django - en to ja translation catalogue (329 entries)

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Algerian Arabic
ja: アラビア語(アルジェリア)

en: Asturian
ja: アストゥリアス語

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Belarusian
ja: ベラルーシ語

en: Bengali
ja: ベンガル語

en: Breton
ja: ブルトン語

en: Bosnian
ja: ボスニア語

en: Catalan
ja: カタロニア語

en: Central Kurdish (Sorani)
ja: 中央クルド語 (ソラニー語)

en: Czech
ja: チェコ語

en: Welsh
ja: ウェールズ語

en: Danish
ja: デンマーク語

en: German
ja: ドイツ語

en: Lower Sorbian
ja: 低地ソルブ語

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: English
ja: 英語(米国)

en: Australian English
ja: 英語(オーストラリア)

en: British English
ja: 英語(英国)

en: Esperanto
ja: エスペラント語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Argentinian Spanish
ja: アルゼンチンスペイン語

en: Colombian Spanish
ja: コロンビアスペイン語

en: Mexican Spanish
ja: メキシコスペイン語

en: Nicaraguan Spanish
ja: ニカラグアスペイン語

en: Venezuelan Spanish
ja: ベネズエラスペイン語

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Basque
ja: バスク語

en: Persian
ja: ペルシア語

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: French
ja: フランス語

en: Frisian
ja: フリジア語

en: Irish
ja: アイルランド語

en: Scottish Gaelic
ja: ゲール語(スコットランド)

en: Galician
ja: ガリシア語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Upper Sorbian
ja: 高地ソルブ語

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Armenian
ja: アルメニア

en: Interlingua
ja: インターリングア

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Igbo
ja: イグボ語

en: Ido
ja: イド語

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Georgian
ja: グルジア語

en: Kabyle
ja: カビル語

en: Kazakh
ja: カザフ語

en: Khmer
ja: クメール語

en: Kannada
ja: カンナダ語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Kyrgyz
ja: キルギス語

en: Luxembourgish
ja: ルクセンブルグ語

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Macedonian
ja: マケドニア語

en: Malayalam
ja: マラヤーラム語

en: Mongolian
ja: モンゴル語

en: Marathi
ja: マラーティー語

en: Malay
ja: マレー語

en: Burmese
ja: ビルマ語

en: Norwegian Bokmål
ja: ノルウェーのブークモール

en: Nepali
ja: ネパール語

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Norwegian Nynorsk
ja: ノルウェーのニーノシュク

en: Ossetic
ja: オセット語

en: Punjabi
ja: パンジャブ語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Brazilian Portuguese
ja: ブラジルポルトガル語

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Russian
ja: ロシア語

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovenian
ja: スロヴェニア語

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Serbian Latin
ja: セルビア語ラテン文字

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Swahili
ja: スワヒリ語

en: Tamil
ja: タミル語

en: Telugu
ja: テルグ語

en: Tajik
ja: タジク語

en: Thai
ja: タイ語

en: Turkmen
ja: トルクメン語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Tatar
ja: タタール語

en: Udmurt
ja: ウドムルト語

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Urdu
ja: ウルドゥー語

en: Uzbek
ja: ウズベク語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Simplified Chinese
ja: 簡体字中国語

en: Traditional Chinese
ja: 繁体字中国語

en: Messages
ja: メッセージ

en: Site Maps
ja: サイトマップ

en: Static Files
ja: 静的ファイル

en: Syndication
ja: シンジケーション

en: That page number is not an integer
ja: このページ番号は整数ではありません。

en: That page number is less than 1
ja: ページ番号が 1 よりも小さいです。

en: That page contains no results
ja: このページには結果が含まれていません。

en: Enter a valid value.
ja: 値を正しく入力してください。

en: Enter a valid URL.
ja: URLを正しく入力してください。

en: Enter a valid integer.
ja: 整数を正しく入力してください。

en: Enter a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

note: Translators: "letters" means latin letters: a-z and A-Z.
en: Enter a valid “slug” consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
ja: “slug” には半角の英数字、アンダースコア、ハイフン以外は使用できません。

en: Enter a valid “slug” consisting of Unicode letters, numbers, underscores, or hyphens.
ja: ユニコード文字、数字、アンダースコアまたはハイフンで構成された、有効なスラグを入力してください。

en: Enter a valid IPv4 address.
ja: 有効なIPアドレス (IPv4) を入力してください。

en: Enter a valid IPv6 address.
ja: IPv6の正しいアドレスを入力してください。

en: Enter a valid IPv4 or IPv6 address.
ja: IPv4またはIPv6の正しいアドレスを入力してください。

en: Enter only digits separated by commas.
ja: カンマ区切りの数字だけを入力してください。

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
ja: この値は %(limit_value)s でなければなりません(実際には %(show_value)s でした) 。

