వండి

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
te: దయచేసి దీని విలువ %(limit_value)s గ ఉండేట్లు చూసుకొనుము. ( మీరు సమర్పించిన విలువ %(show_value)s )

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
te: దయచేసి దీని విలువ %(limit_value)s కు సమానముగా లేక తక్కువగా ఉండేట్లు చూసుకొనుము.

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
te: దయచేసి దీని విలువ %(limit_value)s కు సమానముగా లేక ఎక్కువగా ఉండేట్లు చూసుకొనుము.

en: Enter a number.
te: దయచేసి పూర్ణ సంఖ్య ఇవ్వండి

en: and
te: మరియు

en: This field cannot be null.
te: ఈ ఫీల్డ్ కాళీగా ఉందకూడడు

en: This field cannot be blank.
te: ఈ ఖాళీని తప్పనిసరిగా పూరించాలి

en: Boolean (Either True or False)
te: బూలియన్ (అవునా లేక కాదా)

en: String (up to %(max_length)s)
te: పదబంధం (గరిష్ఠం %(max_length)s)

en: Comma-separated integers
te: కామా  తో విడడీసిన  సంఖ్య

en: Date (without time)
te: తేదీ (సమయం లేకుండా)

en: Date (with time)
te: తేది (సమయం తో)

en: Decimal number
te: దశగణసంఖ్య

en: Email address
te: ఈమెయిలు చిరునామా

en: File path
te: ఫైల్   పాత్

en: Integer
te: పూర్ణసంఖ్య

en: IP address
te: ఐపీ చిరునామా

en: Text
te: పాఠ్యం

en: Time
te: సమయం

en: File
te: దస్త్రం

en: Image
te: బొమ్మ

en: This field is required.
te: ఈ ఫీల్డ్ అవసరము

en: Enter a whole number.
te: పూర్ణ సంఖ్య ఇవ్వండి

en: Enter a valid date.
te: దయచేసి సరైన తేది ఇవ్వండి.

en: Enter a valid time.
te: దయచేసి సరైన సమయం ఇవ్వండి.

en: Enter a valid date/time.
te: దయచేసి సరైన తెది/సమయం ఇవ్వండి.

en: No file was submitted.
te: ఫైలు సమర్పించబడలేదు.

en: The submitted file is empty.
te: మీరు సమర్పించిన  ఫైల్ కాళీగా ఉంది

en: Enter a list of values.
te: సరైన విలువల జాబితాను ఇవ్వండి.

en: Order
te: అంతరము

en: Delete
te: తొలగించు

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
te: దయచేసి %(field)s యొక్క నకలు విలువను సరిదిద్దుకోండి.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
te: దయచేసి %(field)s యొక్క నకలు విలువను సరిదిద్దుకోండి. దీని విలువ అద్వితీయమయినది

en: Please correct the duplicate values below.
te: దయచేసి క్రింద ఉన్న నకలు విలువను సరిదిద్దుకోండి.

en: Currently
te: ప్రస్తుతము

en: Change
te: మార్చు

en: Unknown
te: తెలియనది

en: Yes
te: అవును

en: No
te: కాదు

note: Translators: Please do not add spaces around commas.
en: yes,no,maybe
te: అవును,కాదు,ఏమొ

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
te[0]: %(size)d బైటు
te[1]: %(size)d బైట్లు

en: %s KB
te: %s కిబై

en: %s MB
te: %s మెబై

en: %s GB
te: %s గిబై

en: midnight
te: అర్ధరాత్రి

en: noon
te: మధ్యాహ్నం

en: Monday
te: సోమవారం

en: Tuesday
te: మంగళవారం

en: Wednesday
te: బుధవారం

en: Thursday
te: గురువారం

en: Friday
te: శుక్రవారం

en: Saturday
te: శనివారం

en: Sunday
te: ఆదివారం

en: Mon
te: సోమ

en: Tue
te: మంగళ

en: Wed
te: బుధ

en: Thu
te: గురు

en: Fri
te: శుక్ర

en: Sat
te: శని

en: Sun
te: ఆది

en: January
te: జనవరి

en: February
te: ఫిబ్రవరి

en: March
te: మార్చి

en: April
te: ఎప్రిల్

en: May
te: మే

en: June
te: జూన్

en: July
te: జులై

en: August
te: ఆగష్టు

en: September
te: సెప్టెంబర్

en: October
te: అక్టోబర్

en: November
te: నవంబర్

en: December
te: డిసెంబర్

en: jan
te: జన

en: feb
te: ఫిబ్ర

en: mar
te: మార్చి

en: apr
te: ఎప్రి

en: may
te: మే

en: jun
te: జూన్

en: jul
te: జూలై

en: aug
te: ఆగ

en: sep
te: సెప్టెం

en: oct
te: అక్టో

en: nov
te: నవం

en: dec
te: డిసెం

[ctx: abbrev. month]
en: Jan.
te: జన.

[ctx: abbrev. month]
en: Feb.
te: ఫిబ్ర.

[ctx: abbrev. month]
en: March
te: మార్చి

[ctx: abbrev. month]
en: April
te: ఏప్రి.

[ctx: abbrev. month]
en: May
te: మే

[ctx: abbrev. month]
en: June
te: జూన్

[ctx: abbrev. month]
en: July
te: జూలై

[ctx: abbrev. month]
en: Aug.
te: ఆగ.

[ctx: abbrev. month]
en: Sept.
te: సెప్టెం.

[ctx: abbrev. month]
en: Oct.
te: అక్టో.

[ctx: abbrev. month]
en: Nov.
te: నవం.

[ctx: abbrev. month]
en: Dec.
te: డిసెం.

[ctx: alt. month]
en: January
te: జనవరి

[ctx: alt. month]
en: February
te: ఫిబ్రవరి

[ctx: alt. month]
en: March
te: మార్చి

[ctx: alt. month]
en: April
te: ఏప్రిల్

[ctx: alt. month]
en: May
te: మే

[ctx: alt. month]
en: June
te: జూన్

[ctx: alt. month]
en: July
te: జూలై

[ctx: alt. month]
en: August
te: ఆగస్ట్

[ctx: alt. month]
en: September
te: సెప్టెంబర్

[ctx: alt. month]
en: October
te: అక్టోబర్

[ctx: alt. month]
en: November
te: నవంబర్

[ctx: alt. month]
en: December
te: డిసెంబర్

en: or
te: లేదా
