django - en to io translation catalogue (201 entries)

en: Arabic
io: العربية

en: Azerbaijani
io: Azərbaycanca

en: Bulgarian
io: български

en: Belarusian
io: беларуская

en: Bengali
io: বাংলা

en: Breton
io: Brezhoneg

en: Bosnian
io: босански

en: Catalan
io: Català

en: Czech
io: čeština

en: Welsh
io: Cymraeg

en: Danish
io: dansk

en: German
io: Deutsch

en: Greek
io: Ελληνικά

en: Spanish
io: Español

en: Argentinian Spanish
io: Español de Argentina

en: Mexican Spanish
io: Español de México

en: Nicaraguan Spanish
io: Español de Nicaragua

en: Venezuelan Spanish
io: Español de Venezuela

en: Estonian
io: Eesti

en: Basque
io: Euskara

en: Persian
io: فارسی

en: Finnish
io: Suomi

en: French
io: Français

en: Frisian
io: Frysk

en: Irish
io: Gaeilge

en: Galician
io: Galego

en: Hebrew
io: עברית

en: Hindi
io: हिन्दी

en: Croatian
io: hrvatski

en: Hungarian
io: Magyar

en: Indonesian
io: Bahasa Indonesia

en: Icelandic
io: Íslenska

en: Italian
io: Italiano

en: Japanese
io: 日本語

en: Georgian
io: ქართული

en: Kazakh
io: Қазақша

en: Kannada
io: Kannaḍa

en: Korean
io: 한국어

en: Luxembourgish
io: Lëtzebuergesch

en: Lithuanian
io: Lietuvių

en: Latvian
io: Latviešu

en: Macedonian
io: Македонски

en: Malayalam
io: മലയാളം

en: Mongolian
io: Монгол

en: Nepali
io: नेपाली

en: Dutch
io: Nederlands

en: Norwegian Nynorsk
io: Norsk nynorsk

en: Punjabi
io: ਪੰਜਾਬੀ

en: Polish
io: Polski

en: Portuguese
io: Português

en: Brazilian Portuguese
io: Português do Brasil

en: Romanian
io: Română

en: Russian
io: Русский

en: Slovak
io: Slovenčina

en: Slovenian
io: Slovenščina

en: Albanian
io: Shqip

en: Serbian
io: Српски / srpski

en: Swedish
io: Svenska

en: Swahili
io: Kiswahili

en: Tamil
io: தமிழ்

en: Thai
io: ไทย

en: Turkish
io: Türkçe

en: Udmurt
io: Удмурт

en: Ukrainian
io: Українська

en: Urdu
io: اُردُو

en: Vietnamese
io: Tiếng Việt

en: Simplified Chinese
io: 简体中文

en: Traditional Chinese
io: 繁體中文

en: Enter a valid value.
io: Skribez valida datumo.

en: Enter a valid URL.
io: Skribez valida URL.

en: Enter a valid email address.
io: Skribez valida e-posto adreso.

en: Enter a valid IPv4 address.
io: Skribez valida IPv4 adreso.

en: Enter a valid IPv6 address.
io: Skribez valida IPv6 adreso.

en: Enter a valid IPv4 or IPv6 address.
io: Skribez valida adreso IPv4 od IPv6.

en: Enter only digits separated by commas.
io: Skribez nur cifri separata per komi.

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
io: Verifikez ke ica datumo esas %(limit_value)s (olu esas %(show_value)s).

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
io: Verifikez ke ica datumo esas minora kam od egala a %(limit_value)s.

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
io: Verifikez ke ica datumo esas majora kam od egala a %(limit_value)s.

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d character (it has %(show_value)d). | Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
io[0]: Verifikez ke ica datumo havas %(limit_value)d litero adminime (olu havas %(show_value)d).
io[1]: Verifikez ke ica datumo havas %(limit_value)d literi adminime (olu havas %(show_value)d).

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d character (it has %(show_value)d). | Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
io[0]: Verifikez ke ica datumo havas %(limit_value)d litero admaxime (olu havas %(show_value)d).
io[1]: Verifikez ke ica datumo havas %(limit_value)d literi admaxime (olu havas %(show_value)d).

en: Enter a number.
io: Skribez numero.

en: and
io: e

en: This field cannot be null.
io: Ica feldo ne povas esar nula.

en: This field cannot be blank.
io: Ica feldo ne povas esar vakua.

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
io: La %(model_name)s kun ica %(field_label)s ja existas.

en: Field of type: %(field_type)s
io: Feldo de tipo: %(field_type)s

en: Boolean (Either True or False)
io: Booleano (True o False)

en: String (up to %(max_length)s)
io: String (til %(max_length)s)

en: Comma-separated integers
io: Integri separata per komi

en: Date (without time)
io: Dato (sen horo)

en: Date (with time)
io: Dato (kun horo)

en: Decimal number
io: Decimala numero

en: Email address
io: E-postala adreso

en: File path
io: Arkivo voyo

en: Floating point number
io: Glitkomo numero

en: Integer
io: Integro

en: Big (8 byte) integer
io: Granda (8 byte) integro

en: IPv4 address
io: IPv4 adreso

en: IP address
io: IP adreso

en: Boolean (Either True, False or None)
io: Booleano (True, False o None)

en: Positive integer
io: Positiva integro

en: Positive small integer
io: Positiva mikra integro

en: Slug (up to %(max_length)s)
io: Slug (til %(max_length)s)

en: Small integer
io: Mikra integro

en: Text
io: Texto

en: Time
io: Horo

en: Raw binary data
io: Kruda binara datumo

en: File
io: Arkivo

en: Image
io: Imajo

en: Foreign Key (type determined by related field)
io: Exterklefo (la tipo esas determinata per la relatata feldo)

en: One-to-one relationship
io: Un-ad-un parenteso

en: Many-to-many relationship
io: Multi-a-multi parenteso

en: This field is required.
io: Ica feldo esas obligata.