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
ja: この値は %(limit_value)s 以下でなければなりません。

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
ja: この値は %(limit_value)s 以上でなければなりません。

en: Ensure this value is a multiple of step size %(limit_value)s.
ja: この値がステップサイズ %(limit_value)s の倍数であることを確認してください。

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d character (it has %(show_value)d). | Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
ja[0]: この値が少なくとも %(limit_value)d 文字以上であることを確認してください (%(show_value)d 文字になっています)。

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d character (it has %(show_value)d). | Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
ja[0]: この値は %(limit_value)d 文字以下でなければなりません( %(show_value)d 文字になっています)。

en: Enter a number.
ja: 数値を入力してください。

en: Ensure that there are no more than %(max)s digit in total. | Ensure that there are no more than %(max)s digits in total.
ja[0]: この値は合計 %(max)s 桁以内でなければなりません。

en: Ensure that there are no more than %(max)s decimal place. | Ensure that there are no more than %(max)s decimal places.
ja[0]: この値は小数点以下が合計 %(max)s 桁以内でなければなりません。

en: Ensure that there are no more than %(max)s digit before the decimal point. | Ensure that there are no more than %(max)s digits before the decimal point.
ja[0]: この値は小数点より前が合計 %(max)s 桁以内でなければなりません。

en: File extension “%(extension)s” is not allowed. Allowed extensions are: %(allowed_extensions)s.
ja: ファイル拡張子 “%(extension)s” は許可されていません。許可されている拡張子は %(allowed_extensions)s です。

en: Null characters are not allowed.
ja: 何か文字を入力してください。

en: and
ja: と

en: %(model_name)s with this %(field_labels)s already exists.
ja: この %(field_labels)s を持った %(model_name)s が既に存在します。

en: Constraint “%(name)s” is violated.
ja: 制約 “%(name)s” に違反しています。

en: Value %(value)r is not a valid choice.
ja: %(value)r は有効な選択肢ではありません。

en: This field cannot be null.
ja: このフィールドには NULL を指定できません。

en: This field cannot be blank.
ja: このフィールドは空ではいけません。

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
ja: この %(field_label)s を持った %(model_name)s が既に存在します。

note: Translators: The 'lookup_type' is one of 'date', 'year' or 'month'. Eg: "Title must be unique for pub_date year"
en: %(field_label)s must be unique for %(date_field_label)s %(lookup_type)s.
ja: %(date_field_label)s %(lookup_type)s では %(field_label)s がユニークである必要があります。

en: Field of type: %(field_type)s
ja: タイプが %(field_type)s のフィールド

en: “%(value)s” value must be either True or False.
ja: “%(value)s” は True または False にしなければなりません。

en: “%(value)s” value must be either True, False, or None.
ja: “%(value)s” は True 、 False または None の値でなければなりません。

en: Boolean (Either True or False)
ja: ブール値 (真: True または偽: False)

en: String (up to %(max_length)s)
ja: 文字列 ( %(max_length)s 字まで )

en: String (unlimited)
ja: 文字列 (無制限)

en: Comma-separated integers
ja: カンマ区切りの整数

en: “%(value)s” value has an invalid date format. It must be in YYYY-MM-DD format.
ja: “%(value)s” は無効な日付形式です。YYYY-MM-DD 形式にしなければなりません。

en: “%(value)s” value has the correct format (YYYY-MM-DD) but it is an invalid date.
ja: “%(value)s” は有効な日付形式(YYYY-MM-DD)ですが、不正な日付です。

en: Date (without time)
ja: 日付

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ] format.
ja: “%(value)s” は無効な形式の値です。 YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ] 形式でなければなりません。

en: “%(value)s” value has the correct format (YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ]) but it is an invalid date/time.
ja: “%(value)s” は正しい形式 (YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ]) の値ですが、無効な日時です。

en: Date (with time)
ja: 日時

en: “%(value)s” value must be a decimal number.
ja: “%(value)s” は10進浮動小数値にしなければなりません。

en: Decimal number
ja: 10 進数 (小数可)