en: Enter a whole number.
io: Skribez kompleta numero

en: Enter a valid date.
io: Skribez valida dato.

en: Enter a valid time.
io: Skribez valida horo.

en: Enter a valid date/time.
io: Skribez valida dato/horo.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
io: Nula arkivo sendesis. Verifikez la kodexigo tipo en la formulario.

en: No file was submitted.
io: Nula arkivo sendesis.

en: The submitted file is empty.
io: La sendita arkivo esas vakua.

en: Ensure this filename has at most %(max)d character (it has %(length)d). | Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
io[0]: Verifikez ke ica dosiero nomo havas %(max)d skribsigno admaxime (olu havas %(length)d).
io[1]: Verifikez ke ica arkivo nomo havas %(max)d skribsigni admaxime (olu havas %(length)d).

en: Please either submit a file or check the clear checkbox, not both.
io: Sendez arkivo o markizez la vakua markbuxo, ne la du.

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
io: Kargez valida imajo. La arkivo qua vu kargis ne esis imajo od esis defektiva.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
io: Selektez valida selekto. %(value)s ne esas un de la disponebla selekti.

en: Enter a list of values.
io: Skribez listo de datumi.

en: (Hidden field %(name)s) %(error)s
io: (Okulta feldo %(name)s) %(error)s

en: Order
io: Ordinar

en: Delete
io: Eliminar

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
io: Koretigez duopligata datumi por %(field)s.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
io: Korektigez la duopligata datumi por %(field)s, qui mustas esar unika.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
io: Korektigez la duopligata datumi por %(field_name)s qui mustas esar unika por la %(lookup)s en %(date_field)s.

en: Please correct the duplicate values below.
io: Korektigez la duopligata datumi infre.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
io: Selektez valida selekto. Ita selekto ne esas un de la disponebla selekti.

en: Clear
io: Vakuigar

en: Currently
io: Aktuale

en: Change
io: Modifikar

en: Unknown
io: Nekonocata

en: yes,no,maybe
io: yes,no,forsan

en: midnight
io: noktomezo

en: noon
io: dimezo

en: Monday
io: Lundio

en: Tuesday
io: Mardio

en: Wednesday
io: Merkurdio

en: Thursday
io: Jovdio

en: Friday
io: Venerdio

en: Saturday
io: Saturdio

en: Sunday
io: Sundio

en: Mon
io: Lun

en: Tue
io: Mar

en: Wed
io: Mer

en: Thu
io: Jov

en: Fri
io: Ven

en: January
io: Januaro

en: February
io: Februaro

en: March
io: Marto

en: April
io: Aprilo

en: May
io: Mayo

en: June
io: Junio

en: July
io: Julio

en: August
io: Agosto

en: September
io: Septembro

en: October
io: Oktobro

en: November
io: Novembro

en: December
io: Decembro

en: aug
io: ago

en: oct
io: okt

[ctx: abbrev. month]
en: March
io: Marto

[ctx: abbrev. month]
en: April
io: Aprilo

[ctx: abbrev. month]
en: May
io: Mayo

[ctx: abbrev. month]
en: June
io: Junio

[ctx: abbrev. month]
en: July
io: Julio

[ctx: abbrev. month]
en: Aug.
io: Ago.

[ctx: abbrev. month]
en: Oct.
io: Okt.

[ctx: alt. month]
en: January
io: Januaro

[ctx: alt. month]
en: February
io: Februaro

[ctx: alt. month]
en: March
io: Marto

[ctx: alt. month]
en: April
io: Aprilo

[ctx: alt. month]
en: May
io: Mayo

[ctx: alt. month]
en: June
io: Junio

[ctx: alt. month]
en: July
io: Julio

[ctx: alt. month]
en: August
io: Agosto

[ctx: alt. month]
en: September
io: Septembro

[ctx: alt. month]
en: October
io: Oktobro

[ctx: alt. month]
en: November
io: Novembro

[ctx: alt. month]
en: December
io: Decembro

en: or
io: o

en: %d year | %d years
io[0]: %d yaro
io[1]: %d yari

en: %d month | %d months
io[0]: %d monato
io[1]: %d monati

en: %d week | %d weeks
io[0]: %d semano
io[1]: %d semani

en: %d day | %d days
io[0]: %d dio
io[1]: %d dii

en: %d hour | %d hours
io[0]: %d horo
io[1]: %d hori

en: %d minute | %d minutes
io[0]: %d minuto
io[1]: %d minuti

en: 0 minutes
io: 0 minuti

en: No year specified
io: La yaro ne specizigesis

en: No month specified
io: La monato ne specizigesis

en: No day specified
io: La dio ne specizigesis

en: No week specified
io: La semano ne specizigesis

en: No %(verbose_name_plural)s available
io: Ne esas %(verbose_name_plural)s disponebla

en: Future %(verbose_name_plural)s not available because %(class_name)s.allow_future is False.
io: La futura %(verbose_name_plural)s ne esas disponebla pro ke %(class_name)s.allow_future esas False.

en: Directory indexes are not allowed here.
io: Onu ne permisas direktorio indexi hike.

en: Index of %(directory)s
io: Indexi di %(directory)s