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in [DD] [[HH:]MM:]ss[.uuuuuu] format.
ja: “%(value)s” は無効な形式の値です。 [DD] [HH:[MM:]]ss[.uuuuuu] 形式でなければなりません。

en: Duration
ja: 時間差分

en: Email address
ja: メールアドレス

en: File path
ja: ファイルの場所

en: “%(value)s” value must be a float.
ja: “%(value)s” は小数値にしなければなりません。

en: Floating point number
ja: 浮動小数点

en: “%(value)s” value must be an integer.
ja: “%(value)s” は整数値にしなければなりません。

en: Integer
ja: 整数

en: Big (8 byte) integer
ja: 大きな(8バイト)整数

en: Small integer
ja: 小さな整数

en: IPv4 address
ja: IPv4アドレス

en: IP address
ja: IP アドレス

en: “%(value)s” value must be either None, True or False.
ja: “%(value)s” は None、True または False の値でなければなりません。

en: Boolean (Either True, False or None)
ja: ブール値 (真: True 、偽: False または None)

en: Positive big integer
ja: 正の多倍長整数

en: Positive integer
ja: 正の整数

en: Positive small integer
ja: 小さな正の整数

en: Slug (up to %(max_length)s)
ja: スラグ(%(max_length)s文字以内)

en: Text
ja: テキスト

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
ja: “%(value)s” は無効な形式の値です。 HH:MM[:ss[.uuuuuu]] 形式でなければなりません。

en: “%(value)s” value has the correct format (HH:MM[:ss[.uuuuuu]]) but it is an invalid time.
ja: “%(value)s” は正しい形式(HH:MM[:ss[.uuuuuu]])ですが、無効な時刻です。

en: Time
ja: 時刻

en: Raw binary data
ja: 生のバイナリデータ

en: “%(value)s” is not a valid UUID.
ja: “%(value)s” は有効なUUIDではありません。

en: Universally unique identifier
ja: 汎用一意識別子

en: File
ja: ファイル

en: Image
ja: 画像

en: A JSON object
ja: JSONオブジェクト

en: Value must be valid JSON.
ja: JSONとして正しい値にしてください。

en: %(model)s instance with %(field)s %(value)r does not exist.
ja: %(field)s が %(value)r である %(model)s のインスタンスは存在しません。

en: Foreign Key (type determined by related field)
ja: 外部キー(型は関連フィールドによって決まります)

en: One-to-one relationship
ja: 1対1の関連

en: %(from)s-%(to)s relationship
ja: %(from)s-%(to)s の関連

en: %(from)s-%(to)s relationships
ja: %(from)s-%(to)s の関連

en: Many-to-many relationship
ja: 多対多の関連

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: Enter a whole number.
ja: 整数を入力してください。

en: Enter a valid date.
ja: 日付を正しく入力してください。

en: Enter a valid time.
ja: 時間を正しく入力してください。

en: Enter a valid date/time.
ja: 日時を正しく入力してください。

en: Enter a valid duration.
ja: 時間差分を正しく入力してください。

en: The number of days must be between {min_days} and {max_days}.
ja: 日数は{min_days}から{max_days}の間でなければなりません。

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
ja: ファイルが取得できませんでした。フォームのencoding typeを確認してください。

en: No file was submitted.
ja: ファイルが送信されていません。

en: The submitted file is empty.
ja: 入力されたファイルは空です。

en: Ensure this filename has at most %(max)d character (it has %(length)d). | Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
ja[0]: このファイル名は %(max)d 文字以下でなければなりません( %(length)d 文字になっています)。

en: Please either submit a file or check the clear checkbox, not both.
ja: ファイルを投稿するか、クリアチェックボックスをチェックするかどちらかを選択してください。両方とも行ってはいけません。

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
ja: 画像をアップロードしてください。アップロードしたファイルは画像でないか、または壊れています。

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
ja: 正しく選択してください。 %(value)s は候補にありません。

en: Enter a list of values.
ja: リストを入力してください。

en: Enter a complete value.
ja: すべての値を入力してください。

en: Enter a valid UUID.
ja: UUIDを正しく入力してください。

en: Enter a valid JSON.
ja: JSONを正しく入力してください。

en: (Hidden field %(name)s) %(error)s
ja: (隠しフィールド %(name)s) %(error)s

en: ManagementForm data is missing or has been tampered with. Missing fields: %(field_names)s. You may need to file a bug report if the issue persists.
ja: ManagementForm のデータが不足しているか改竄されています。不足するフィールドの数: %(field_names)s  。問題が続くようならバグレポートを出す必要があるかもしれません。

en: Please submit at most %(num)d form. | Please submit at most %(num)d forms.
ja[0]: 最大で %(num)d 個のフォームを送信してください。

en: Please submit at least %(num)d form. | Please submit at least %(num)d forms.
ja[0]: 少なくとも %(num)d 個のフォームを送信してください。

en: Order
ja: 並び変え

en: Delete
ja: 削除

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
ja: %(field)s の重複したデータを修正してください。

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
ja: %(field)s の重複したデータを修正してください。このフィールドはユニークである必要があります。

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
ja: %(field_name)s の重複したデータを修正してください。%(date_field)s %(lookup)s では %(field_name)s がユニークである必要があります。

en: Please correct the duplicate values below.
ja: 下記の重複したデータを修正してください。

en: The inline value did not match the parent instance.
ja: インライン値が親のインスタンスに一致しません。

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
ja: 正しく選択してください。選択したものは候補にありません。

en: “%(pk)s” is not a valid value.
ja: “%(pk)s” は無効な値です。

en: %(datetime)s couldn’t be interpreted in time zone %(current_timezone)s; it may be ambiguous or it may not exist.
ja: %(datetime)s は %(current_timezone)s のタイムゾーンでは解釈できませんでした。それは曖昧であるか、存在しない可能性があります。

en: Clear
ja: クリア

en: Currently
ja: 現在

en: Change
ja: 変更

en: Unknown
ja: 不明

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

note: Translators: Please do not add spaces around commas.
en: yes,no,maybe
ja: はい,いいえ,たぶん

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
ja[0]: %(size)d バイト

en: midnight
ja: 0時

en: noon
ja: 12時

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Mon
ja: 月

en: Tue
ja: 火

en: Wed
ja: 水

en: Thu
ja: 木

en: Fri
ja: 金

en: Sat
ja: 土

en: Sun
ja: 日

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: jan
ja: 1月

en: feb
ja: 2月

en: mar
ja: 3月

en: apr
ja: 4月

en: may
ja: 5月

en: jun
ja: 6月

en: jul
ja: 7月

en: aug
ja: 8月

en: sep
ja: 9月

en: oct
ja: 10月

en: nov
ja: 11月

en: dec
ja: 12月

[ctx: abbrev. month]
en: Jan.
ja: 1月

[ctx: abbrev. month]
en: Feb.
ja: 2月

[ctx: abbrev. month]
en: March
ja: 3月

[ctx: abbrev. month]
en: April
ja: 4月

[ctx: abbrev. month]
en: May
ja: 5月

[ctx: abbrev. month]
en: June
ja: 6月

[ctx: abbrev. month]
en: July
ja: 7月

[ctx: abbrev. month]
en: Aug.
ja: 8月

[ctx: abbrev. month]
en: Sept.
ja: 9月

[ctx: abbrev. month]
en: Oct.
ja: 10月

[ctx: abbrev. month]
en: Nov.
ja: 11月

[ctx: abbrev. month]
en: Dec.
ja: 12月

[ctx: alt. month]
en: January
ja: 1月

[ctx: alt. month]
en: February
ja: 2月

[ctx: alt. month]
en: March
ja: 3月

[ctx: alt. month]
en: April
ja: 4月

[ctx: alt. month]
en: May
ja: 5月

[ctx: alt. month]
en: June
ja: 6月

[ctx: alt. month]
en: July
ja: 7月

[ctx: alt. month]
en: August
ja: 8月

[ctx: alt. month]
en: September
ja: 9月

[ctx: alt. month]
en: October
ja: 10月

[ctx: alt. month]
en: November
ja: 11月

[ctx: alt. month]
en: December
ja: 12月

en: This is not a valid IPv6 address.
ja: これは有効なIPv6アドレスではありません。

en: or
ja: または

en: %(num)d year | %(num)d years
ja[0]: %(num)d年

en: %(num)d month | %(num)d months
ja[0]: %(num)dヶ月

en: %(num)d week | %(num)d weeks
ja[0]: %(num)d週間

en: %(num)d day | %(num)d days
ja[0]: %(num)d日

en: %(num)d hour | %(num)d hours
ja[0]: %(num)d時間

en: %(num)d minute | %(num)d minutes
ja[0]: %(num)d分

en: Forbidden
ja: アクセス禁止

en: CSRF verification failed. Request aborted.
ja: CSRF検証に失敗したため、リクエストは中断されました。

en: You are seeing this message because this HTTPS site requires a “Referer header” to be sent by your web browser, but none was sent. This header is required for security reasons, to ensure that your browser is not being hijacked by third parties.
ja: このメッセージが表示されている理由は、このHTTPSのサイトはウェブブラウザからリファラーヘッダが送信されることを必須としていますが、送信されなかったためです。このヘッダはセキュリティ上の理由（使用中のブラウザが第三者によってハイジャックされていないことを確認するため）で必要です。

en: If you have configured your browser to disable “Referer” headers, please re-enable them, at least for this site, or for HTTPS connections, or for “same-origin” requests.
ja: もしブラウザのリファラーヘッダを無効に設定しているならば、HTTPS接続やsame-originリクエストのために、少なくともこのサイトでは再度有効にしてください。

en: If you are using the <meta name="referrer" content="no-referrer"> tag or including the “Referrer-Policy: no-referrer” header, please remove them. The CSRF protection requires the “Referer” header to do strict referer checking. If you’re concerned about privacy, use alternatives like <a rel="noreferrer" …> for links to third-party sites.
ja: もし <meta name="referrer" content="no-referrer"> タグを使用しているか “Referrer-Policy: no-referrer” ヘッダを含んでいる場合は削除してください。CSRF プロテクションは、厳密に “Referer” ヘッダが必要です。プライバシーが気になる場合は <a rel="noreferrer" …> などの代替で第三者サイトと接続してください。

en: You are seeing this message because this site requires a CSRF cookie when submitting forms. This cookie is required for security reasons, to ensure that your browser is not being hijacked by third parties.
ja: このメッセージが表示されている理由は、このサイトはフォーム送信時にCSRFクッキーを必須としているためです。このクッキーはセキュリティ上の理由(使用中のブラウザが第三者によってハイジャックされていないことを確認するため)で必要です。

en: If you have configured your browser to disable cookies, please re-enable them, at least for this site, or for “same-origin” requests.
ja: もしブラウザのクッキーを無効に設定しているならば、same-originリクエストのために少なくともこのサイトでは再度有効にしてください。

en: More information is available with DEBUG=True.
ja: 詳細な情報は DEBUG=True を設定すると利用できます。

en: No year specified
ja: 年が未指定です

en: Date out of range
ja: 日付が有効範囲外です

en: No month specified
ja: 月が未指定です

en: No day specified
ja: 日が未指定です

en: No week specified
ja: 週が未指定です

en: No %(verbose_name_plural)s available
ja: %(verbose_name_plural)s は利用できません

en: Future %(verbose_name_plural)s not available because %(class_name)s.allow_future is False.
ja: %(class_name)s.allow_futureがFalseであるため、未来の%(verbose_name_plural)sは利用できません。

en: Invalid date string “%(datestr)s” given format “%(format)s”
ja: 指定された形式 “%(format)s” では “%(datestr)s” は無効な日付文字列です

en: No %(verbose_name)s found matching the query
ja: クエリーに一致する %(verbose_name)s は見つかりませんでした

en: Page is not “last”, nor can it be converted to an int.
ja: ページが 「最後」ではないか、数値に変換できる値ではありません。

en: Invalid page (%(page_number)s): %(message)s
ja: 無効なページです (%(page_number)s): %(message)s

en: Empty list and “%(class_name)s.allow_empty” is False.
ja: 空の一覧かつ “%(class_name)s.allow_empty” が False です。

en: Directory indexes are not allowed here.
ja: ここではディレクトリインデックスが許可されていません。

en: “%(path)s” does not exist
ja: “%(path)s” が存在しません

en: Index of %(directory)s
ja: %(directory)sのディレクトリインデックス

en: The install worked successfully! Congratulations!
ja: インストールは成功しました！おめでとうございます！

en: View <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/releases/" target="_blank" rel="noopener">release notes</a> for Django %(version)s
ja: Django%(version)sの<a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/releases/" target="_blank" rel="noopener">リリースノート</a>を見る。

en: You are seeing this page because <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/ref/settings/#debug" target="_blank" rel="noopener">DEBUG=True</a> is in your settings file and you have not configured any URLs.
ja: このページは、設定ファイルで<a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/ref/settings/#debug" target="_blank" rel="noopener">DEBUG=True</a>が指定され、何もURLが設定されていない時に表示されます。

en: Django Documentation
ja: Django ドキュメント

en: Topics, references, &amp; how-to’s
ja: トピック、リファレンス、ハウツー

en: Tutorial: A Polling App
ja: チュートリアル: 投票アプリケーション

en: Get started with Django
ja: Djangoを始めよう

en: Django Community
ja: Djangoのコミュニティ

en: Connect, get help, or contribute
ja: つながり、助け合い、貢献しよう
